یوگا یا پیلاتس؟

1
234
یوگا یا پیلاتس؟

مثبت زندگی: یوگا و پیلاتس جزء رشته‌های محبوب هستند و در حال جذب طرفدارن خاص خود. اگر جزو کسانی هستند که می‌خواهند یکی از این دو رشته ورزشی را انتخاب کنند، اما میان دو راهی مانده‌اند و نمی‌دانند یوگا برایشان مناسب است یا پیلاتس، همراه ما باشید تا در این مقاله شما را از دو راهی در بیاوریم.

اهدافتان را مشخص کنید

آیا بدنبال توانبخشی جسمی هستید؟

هم یوگا و هم پیلاتس به بازگرداندن حالت ارتجاعی بدن کمک می‌کنند. به عنوان برای کسانی که دچار آسیب‌های جسمی هستند پیلاتس بهترین روش برای کاهش درد و ریکاوری است.

یوگا به توانبخشی ذهن و احساس کمک می کند

یوگا بسته به نیازهای شما بهترین ورزش برای توانبخشی است. یک مربی مجرب و کارآزموده یوگا می‌تواند به انعطاف پذیری و قوت شما کمک کند. ورزشی را انتخاب کنید که توانایی آن را دارید و بسته به توانایی‌هایتان آن را تعدیل کنید.

کلاس‌های یوگا بسته به مربی، تمرکز و باشگاه متفاوت هستند. یکسری کلاس‌های یوگا هستند که در خانه‌های سالمندان روی صندلی اجرا می‌شوند، یوگای مدیتیشن، یوگا برای کودکان پیش دبستانی و کلاس‌هایی که ورزشکاران المپیک در آن شرکت می‌کنند. اما پیلاتس تا این اندازه تنوع ندارد.

آیا می‌خواهید به بدن حجم بدهید؟

هم یوگا و هم پیلاتس می‌توانند به بدن حجم داده و ماهیچه‌های بدن را تقویت کنند. پیلاتس تاثیر بیشتری نسبت به یوگا در تقویت عضلات دارد. به عنوان مثال اگر سعی دارید وزن کم کنید، می‌توانید تمرین‌های پیلاتس را دستگاه‌هایی انجام دهید که حرکات هوازی و فیتنس را به ورزش شما اضافه می‌کند. این‌گونه کالری بیشتری می‌سوزانید. اما در یوگا دستگاه استفاده نمی‌شود.

بیشتر ببینید
تاباتا ورزشی با کالری سوزی بالا

از تمرین‌های خود چه نوع بهبود سلامت ذهنی انتظار دارید؟

یوگا تاثیرات مفیدی در سلامت ذهن دارد. این ورزش، سیستم عصبی را آرام می‌کند.

آیا از ورزش تاثیرات روحی و معنوی می خواهید؟

یوگا تمرینی سنتی در جستجوی معنویات است. مهم‌ترین بخش یوگا مدیتیشن است. یوگا و پیلاتس شامل تنظیم و هم‌ترازی ذهن و بدن هستند اما پیلاتس به اندازه یوگا بر روح و روان تاثیر نمی‌گذارد. البته یوگا را می‌توان بدون تمرکز بر تاثیرات روحی و معنوی آن انجام داد. اگر جنبه معنوی یوگا برایتان اهمیت آنچنانی ندارد در کلاس‌های غیرمعنوی یوگا شرکت کنید.

تفاوت‌های اصلی بین یوگا و پیلاتس را تشخیص دهید

درباره منشاء و ریشه هر کدام از این ورزش ها مطالعه کنید

شاید بهتر باشد قبل از انتخاب بین این دو رشته ورزشی کمی درباره آن‌ها مطالعه داشته باشید. بخشی از اطلاعات این دو رشته به شرح زیر است.

تمرین های یوگا ۵۰۰۰ سال پیش در هندوستان آغاز شده است. معمولاً یوگا را به فلسفه و سبک زندگی نسبت داده‌اند. این ورزش برای خودشناسی و هماهنگ سازی ذهن، بدن و روح اختراع شده است.

پیلاتس در قرن بیستم به عنوان یک ورزش توانبخشی و قدرتی برای بدن به‌وجود آمد. این ورزش برای توانبخشی سربازان جنگ جهانی اول اختراع شد. اما بعدها رقاصان برای اجرای حرکات خود از آن استفاده کردند.

انواع تمرکزهای این دو ورزش را ارزیابی کنید

یوگا و پیلاتس از خیلی جنبه‌ها مشابه هم هستند. هر دو شامل حرکاتی هستند که قدرت، انعطاف‌پذیری و ارتباط جسمی ذهنی را تقویت می‌کند. در نتیجه یوگا تمرینی است که روی ذهن و احساس تمرکز می‌کند و قدرت و انعطاف‌پذیری تاثیر جانبی آن است. اما پیلاتس روی حجم دادن به بدن و بهتر کردن ژست و حرکاتتان کار می‌کند.

بیشتر ببینید
پاسخ به چند تصور اشتباه درباره ورزش

تفاوت‌های تنفسی در یوگا و پیلاتس را ارزیابی کنید

تکنیک‌های تنفس در یوگا و پیلاتس کمی با هم تفاوت دارند. در پیلاتس تنفس انرژی مورد نیاز ماهیچه‌ها را برای تمرین بهتر فراهم می‌کند. تمرکز روی تنفس اکسیژن که وارد بدن و عضلات می‌شود با پیلاتس افزایش پیدا می‌کند و باعث ریلکس شدن ماهیچه‌ها می‌شود.

در یوگا، تنفس به آرامش کمک می‌کند. در یوگا تنفس مداوم بر تنفس بسیار مهم است. فرستادن تنفس به قسمت‌هایی که استرس را ذخیره کرده‌اند به ریلکس کردن عضلات در بدن کمک می‌کند.

میزان تقویت انعطاف‌پذیری هر دو را ارزیابی کنید

یکی از مهم ترین تفاوت ها بین پیلاتس و یوگا این است که یوگا برای تقویت انعطاف‌پذیری بدن کار می‌شود و به تدریج انعطاف عضلات را تقویت می‌کند. کشش و حرکات ایستا زمینه‌های اصلی یوگا هستند. پیلاتس بیشتر پویاست و انعطاف‌پذیری در آن تقویت می‌شود.

افزایش قدرت تا چه اندازه برایتان مهم است

پیلاتس بیشتر روی ریلکس کردن عضلاتی که سفت شده‌اند و قوی کردن بعضی از ماهیچه‌ها تمرکز می‌کند. پیلاتس برعکس یوگا شامل یک‌سری دستگاه‌های مقاومتی است که بیشتر آن را تبدیل به ورزش بدنسازی کرده است.

هر دو ورزش یوگا و پیلاتس حرکاتی دارند که برای حجم دادن به عضلات شکم مناسب هستند. با این تفاوت که تمرین‌های پیلاتس شدیدتر هستند و زودتر به نتیجه می‌رسید.

تفاوت تاثیرات ذهنی بین یوگا و پیلاتس را ارزیابی کنید

یوگا بیشتر از پیلاتس روی ذهن تمرکز می‌کند و برای کسانی که از افسردگی و نگرانی رنج می‌برند مناسب است؛ چون به همان اندازه که روی جسم تمرکز می‌کند روی روح و ذهن نیز تمرکز دارد.

بیشتر ببینید
عوامل موثر در افزایش قد بعد از بلوغ

1 دیدگاه

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

چهار × 3 =