همه چیز درباره پرده بکارت

0
756
پرده بکارت

مثبت زندگی: پرده بکارت (هایمن) لایه‌ای از جنس پوست است که تمام یا قسمتی ازدهانه واژن را می‌پوشاند. Hymen، نام علمی پرده بکارت بوده و به معنای پوست یا پرده که از نام الهه ازدواج و عروسی یونانیان «God Hymen» گرفته شده است.

در  مراحل اولیه  رشد جنین مونث، هیچ دهانه ورودی به واژن وجود ندارد. لایه باریک بافتی که در این مرحله واژن را می‌پوشاند، قبل از تولد به طور ناقص تقسیم می‌شود، این لایه بعدها پرده بکارت را به وجود می‌آورد. در صورتی‌که در مرحله قبل از تولد، تقسیم لایه به طور کامل صورت گیرد، موجب می‌شود بعضی زنان به طور مادرزاد، پرده بکارت نداشته باشند.

تعداد افرادی‌ که به طور مادرزادی پرده بکارت ندارند، کم بوده و این نوع پرده بکارت، هنگام معاینه، با پرده بکارت پاره شده توسط پزشک یا ماما تشخیص داده می‌شود.

پرده بکارت دقیقا کجا قرار دارد؟

بسیاری تصور می‌کنند که پرده بکارت، داخل واژن قرار دارد. در صورتی‌که اینطور نیست. پرده بکارت، دقیقا در ورودی دهانه واژن قرار دارد . نهایتا ۱ سانتیمتر داخل‌تر. به همین دلیل، دخول‌های بسیار سطحی نیز ممکن است منجر به آسیب به پرده بکارت شوند.

پرده بکارت

انواع مختلف پرده بکارت

پرده بکارت  اشکال مختلفی دارد. برای همین باید گفت پرده بکارت به همین چند نوعی که تصویرشان را مشاهده کردید، محدود نمی‌شود.  در ادامه با جنس پرده بکارت آشنا می‌شوید.

 پرده بکارت از نظر جنس

 پرده بکارت ارتجاعی: حین دخول پاره نمی‌شود، اما «کش» می‌آید و معمولا خونریزی ندارد. برای همین باید گفت این پرده پاره نمی‌شود اما کش می‌آید.

پرده بکارت غیر ارتجاعی: یعنی پرده بکارت قابلیت کش آمدن ندارد و با پارگی از بین می‌رود. پرده‌های بکارت غیر ارتجاعی، حتما خونریزی خواهند داشت.

بیشتر ببینید
زنان مطلقه در جامعه چه مشکلاتی دارند؟

 پرده بکارت از نظر  شکل 

پرده بکارت حلقوی: در این نوع، پرده بکارت به شکل حلقه‌ای پیرامون ورودی واژن را پوشانده است و سوراخ گردی وسط پرده ایجاد شده است. اندازه این سوراخ بسیار متغیر است.

پرده بکارت سپتوم‌دار یا تیغه‌ای: پرده‌ای که پُل پوستی در طول ورودی واژن دارد.گاهی این پُل شناسایی نمی‌شود و فقط باعث نزدیکی‌های دردناک می‌شود. گاهی برای اولین بار طی زایمان طبیعی دیده می‌شود.

پرده بکارت غربالی (سوراخ سوراخ): این پرده به طور کامل در عرض واژن کشیده شده و کاملا واژن را می‌پوشاند. سطح این نوع پرده، سوراخ سوراخ است و از اندازه سوراخ‌ها اگر بپرسید باید بگوییم: این سوراخ‌ها معمولاً ریز هستند.

 پرده بکارت دندانه‌دار(شرابه‌ای): شبیه پرده حلقوی است با این تفاوت که کناره‌هایش نامنظم است. تفاوت این نوع پرده با پرده حلقوی یا گرد فقط در هفت و هشتی بودن لبه‌های حفره است.

پرده بکارت مسدود (بدون سوراخ): این نوع پرده هیچ سوراخی ندارد و کاملا مسدود است. در دخترانی که به سن بلوغ می‌رسند، در صورتیکه دارای پرده بسته باشند، خون قاعدگی پشت آن جمع شده و نمی‌تواند خارج شود در نتیجه باعث بروز درد می‌شود، این‌گونه افراد باید به دکتر مراجعه کرده تا طی عمل جراحی و ایجاد برشی در سطح پرده، خون قاعدگی از آن خارج شود.

