تکنیک‌های بکارگیری رنگ طلایی در دکوراسیون منزل

0
572

مثبت زندگی: امروزه استفاده از دکوراسیون طلایی بسیار فراگیر شده است. ترفند به کار بردن رنگ طلایی، انتخاب تن رنگی مناسب، استفاده در جای مناسب و ترکیب مناسب است. این رنگ را به‌خوبی می‌توان در کنار بسیاری از رنگ‌ها استفاده کرد.

رنگ طلایی لوکس‌ترین رنگ دنیاست. طلا همیشه نماد تجمل، ثروت و موفقیت بوده. این طبیعی است که به دنبال استفاده از رنگ طلایی در دکوراسیون منزلتان باشید. چرا که این رنگ پایدار درخشش لوکسی به دیوارها، مبلمان و دکوراسیون منزل می‌دهد.

امروزه کاربرد رنگ طلایی در دکوراسیون بسیار ترویج یافته و مورد پسند قرارگرفته است. ولی برای استفاده از این رنگ باید توجه داشت که رنگ طلایی با تمامی ابهتش، زمانی زیبا به نظر می‌رسد که ظرافتش هم در نظر گرفته شود. استفاده از این رنگ در طراحی اندکی مهارت می‌طلبد. درصورتی که تناسب را رعایت نکنید حضور همین رنگ جذاب، فضا را بسیار آزاردهنده می‌کند.

ترفند به کار بردن رنگ طلایی، انتخاب تن رنگی مناسب، استفاده در جای مناسب و ترکیب مناسبی است. این رنگ را به خوبی می‌توان در کنار بسیاری از رنگ‌ها استفاده کرد.

در روزهایی که استفاده از رنگ طلایی برای دکوراسیون بسیار فراگیر شده، برای خلق این چنین فضایی باید نکاتی را در نظر داشته باشید. رنگ طلایی با تمامی ابهتش، زمانی زیبا به نظر  می‌رسد که ظرافتش هم در نظر گرفته شود. درصورتی که تناسب را رعایت نکنید حضور همین رنگ جذاب، فضا را بسیار آزاردهنده می‌کند.

طلایی همان رنگ زرد انرژی بخش است که به آن با درصدهای گوناگون برق اضافه می شود. از رنگ طلایی برای دکوراسیون بسیار استفاده می شود. درصورتی که این رنگ به درستی به کار گرفته شود، گرمای ملایم ولی پرجلایی را به فضای اتاق اضافه می کند و باعث زیبا شدن فضا می شود ولی در صورت عدم رعایت تناسب، این رنگ جذاب، فضا را بسیار آزاردهنده می کند و یک منزل طلایی دل زده و افراطی برای شما ایجاد می کند.

بیشتر ببینید
دانلود سریال «مانکن» قسمت ۲۰

طلایی مدرن؛ طلایی کلاسیک

دکوراسیون طلایی خانه,دکوراسیون و چیدمان طلایی

رنگ طلایی در سبک کلاسیک شناخته شده‌تر است. در واقع این رنگ در هر جایی استفاده شود فضا را لوکس می‌کند. استفاده از رنگ طلایی در سبک مدرن هم منجر می‌شود این سبک کمی به سمت تجمل کشیده شود. در سبک مدرن رنگ طلایی در سطوح صاف‌تری استفاده می‌شود اما در سبک کلاسیک روی منبت‌ها و ابزارهای چوبی و برنز پر نقش و نگار به کار می‌رود.

مثلا در خانه‌ای به سبک مدرن ممکن است یک دیوار آجری داشته باشید که تنها چند آجر آن را طلایی کنید. از پیشنهادهای دیگر استفاده از رنگ طلایی در خانه‌ای به سبک مدرن، نصب یک قاب طلایی رنگ ساده و بدون هیچ عکسی روی زمینه یک دیوار است.

زمانی که رنگ طلایی در معرض مستقیم نور قرار می‌گیرد، درخشش آن چشم را آزار می‌دهد.

