بهشت بازنشسته‌ها؛ ۱۷ کشوری که بهترین شرایط را برای دوران بازنشستگی دارند

0
660

مثبت زندگی: زندگی برای بازنشسته‌ها در همه جای دنیا به یک شکل نیست. جدا از تفاوت‌هایی که در بحث شغل، فرهنگ و آداب و رسوم وجود دارد، شرایط و امکاناتی که دولت برای قشر بازنشسته فراهم می‌کند هم در هر نقطه ی دنیا بسیار متفاوت است.

برای مقایسه میان امنیت بازنشستگی در کشورهای مختلف، دو وبسایت Natixis Investment Managers و CoreData Research چهار عاملی که بر اساس آن‌ها میزان رفاه در دوران بازنشستگی سنجیده می‌شود را مورد بررسی قرار می‌دهند تا شاخص جهانی بازنشستگی را هر ساله تعیین کنند. این چهار عامل عبارتند از:

رفاه مادی: برابری دستمزد، درآمد سالانه، اشتغال
سلامت: امید به زندگی، هزینه های سالانه درمان، هزینه‌های درمانی خارج از پوشش بیمه
کیفیت زندگی: شادی، کیفیت هوا، آب و بهداشت، تنوع زیستی و محل سکونت، عوامل زیست محیطی
امور مالی دوران بازنشستگی: وابستگی مالی در دوران سالمندی، وام‌های بانکی پرداخت نشده، تورم، نرخ بهره، فشار مالیاتی، اختیار مالی، بدهی‌های دولتی

در ادامه با ۱۷ کشوری آشنا می شویم که بهترین شرایط و امکانات را برای بازنشستگی در تمام دنیا دارند.

۱۷- ایالات متحده آمریکا

شاخص امور مالی دوران بازنشستگی: ۷۱ درصد

شاخص کیفیت زندگی: ۷۶ درصد

به دنبال کاهش امتیازات در هر چهار زیر شاخص، کشور آمریکا امسال با دو پله سقوط در این فهرست مواجه شد. زیر شاخص رفاه مادی به دلیل کمتر شدن امتیازات مربوط به برابری دستمزد و درآمد سالانه با کاهش رو به رو شد، گرچه شاخص اشتغال پیشرفت داشت.

۱۶- بریتانیا

شاخص امور مالی دوران بازنشستگی: ۵۶ درصد

شاخص کیفیت زندگی: ۸۵ درصد

کشور بریتانیا امسال هم در جایگاه شانزدهم فهرست قرار گرفت، گرچه به دلیل کاهش امتیازات مربوط به شاخص فشار مالیاتی، در بخش امور مالی دوران بازنشستگی با افت چشمگیری رو به رو شد. پایین بودن امتیازات شاخص‌های امید به زندگی و هزینه‌های درمانی تحت پوشش بیمه هم رتب کلی این کشور را در بخش سلامت با کاهش رو به رو کرده.

بیشتر ببینید
مراقب باشید زمین نخورید!

۱۵- اتریش

شاخص امور مالی دوران بازنشستگی: ۵۴ درصد

شاخص کیفیت زندگی: ۸۷ درصد

علی‌رغم پایین بودن امتیازات در بخش‌های سلامت و رفاه مادی، اتریش در بخش امور مالی دوران بازنشستگی با پیشرفت زیادی رو به رو بوده.

۱۴- جمهوری چک

شاخص امور مالی دوران بازنشستگی: ۶۹ درصد

شاخص کیفیت زندگی: ۷۵ درصد

جمهوری چک در بخش اشتغال، رتبه اول و در بخش برابری دستمزد، رتبه چهارم را دارد؛ همین مسأله باعث شده امسال امتیازات این کشور در بخش رفاه مادی با پیشرفت رو به رو باشد. جمهوری چک امسال در بخش شادی هم افزایش امتیاز داشته.

۱۳- آلمان

شاخص امور مالی دوران بازنشستگی: ۵۶ درصد

شاخص کیفیت زندگی: ۸۲ درصد

آلمان در هر چهار زیر شاخص با افت رو به رو بوده. شاخص امور مالی دوران بازنشستگی به دلیل کاهش امتیازات در بخش‌های فشار مالیاتی، وابستگی مالی در دوران سالمندی و اختیار مالی، افت زیادی داشته.

۱۲- فنلاند

شاخص امور مالی دوران بازنشستگی: ۶۲ درصد

شاخص کیفیت زندگی: ۹۲ درصد

فنلاند کماکان بالاترین امتیاز را در بخش شادی در میان تمامی کشورهای این فهرست دارد، مسأله‌ای که این کشور را از نظر شاخص کیفیت زندگی، در رتب کلی دوم قرار داده.

۱۱- هلند

شاخص امور مالی دوران بازنشستگی: ۵۷ درصد

شاخص کیفیت زندگی: ۸۲ درصد

هلند که پیش از این جزء ۱۰ کشور برتر این فهرست بود، امسال با افت رو به رو بوده، که بخشی از دلیل آن به افت شاخص‌های کیفیت زندگی و سلامت، از جمله امید به زندگی و عوامل زیست محیطی بوده.

