پیشگیری از سرطان با خوردن زود هنگام شام

0
358

مثبت زندگی: براساس مطالعه‌ای که در موسسه بهداشت جهانی اسپانیا انجام شد، به این نتیجه رسیدند که هر چقدر خوردن آخرین وعده غذایی را به دیر وقت موکول کنیم به همان اندازه نیز در معرض ابتلا به سرطان هستیم. در این مطالعه رابطه بین غذا و سرطان را بررسی کرده‌اند، به طور مثال خوردن منظم سبزیجات تازه خطر ابتلا به سرطان را کاهش می‌دهد و برعکس خوردن گوشت قرمز خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

زمان غذا خوردن و خطر ابتلا به سرطان

در این مطالعه اطلاعات 621 مرد مبتلا به سرطان‌پروستات و 1205 زن مبتلا به سرطان‌پستان را در اختیار داشتند. گروه کنترل شامل 872 مرد و 1321 زن بدون سرطان بودند. سبک زندگی شرکت کنندگان، از جمله اطلاعات مربوط به زمان غذا خوردن و عادات خواب آنها مورد ارزیابی قرار گرفت. نتایج بسیار شگفت انگیز بود.

افرادی که قبل از ساعت 9 شب یا حداقل 2 ساعت قبل از رفتن به رختخواب آخرین وعده غذایی خود را خوردند، حدود 20 درصد کمتر از خطر ابتلا به سرطان‌سینه یا پروستات رنج می‌برند، نسبت به کسانی که پس از ساعت 10 آخرین وعده خود را خوردند یا بلافاصله پس از خوردن به رختخواب رفتند.

خوردن دیر هنگام شام، بر متابولیسم و سوخت و ساز اثر منفی می‌گذارد. همچنین خوردن غذا در اواخر شب سبب ایجاد التهاب در بدن و بالا رفتن سطح قند خون می‌شود که از جمله عوامل ایجاد سرطان در بدن است.

تغییر سبک زندگی

علاوه بر این موارد، تغییر سبک زندگی مانند: کاهش وزن و سیگار نکشیدن، نیز می ‌تواند تأثیر مهمی در عدم ابتلا به این بیماری داشته باشد. عواملی در زندگی روزمره مانند چاقی، خوردن گوشت قرمز یا استفاده از دخانیات خطر ایجاد و رشد تومور را افزایش می‌دهد.

بیشتر ببینید
چهار اصل برای پیشگیری از کرونا از طریق مواد غذایی

دنبال کردن یک روش زندگی سالم می‌تواند خطر ابتلا به‌سرطان را در طول زندگی یک فرد از 50 درصد به 30 درصد کاهش دهد.

چاقی, عامل بروز سرطان

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که بیماری چاقی به ویژه در کشورهای توسعه یافته یکی از عوامل اصلی ابتلا به سرطان به ‌شمار می‌رود. تعداد افرادی که در اثر بیماری چاقی بیش از حد به سرطان مبتلا شده‌‌اند 3.6 درصد از مجموع بیماران سرطانی جهان در سال 2012 را تشکیل می‌دهد. از طریق مقابله با بیماری چاقی می‌توان دست کم 25 درصد از آمار ابتلا به سرطان در این جوامع را کاهش داد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

19 + 10 =