حذف نور موضعی

دکور طلایی خانه,روش بکار گیری رنگ طلایی در دکوراسیون

رنگ طلایی درخشش دارد. پس احتیاج به استفاده از نور موضعی در فضا وجود ندارد چون باعث می‌شود از جلوه رنگ طلایی کاسته شود و زمانی که طلایی در معرض مستقیم نور قرار می‌گیرد، درخشش آن چشم را آزار می‌دهد. معمولا رنگ طلایی در جاهایی استفاده می‌شود که نور طبیعی نداریم یا به شکلی محدود در فضا وجود دارد. برای دکوراسیونی با رنگ طلایی حتما باید از نورهای آفتابی در فضا استفاده کرد. به این خاطر که رنگ طلایی بیشترین درخشش را در فضای تاریک دارد.

استفاده از رنگ طلایی در سبک مدرن منجر می‌شود این سبک کمی به سمت تجمل کشیده شود.

وجه تمایز رنگ طلایی

جالب است بدانید رنگ طلایی تنها رنگی است که با تمام گروه‌های رنگی و با تمام رنگ‌ها از سفید تا سیاه جذاب به نظر می‌رسد. طلایی در ترکیب با رنگ‌های پرطرفدار معماری داخلی مثل رنگ فیروزه‌ای، بنفش و مشکی بی‌نظیر است.

اگر می خواهید فضای شما لوکس‌تر به برسد پس سنگ مرمر را فراموش نکنید. این ترکیب بسیار شکیل و لوکس درعین‌حال مدرن است. چوب هم باعث گرمتر به نظر رسیدن فضا می‌شود. اگر به صورت محدود رنگ طلایی را با آن همراه کنید فضای منحصربه فردی را خلق خواهید کرد.

بیشتر ببینید
چطور خانه را برای رسیدن پاییز آماده کنیم؟

با استفاده از اشکال هندسی کلاسیک در ترکیب، فضای خود را بیشتر به سمت لوکس بودن می برید؛ اما اگر طرح های شما خلاقانه تر باشد به طراحی امروزی نزدیکتر خواهد بود. نورپردازی به رنگ طلایی یکی از راه‌های بسیار ساده و ارزان برای استفاده از این رنگ می‌باشد

 در استفاده از رنگ طلایی به میزان نور خانه خود دقت کنید. زیرا این رنگ در برخورد با نور می‌تواند باعث آزار چشم و ناخوشایند شدن فضای شما شود.

 ترکیب طلایی با مشکی و تنالیته های خاکستری را هرگز از دست ندهید.

مات یا براق؟

دکوراسیون و چیدمان طلایی, نکاتی برای استفاده از رنگ طلایی در خانه

رنگ طلایی لوکس‌ترین رنگ دنیاست. به این دلیل که گران‌ترین فلز موجود در دنیا طلاست. استفاده از رنگ طلایی به صورت مات یا براق دو حس مختلف را در دکوراسیون به وجود می‌آورد. وقتی می‌خواهیم در سبک مدرن از رنگ طلایی استفاده کنیم، بهتر است به صورت مینیمال (مختصر و محدود) باشد؛ یعنی از رنگ طلایی با پوشش مات و در کمترین سطح استفاده کنیم ولی زمانی که می‌خواهیم رنگ طلایی بیشتر در فضا به چشم بیاید، باید از طلایی با درصد برق بیشتری استفاده ‌کنیم.

استفاده از رنگ طلایی به صورت مات یا براق دو حس مختلف را در دکوراسیون به وجود می‌آورد

مناسب‌ترین فضا

ترکیب رنگ طلایی در چیدمان خانه,شیک ترین ترکیب رنگ در خانه

اغلب مردم به طراحی داخلی سالن پذیرایی اهمیت بیشتری نسبت به سایر فضاها می‌دهند. استفاده ماهرانه از رنگ طلایی در این فضا منجر به خلق فضایی مجلل می‌‌شود. استفاده از ترکیب رنگ طلایی – مشکی و طلایی – آبی در دکوراسیون پذیرایی بسیار جواب می‌دهد.