۱۰- لوکزامبورگ

شاخص امور مالی دوران بازنشستگی: ۶۰ درصد

بیشتر ببینید
انواع مختلف فشار خون؛ همه فشار خون‌ها خطرناکند؟

شاخص کیفیت زندگی: ۸۳ درصد

لوکزامبورگ از نظر سلامت در رتبه اول قرار دارد که علت آن بالا بودن امتیازات مربوط به زیر شاخص‌های هزینه های درمانی تحت پوشش بیمه و هزینه‌های سالانه درمان است.

۹- استرالیا

شاخص امور مالی دوران بازنشستگی: ۷۷ درصد

شاخص کیفیت زندگی: ۸۱ درصد

استرالیا امسال با سه پله سقوط در فهرست رو به رو بوده که علت آن کاهش امتیازات مربوط به شاخص‌های کیفیت زندگی و امور مالی دوران بازنشستگی است، گرچه استرالیا کماکان بهترین عملکرد را در بخش امور مالی دوران بازشستگی داشته.

۸- کانادا

شاخص امور مالی دوران بازنشستگی: ۷۳ درصد

شاخص کیفیت زندگی: ۸۲ درصد

کانادا نمره متوسطی دارد چون امتیاز هیچ کدام از زیر شاخص‌های آن ها خیلی بالا یا خیلی پایین نیست. با این حال، این کشور امسال تا حدی پیشرفت داشته که بخشی از دلیل آن افزایش امتیازات مربوط به زیر شاخص‌های برابری دستمزد و اشتغال در بخش رفاه مادی است.

۷- دانمارک

شاخص امور مالی دوران بازنشستگی: ۶۰ درصد

شاخص کیفیت زندگی: ۹۳ درصد

دانمارک رتبه اول را در بخش کیفیت زندگی دارد، به طوری از نظر تمامی شاخص‌های شادی، کیفیت هوا، عوامل زیست محیطی و تنوع زیستی، در میان ۱۰ جایگاه برتر قرار دارد.

۶- سوئد

شاخص امور مالی دوران بازنشستگی: ۶۵ درصد

شاخص کیفیت زندگی: ۸۹ درصد

در مقایسه با سال گذشته، سوئد در بخش‌های امور مالی دوران بازنشستگی، کیفیت زندگی و سلامت، تا حدودی افت داشته. با این حال، این کشور در بخش رفاه مادی با پیشرفت رو به رو بوده که بخشی از دلیل آن به افزایش امتیازات مربوط به شاخص اشتغال است.

بیشتر ببینید
مراقبت از سالمندان در فصل زمستان

۵- نیوزلند

شاخص امور مالی دوران بازنشستگی: ۷۹ درصد

شاخص کیفیت زندگی: ۸۹ درصد

امسال سومین سالی است که کشور نیوزلند، به دلیل بالا بودن امتیازات مربوط به زیر شاخص های شادی، کیفیت هوا و عوامل زیست محیطی، در جایگاه پنجم این فهرست قرار دارد.

۴- ایرلند

شاخص امور مالی دوران بازنشستگی: ۷۲ درصد

شاخص کیفیت زندگی: ۸۳ درصد

پیشرفت در بخش‌های امور مالی دوران بازنشستگی و سلامت، کشور ایرلند را امسال در جایگاه چهارم این فهرست قرار داده. با این حال، ایرلند با کاهش امتیاز در زیر شاخص برابری دستمزد رو به رو بوده که این مسأله روی بخش رفاه مادی تأثیر گذاشته.

۳- نروژ

شاخص امور مالی دوران بازنشستگی: ۵۹ درصد

شاخص کیفیت زندگی: ۹۰ درصد

گرچه نروژ به دلیل پایین بودن امتیازات مربوط به فشار مالیاتی و نرخ بهره، از نظر امور مالی دوران بازشستگی در جایگاه پایینی قرار دارد، اما این کشور اسکاندیناوی در بخش سلامت عملکرد قوی‌ای داشته که شامل طول عمر، هزینه‌های سالانه ی درمان و هزینه‌های درمانی تحت پوشش بیمه می‌شود.

۲- سوئیس

شاخص امور مالی دوران بازنشستگی: ۷۷ درصد

شاخص کیفیت زندگی: ۹۱ درصد

سوئیس که سال گذشته رتبه اول این فهرست را در اختیار داشت، امسال با یک پله سقوط، در جایگاه دوم قرار گرفته، اما کماکان تنها کشوری محسوب می‌شود از نظر رفاه مادی، امور مالی دوران بازنشستگی، کیفیت زندگی و سلامت، در جمع ۱۰ جایگاه برتر قرار دارد. سوئیس از نظر شاخص شادی در جایگاه ششم قرار دارد.

۱- ایسلند

شاخص امور مالی دوران بازنشستگی: ۷۲ درصد

شاخص کیفیت زندگی: ۸۶ درصد

بیشتر ببینید
فایده ویژه خوردن شکلات برای افراد بالای 40 سال

ایسلند امسال برای اولین بار در صدر این فهرست قرار گرفته. این کشور در هر چهار بخش کیفیت زندگی، امور مالی دوران بازنشستگی، سلامت و رفاه مادی در جمع ۱۰ جایگاه برتر قرار دارد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

5 − 4 =