چرا بعضی زنان در اولین ارتباط جنسی خونریزی ندارند و برخی دارند؟

گذشته از فقدان مادرزادی پرده بکارت در بعضی زنان، در صورتی‌که زن در هنگام سکس، آرام و بدون تنش بوده، زمان کافی برای عشق ورزی داشته باشد، با طرف مقابل خود احساس راحتی کند و دهانه واژنش به اندازه کافی مرطوب باشد، آلت تناسلی مرد به نرمی وارد واژن او می‌شود و به این ترتیب در اولین ارتباط خونریزی نخواهد داشت یا بسیار مختصر در حد خونابه یا لک خواهد بود.

بیشتر ببینید
پیاده‌روی و تمرین‌های قدرتی، رمز طول عمر بیماران کبدی

اما اگر زن مضطرب باشد یا بترسد و پاهایش را جمع کند و عضلات واژن را منقبض کند، دهانه واژن تنگ خواهد شد و هنگام دخول خونریزی و درد بیشتری خواهد داشت.

استرس و چیزهای دیگر

از آنجایی‌که در نظر مردم پرده بکارت، پرده‌ای بسیار سفت و محکم است که تنها با فشار پاره می‌شود، برخی مردها در هنگام سکس فشار زیادی به دهانه واژن آورده و موجب پارگی دهانه واژن، درد و خونریزی می‌‎شوند.

در صورتی‌که، اگر زن هنگام سکس آمادگی کافی داشته و به دور از احساس اضطراب باشد هیچ نیازی به فشار از جانب مرد نیست.چون پرده بکارت یک پوسته نازک است که فقط کافیست در چند ناحیه چاک بخورد.

نکات قابل توجه در مورد پرده بکارت:

رشته‌های عصبی در پرده کم هستند و به همین دلیل در صورت آرامش جسمی و روانی، پارگی آن معمولا بدون درد است. مختصر دردی که در اولین دخول ایجاد می‌شود مربوط به اعضای دیگر از جمله واژن است.


عمل دخول و پاره شدن پرده بهتر است در زمانی که بدن آرام است و هیچ اضطراب و خستگی وجود ندارد انجام شود. بنابراین نزدیکی در اولین شب ازدواج و پس از مراسم طولانی عروسی توصیه نمی‌شود.

زنان بهتر است قبل از نزدیکی، نه به منظور گرفتن گواهی سلامت پرده بکارت بلکه به دلیل آگاهی از نوع پرده به پزشک متخصص زنان مراجعه کرده و توضیحات لازم را درخواست کنند. زیرا در موارد نادری که پرده از نوع ضخیم است، احتیاج به عمل جراحی دارد.

در صورت احساس تنگی در دهانه واژن، بهتر است از کرم و ژل‌های تسهیل کننده یا اسپری بی‌حس‌کننده استفاده کرد. ضمن اینکه تحریک زن و خروج ترشحات از دهانه واژن موجب روان شدن دهانه واژن و سهولت ارتباط جنسی می‌شود.

بیشتر ببینید
درمان دلشوره و اضطراب بدون دارو

گاهی پرده بکارت با یک یا دو بار نزدیکی کاملا پاره نمی‌شود و هر دفعه قسمتی از آن پاره شده و کمی خونریزی می‌کند. یعنی در تمام نزدیکی‌های اولیه، مقداری خونریزی یا لک دیده می‌شود. در این موارد فرد در ۵-۶ بار نزدیکی اول خود لک می‌بیند.

گاهی اوقات، (به‌ندرت) ممکن است بدون پارگی پرده، مایع اسپرم ریخته شده بر روی آن موجب حاملگی شود، زیرا اسپرماتوزوئید موجود در اسپرم می‌تواند از سوراخ پرده حرکت کرده و به طرف تخمک زن برود و حاملکی ایجادشود. در این موارد زن با پرده سالم حامله می‌شود.

ورزش‌هایی مانند سوارکاری، دو، پرش، شنا، رقص، باله، هرگز باعث پاره شدن پرده دختر نمی‌شوند مگر اینکه وی طی حادثه‌ای و در هنگام بازی، سقوط کرده و در همان زمان جسمی نوک تیز به پرده دختر اصابت کند و موجب پارگی آن شود.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

1 × 2 =