استفاده از ترکیب رنگ طلایی – مشکی و طلایی – آبی در دکوراسیون پذیرایی بسیار جواب می‌دهد. همیشه به یاد داشته باشید رنگ‌هایی مثل طلایی که برق دارند و گرم‌تر هستند باید در حداقل و رنگ‌های سردتر در حداکثر فضا استفاده شوند. درواقع طلایی همان رنگ زرد انرژی‌بخش است که به آن با درصدهای مختلف برق اضافه می‌شود.

بیشتر ببینید
پرده شید چیست و چه کاربردی دارد؟

فقط اکسسوری‌ها

دکوراسیون و چیدمان طلایی, نکاتی برای استفاده از رنگ طلایی در خانه

اتاق خواب فضایی است که ایجاد احساس آرامش در آن، حرف اول را در دکوراسیون داخلی می‌زند. همان‌طور که می‌دانید زرق و برق رنگ طلایی بسیار زیاد است بنابراین بهتر است رنگ طلایی در اکسسوری‌ها، کوسن‌ها و پرده‌های اتاق خواب استفاده شود. تنها در صورتی که لوازم اتاق خواب شما مدرن و ساده است، می‌توانید از یک کاغذدیواری طلایی با طرح شلوغ استفاده کنید.

اتاق خواب فضایی است که ایجاد احساس آرامش در آن، حرف اول را در دکوراسیون داخلی می‌زند.

جلوه رنگ طلایی در فضای تاریک

رنگ طلایی درخشش دارد. پس به استفاده از نور موضعی در فضا احتیاج ندارد چون باعث می‌شود از جلوه رنگ طلایی کاسته شود و هنگامی که این رنگ در معرض مستقیم نور قرار می گیرد، درخشش آن چشم را آزار می‌دهد. معمولا رنگ طلایی در جاهایی استفاده می شود که نور طبیعی نداشته یا به شکلی محدود در فضا وجود دارد. برای دکوراسیونی با رنگ طلایی حتما باید از نورهای آفتابی در فضا استفاده کنیم. به همین دلیل رنگ طلایی بیشترین درخشش را در فضای تاریک دارد.

منطقه ممنوعه

روش بکار گیری رنگ طلایی در دکوراسیون,دکوراسیون طلایی خانه

بهتر است در آشپزخانه کمترین رنگ طلایی را به کار ببرید. اکثر دکوراتورهای ماهر دنیا استفاده از رنگ طلایی را تنها به صورت نواری در اطراف کابینت‌ یا سرامیک میانی کابینت‌ها توصیه می‌کنند.

اگر آشپزخانه شما از نور کافی و مناسب برخوردار نیست با کمی رنگ طلایی به فضا زیبایی خاصی ببخشید. برای روح بخشیدن به آشپزخانه با رنگ طلایی، دیوار زیر پنجره را به رنگ طلایی مایل به زرد و بقیه دیوارها را کرم روشن کنید.

پرده‌های آشپزخانه را نیز به رنگ عنابی و عسلی و لوستر سقف آشپزخانه را زرد و طلایی انتخاب کنید. برای تکمیل چیدمان نیز بر روی اوپن آشپزخانه یا کابینت، گلدانی سرامیکی سورمه‌ای با گل‌های قرمز بگذارید.

بیشتر ببینید
زنانی که دنیا را تغییر دادند - بخش اول

برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه و سالن غذاخوری تاریک و بدون نور از ترکیب رنگ طلایی با سفید استفاده کنید. از رنگ طلایی در آشپزخانه برای سرامیک های میانی کابینت‌ها استفاده کنید.

ترکیب با سایر رنگ‌ها

جالب است بدانید رنگ طلایی تنها رنگی است که با تمام رنگ‌ها از سفید تا سیاه جذاب به نظر می‌رسد. طلایی در ترکیب با رنگ‌های پرطرفدار معماری داخلی مانند رنگ بنفش، فیروزه‌ای و مشکی بی نظیر است.

ترکیب سفید و طلایی

سفید یک رنگ خنثی است. بنابراین افراد برای طراحی داخلی دکوراسیون از این رنگ کنار رنگ دیگر مانند طلایی استفاده می‌کنند تا دکوراسیون شیک و مدرن به نظر برسد.

