خصوصیات ظاهری افراد باهوش چیست؟

0
869

مثبت زندگی: تیزهوشی هم مانند زیبایی می‌تواند به چشم بیاید.یک پست جدید در آتلانتیک نگاه دقیقی به ویژگی های رفتاری و خصوصیات ظاهری افراد باهوش انداخته است. در صورتی که می‌خواهید چند نمره به آی کیوی شما اضافه شود، باید بدانید که بسیاری از این نشانه‌های بصری افراد باهوش آنقدر سخت نیست که نتوان با آن‌ها وفق پیدا کرد. با ما همراه باشید تا با خصوصیات ظاهری افراد باهوش آشنا شوید.

عینک

برای شروع می‌توان به یکی از خصوصیات ظاهری افراد باهوش که از قدیم شایع بوده است اشاره کرد. عینک! طبق مطالعاتی که یکی از کالج‌های اپتومتریستی انگلستان انجام داده است، استفاده از عینک باعث می‌شود فرد باهوش‌تر به نظر برسد. این نتیجه بر اساس ۴۳ درصد از افراد تحت مطالعه به دست آمده است.

سرعت راه رفتن

یکی دیگر از خصوصیات ظاهری افراد باهوش ، سرعت راه رفتن است.تصور کنید که برای یک مصاحبه کاری دعوت شده اید و می خواهید به آنجا بروید.

بهتر است که از راه رفتن با سرعت های ناگهانی پرهیز کنید. بر اساس نتایج ارائه شده از یک مطالعه در سایت آتلانتیک، افرادی که سریعتر یا آهسته‌تر از سرعت نرمال راه رفتن آدم‌ها راه می‌روند، شایستگی و هوش کمتری دارند.

انگشتان دست

یک پزشک نروژی، کارل پینسک، روشی را برای تعیین خصوصیات رفتاری فرد با توجه به نسبت طول انگشتان دست ابداع کرده است. با توجه به مشاهدات وی هرچه طول انگشت حلقه فردی بلندتر باشد، این فرد راحت تر می تواند مسائل ریاضی را حل کند ولی در عین حال با عبارات کلامی شاید مشکل داشته باشد.

بیشتر ببینید
بررسي تاثير قرص‌هاي ضدبارداري بر تمايلات جنسي

همچنین در یک تحقیق دیگر در دانشگاه کمبریج نشان داده شد که افرادی که انگشت حلقه آن‌ها از انگشت اشاره آن‌ها بلندتر باشد، درآمد بیشتری کسب می‌کنند.

نشانه‌های بصری افراد باهوش

برخی دیگر از نشانه‌ها هم دست شما نیست. ممکن است داشته باشید یا نداشته باشید. برای مثال محققان اروپایی دریافته‌اند که خصوصیات ظاهری مانند چهره باریک، بینی بلند و چانه نازک نشانه‌هایی هستند که شما را با هوش‌تر جلوه می‌دهند.

همچنین برخی از دانشمندان هم ادعا کرده‌اند که افراد چشم آبی از افراد با چشم سیاه هوش بیشتری دارند. برای مثال بسیاری از افراد نابغه را می‌توان نام برد که چشمان آبی داشته‌اند مانند استیون هاوکینگ.

قد

مطالعه‌ای در دانشگاه پرینستون که توسط آن کیس و کریستینا پکسون انجام شد نشان داد که کودکان بلند قد اغلب نمرات بیشتری در آزمونهای IQ کسب می‌کنند و در بزرگسالی معمولا ثروتمندتر می‌شوند. برای مثال، استیو جابز از جمله این افراد است.

چاق نبودن!

تحقیق انجام شده در سال ۲۰۰۶ نشان داد که همبستگی قوی بین شاخص توده بدنی و عملکرد شناختی وجود دارد. افرادی که شاخص توده بدنی بالاتر از حد متوسط داشتند، نتایج IQ کمتری نسبت به گروه‌های دیگر نشان دادند.

دانشمندان فرانسوی برای ۵ سال داده‌ها را از ۲۲۰۰ پاسخ دهنده جمع آوری کردند و به این نتیجه رسیدند که دور کمر به طور مستقیم با سطوح بالای IQ مرتبط است. به بیان دیگر خصوصیات ظاهری افراد باهوش این است که چاق نیستند.

