تخصصیکرونا

شباهت‌ها و تفاوت‌های ویروس کرونا و آنفلوانزا را بشناسید

مثبت زندگی: خوشبختانه آمادگی های لازم در سیستم بهداشتی کشور برای مقابله با ویروس کرونا پیش‌بینی شده و کادر درمانی و پزشکی کشور آماده کنترل بیماری هستند. در این مطلب توضیحات دکتر مهرداد روانشاد، عضو هیئت مدیره انجمن ویروس شناسی ایران را در رابطه با مراقبت‌های ویژه برای مقابله با ویروس کرونا می‌خوانیم.

شباهت‌های ویروس کرونا با آنفلوانزا

ویروس کرونا 2019 جدید عضو جدید خانواده کرونا ویروس‌هاست و شباهتی با ویروس آنفلوانزا ندارد، اما از نظر روند بیماری زایی و علائم بالینی تا حدودی به یکدیگر شبیه دارند.

ویروس کرونای جدید همانند ویروس آنفلوانزا توانایی ایجاد عفونت در بخش تحتانی دستگاه تنفسی را دارد، در صورتی که کرونای انسانی که قبلا شناسایی شده بود تنها محدود به بخش فوقانی دستگاه تنفس و بنابراین عفونت خفیف و محدودی مشابه سرماخوردگی ایجاد می‌کرد.

تفاوت‌های ویروس کرونا با آنفلوانزا

ویروس کرونا حدود پنجاه سال گذشته در جوامع بشری شایع بوده و فقط علائمی بسیار خفیف مانند سرماخوردگی را ایجاد می‌کرد، اما از سال 2003 با پیدایش اولین ویروس کرونای انتقال یافته از حیوان (خفاش) به انسان، بیماری شدید سارس و پس از آن بیماری شدید مرس منتقل شده از شتر به انسان و نهایتا کرونای جدید 2019 شناسایی شد.

این 3 ویروس اخیر توانایی ورود و ایجاد عفونت در بخش تحتانی دستگاه تنفسی را دارند و بنابراین علائم بالینی شدید برونشیت و ذات الریه را ایجاد می‌کنند. آنفلوانزا اغلب به همراه تب بالای 40 درجه و به همراه درد پشت و درد عضلانی است، اما علائم ویروس کرونا تب خفیف‌تر به همراه تنگی و کوت‌های تنفس و سرفه‌های مداوم و عمیق است.

این نوشته را از دست ندهید  با دختر نوجوانم چگونه رفتار کنم؟

کرونا ویروسی که در شترهای منطقه جاسک دیده شده

مهرداد روانشاد در پاسخ به سؤالی در رابطه با ویروسی که در منطقه جاسک ایران گزارش شده هم گفت: این ویروس عضو دیگر خانواده کرونا بوده و در گله‌های شتر شایع و به عنوان ویروس مرس است که با ویروس جدید کرونا دارای تفاوت است. ویروس مرس از سال 2012 در منطقه خاورمیانه و شبه جزیره عربستان وجود داشت. بنظر می‌رسد ویروس مرس از خفاش به شتر منتقل شده و پس از آن توانایی انتقال به انسان را یافته است.

ویروس کرونا جدید که این روزها سر تیتر خبرها است، کرونای 2019 لقب گرفته است و احتمالا از خفاش به حیواناتی چون گربه و راکون منتقل شده و در مناطقی از چین که استفاده خوراکی از این حیوانات را دارند به انسان منتقل شده است.

افراد در معرض خطر ویروس کرونای 2019

علامت بالینی این ویروس در کودکان یا خیلی خفیف و یا بدون علامت است. بنابراین نمی‌توان گفت بچه‌ها آلوده به این ویروس نمی‌شوند بلکه نه تنها آلوده می‌شوند بلکه می‌توانند ویروس را به بزرگسالان منتقل کنند.

افراد بالای سن 65 سال، افرادی که مشکلات قلبی و عروقی دارند، بیماران دیابتی، بیمارانی سرطانی تحت شیمی درمانی و بیمارانی که نقص سیستم ایمنی دارند در معرض خطر بیماری ابتلا و عوارض شدید و کشنده کرونا هستند و میزان ابتلا در این بیماران به برونشیت و ذات الریه بسیار بالاست.