ترکیب رنگ طلایی و قرمز در طراحی داخلی

از جمله قدیمی‌ترین ترکیبات رنگ طلایی که در فضاهای رستورانی دیده می‌شود ترکیب رنگ طلایی با رنگ قرمز است. برای ترکیب رنگ طلایی و رنگ قرمز به صورت بسیار محدود و در حد چند کوسن و اشیای کوچک از قرمز استفاده نمایید و باقی را طلایی بکار ببرید.

ترکیب رنگ طلایی وسبز در طراحی داخلی

یکی از دلنشین‌ترین فضاها حضور رنگ سبز در کنار طلایی است. این ترکیب فضا را چشم نواز و آرامش بخش می‌کند. این ترکیب بیشتر در فضاهای کلاسیک دیده می‌شود به خصوص این که از پارچه‌های مخمل سبز استفاده کنید.

نکاتی که هر طلایی بازی باید بداند

دکوراسیون طلایی خانه, دکوراسیون و چیدمان طلایی

معمولا در فریم قاب، مبلمان و لوستر از رنگ طلایی استفاده می‌شود. دکوراتورها در بخش‌هایی که از نظر حجمی کوچک‌تر هستند از رنگ طلایی استفاده می‌کنند و رنگ سردی مثل آبی، خاکستری و سبز در پارچه مبل و حداکثر فضا استفاده می‌شود تا جلوه رنگ طلایی در کنار آنها دوچندان شود. این تناسب باعث زیبایی فضا می‌شود.

معمولا در فریم قاب، مبلمان و لوستر از رنگ طلایی استفاده می‌شود.

همچنین پارچه‌های ابریشمی طلایی رنگ برای پرده و کوسن مناسب هستند اما باز هم مراقب باشید اگر برای پرده در حجم زیاد استفاده شود، بهتر است زمینه پرده رنگی به غیر از طلایی داشته باشد و فقط نقوش پارچه هاله‌ای طلایی رنگ باشد. این نکته رنگ طلایی را پخته تر و جذاب تر به نمایش می‌گذارد. 

بیشتر ببینید
زایمان سزارین بهتر است یا طبیعی؟

آشنایی با روان شناسی رنگ طلایی

رنگ طلایی از رمان‌های بسیار دور نشان از زرق و برق و تجملات بوده است. علاوه بر این رنگ طلایی همیشه نشان از رفاه، شجاعت، فراوانی، جسارت، گرمی و لوکس بودن دارد. در داستان‌های قدیمی و تاریخی هم نویسندگان برای توصیف کردن زندگی شاهانه همیشه از وصف اشیا با رنگ‌های طلایی صحبت می‌کردند.

این روزها روان شناسان زیادی اعتقاد به رنگ درمانی و یا شناخت شخصیت افراد به کمک رنگ مورد علاقه‌شان دارند. در روانشناسی رنگ‌ها و شخصیت شناسی کسانی که رنگ طلایی همیشه انتخاب اول آنها در بین رنگ‌های دیگر است این طور می‌گویند که: طلایی رنگ پیروزی و موفقیت است.

نشانه ای از انرژی و قدرت خورشید

این رنگ نشانه ای از انرژی و قدرت خورشید است و قدرت و صلابت را نشان می‌دهد. در هر مکانی که حتی جزئی از رنگ طلایی استفاده می‌شود خوشبینی و افکار مثبت در محیط و در ذهن افراد ساکن در آن محیط بیشتر می‌شود و در کنار آن گرمی و صمیمیت خاصی هم بین افراد حاضر در آن محیط شکل می‌گیرد. اگر شما هم جزو طرفداران رنگ طلایی هستید باید بدانید که در بین افراد دیگر از کاریزمای بالایی برخوردار هستید و قطعا شخصیت مقتدر و محکمی دارید.

افراد علاقه‌مند به رنگ طلایی می‌توانند تاثیر بسیار خوبی روی دیگران و محیط اطرافشان بگذارند و می‌توانند حتی در بدترین و سخت ترین شرایط هم از زندگی لذت ببرند و به دیگران انرژی مثبت بدهند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

سیزده − نه =