آیا واقعا می‌توان هوش را با استفاده از چهره حدس زد؟

البته، ارزیابی سطح هوش افراد براساس مشاهده خصوصیات ظاهری آن ها یک استراتژی ناقص است. مطالعه مشابهی در مورد ویژگی های صورت و ارتباط آن با هوش فرد صورت گرفته است.  از شرکت کنندگان خواسته شد تا آی کیوی شخص را فقط با نگاه کردن به عکس او حدس بزنند.

بیشتر ببینید
این شما و این یک آدم برون‌گرا!

پس از مقایسه این پاسخ ها با IQ فردی که عکسش بررسی شده بود، محققان نتیجه گرفتند که هیچ ارتباطی بین هوش حدس زده شده و IQ واقعی برای زنان وجود ندارد. با این حال، این مورد در مورد مردان متفاوت بود. براساس این مطالعه، شرکت کنندگان توانستند با توجه به ظاهر فرد، میزان هوش او را با دقت خوبی حدس بزنند.

لازم به ذکر است که محققان تایید کرده‌اند که مطالعه آن‌ها تاثیر تفاوت‌های فرهنگی بر اختلاف نتایج را در نظر نگرفته است. با این حساب این اطلاعات همگی از دانشگاه پراگ منتشر شده است.

مثال‌های نقضی برای خصوصیات ظاهری افراد باهوش

علی رغم تمام مواردی که مطرح شد، باید اذعان کرد که تشخیص هوش یک فرد از روی چهره با استفاده از مشخصات گفته شده کار عملی ای نیست و بهتر است افراد را از روی چهره قضاوت نکنیم. توجه شما را به چند مثال زیر جلب می کنیم:

شخصی که سمت راست تصویر قرار دارد، گریگوری پرلمن، یک ریاضیدان برجسته است که در سال ۲۰۰۳، توانست فرضیه پوانکاره، که یکی از مهمترین مسائل باز توپولوژی در آن زمان بود را حل کند. برای این دستاورد، او برنده مدال فیلدز و جایزه کلای میلنیوم که دو تا از معتبرترینجوایز دنیای ریاضیات هستند شد.

اما فردی که در سمت چپ مشاهده می‌کنید یک تکنسین برق با ۲۵ سال سابقه کاری است که اکنون بی خانمان شده است. شاید او در رشته خود دارای مهارت‌هایی بوده است ولی قطعا پرلمن نیست!

در سمت راست، Wei Yi را مشاهده می‌کنید. یک شطرنج باز نابغه که در سن ۱۳ سالگی به عنوان استاد بزرگی دست یافته است. سه بار در سال ها ۲۰۱۵- ۲۰۱۶- ۲۰۱۷ قهرمان چین شده است و اکنون یکی از ۲۰ بازیکن برتر دنیاست. اما عکس سمت چپ صرفا یک عکس از پروفایل یک دانشجوی چینی است.

بیشتر ببینید
با کپک رب، سرکه و ترشی چه کنیم؟

اگر فکر می‌کنید هنوز هم می‌توانید از روی چهره هوش افراد را تشخیص دهید پس به عکس زیر دقت کنید.

عکس سمت راست پروفسور اندرو نگ را نشان می‌دهد. استاد دانشگاه استنفورد، دانشمند سابق بایدو و یکی از پیشگامان پژوهش در حوزه هوش مصنوعی.

اشتباه نکنید. عکس سمت چپ هم پروفسور اندرو نگ را نشان می‌دهد. همان استاد دانشگاه استنفورد و پیشگام تحقیقات هوش مصنوعی!

در پایان باید گفته شود که صحبت در این باره زیاد بوده است و نتایج و پژوهش‌ها، حرف‌های مختلفی می‌زند. شما می‌توانید از این موارد استفاده کنید تا باهوش‌تر به نظر برسید ولی بهتر است این جمله را نیز مدنظر داشته باشیم. راجع به هیچ کتابی از روی جلد نمی‌توان قضاوت کرد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

19 + 12 =