توصیه‌های عمومی و اختصاصی برای مقابله با کرونا ویروس

بر اساس دستور العمل‌های سازمان بهداشت جهانی ضرورتی برای استفاده عموم مردم از ماسک نیست و تنها لازم است کادر پزشکی به دلیل در معرض بودن مداوم و مستقیم با بیماران از ماسک تأیید شده استفاده کنند. افراد سالم اگر بطور متناوب مبادرت به شستشوی دائمی و صحیح دست نمایند، به نحوی که شستشوی دست‌ها باید حداقل بیست ثانیه انجام گیرد. فاصله یک متر را رعایت و از تماس با اجسام آلوده مانند دستگیره در آلوده یا سطوح آلوده پرهیز نمایند. همچنین اگر از دست دادن و بوسیدن افراد اجتناب نمایند، انتقال ویروس عملا مختل و به احتمال بالا بیمار نخواهند شد.

این نوشته را از دست ندهید  روز جهانی آسم؛ آن نَفَس که فرو نمی‌رود و بر نمی‌آید!

ویروس کرونا یک بیماری است که از طریق قطرات تنفسی و تماس نزدیک منتقل می‌شود و افراد ضمن شستشوی مداوم دست‌ها، حتی المقدور از لمس صورت، بینی و چشم خودداری کنند.

افراد مبتلا به کرونا از چه ماسکی باید استفاده کنند؟

شستشوی دست به قدری در کاهش انتقال بیماری‌های ویروسی و واگیر مهم است که سازمان بهداشت جهانی روزی را به نام روز جهانی شستشوی دست در پانزدهم اکتبر نامگذاری کرده است. پیشنهاد می‌شود اگر فردی به این ویروس آلوده شد، حتما از ماسک استفاده کند تا بیماری را به افراد سالم و مستعد انتقال ندهد. البته پیشنهاد می‌گردد از ماسک‌های استاندارد و مورد قبول D95 استفاده نمایند.

در چه صورتی ویروس کرونا همه گیر می‌شود؟

افراد بیمار در زمان سرفه و عطسه حتما جلوی بینی و دهان خود را با دستمال گرفته تا از انتشار قطرات تنفسی آلوده که حتی با چشم دیده نمی‌شوند جلوگیری نمایند و پس از آن دستمال استفاده شده را در ظرف زباله در دار بریزند.
اگر این موازین بهداشت اجتماعی رعایت شود، بیماری تبدیل به همه گیری نخواهد شد و تا حدود بسیار زیادی کنترل می‌شود. خوشبختانه آمادگی‌های لازم در سیستم بهداشتی کشور هم پیش بینی شده و کادر درمانی و پزشکی کشور آماده کنترل بیماری هستند.

باید در نظر داشت در صورت عدم رعایت موازین بهداشتی توسط مردم، بیماری کرونا تبدیل به همه‌گیری خواهد شد که کنترل آن بسیار مشکل و احتمالا سیستم‌های بهداشتی کفاف جوابگویی به بیماران را نخواهد داشت.

نشانه‌های مشکوک ابتلا به ویروس کرونا

زمانی نیاز است بیماران به پزشک مراجعه کنند که چند علامت مهم را داشته باشند؛ اول تب ماندگار و بالای 38درجه سانتیگراد، دوم سرفه های دائمی و عمیق و سوم تنگی نفس. در صورت عدم وجود علائم ذکر شده نیازی به نگرانی و مراجعه فوری به پزشک متخصص نخواهد بود. در افرای با علایم بالینی خفیف پیشنهاد می‌گردد علاوه بر رعایت کلیه موازین بهداشتی ذکر شده با استراحت در منزل و مراقبت‌های بهداشتی بیماری را کنترل نمایند.

این نوشته را از دست ندهید  سرعت انتقال ویروس کرونا افزایش یافته است/توصیه به افراد بی‌علامت

اگر این علائم را دارید به مراکز اورژانسی مراجعه کنید

اگر فردی علاوه بر تب بالا، سرفه شدید و تنگی نفس، دچار علایم گوارشی نظیر اسهال و استفراغ شود و یا درد شدید در قفسه سینه در زمان تنفس و یا سرفه احساس کند باید سریعا به مراکز اورژانسی و پزشک مراجعه کند. از نظر شدت بیماری ، ویروس کرونا شدت کمتری نسبت به آنفلوانزا دارد و میزان مرگ و میر آن هم کمتر گزارش شده است و بنابراین با شرایط موجود و در صورت رعایت موازین بهداشتی جای نگرانی وجود ندارد.

منبع
بهداشت نیوز
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − شش =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا