چگونه دو قلو باردار شویم؟

0
205
چگونه دو فلو باردار شویم؟

مثبت زندگی: چگونه دو قلو باردار شویم؟ اگر می‌خواهید شانس خود را برای این که دوقلو باردار شوید افزایش دهید، لازم است که اطلاعاتی در مورد نحوه تشکیل دوقلوها داشته باشید. برای دوقلوزایی راه‌های مختلفی وجود دارد. با ما همراه باشید تا به شما بگوییم چند درصد امکان بارداری دوقلو را دارید.

چند نوع دو قلو داریم؟

به طور کلی دو نوع دوقلو وجود دارد. دوقلوهای یکسان و دوقلوهای غیر یکسان. حال ببینیم دلیل دوقلوزایی چیست؟

نزدیک به یک سوم از دوقلوها یکسان هستند، که به عنوان دوقلوهای مونوزیگوت هم شناخته می‌شوند. آنها شانسی ایجاد می‌شوند.

هنگامی که یک تخمک توسط یک اسپرم باردار می‌شود، به دو جنین جداگانه تقسیم می‌شود که هریک ترکیب ژنتیکی و جفتی یکسانی دارند. دوقلوهای یکسان در زنانی که روش‌های کمک باروری را تجربه می‌کنند بیشتر اتفاق می‌افتد.

دو قلوهای غیریکسان که به عنوان دوقلوها دزیگوتیک هم شناخته می‌شوند، زمانی به وجود می‌آیند که دو تخمک توسط دو اسپرم باردار می‌شوند.

به طوری که هر کدام از آن‌ها منحصر به فرد هستند و ترکیب ژنتیکی یا جفتی به اشتراک نمی‌گذارند. همان‌طور که دوقلوهای غیر یکسان تقریبا نیمی از آرایش ژنتیکی را به اشتراک می‌گذارند، ممکن است که جنس یکسانی هم نداشته باشن

چه عواملی شانس دوقلو باردار شدن را افزایش می‌دهد؟

باردار شدن به دوقلوهای یکسان نیازمند شانس زیادی است ولی یک‌سری عوامل هستند که می‌توانند به این مورد کمک کنند.

چگونه دو فلو باردار شویم؟

۱- سابقه خانوادگی و وراثت

اگر شما (به عنوان خانم) دوقلو هستید یا در خانواده‌تان دوقلو داشته‌اید، شانس بیشتری برای این که دوقلو به دنیا بیاورید. با این حال، لازم است بدانید، اگر همسر شما دوقلو بوده یا در خانواده‌اش دوقلو دارد، این بر شانس شما برای بارداری دوقلو تاثیری نخواهد داشت.

بیشتر ببینید
بهترین زمان آزمایش بارداری بعد از نزدیکی

همه چیز بستگی به شما دارد زیرا شما تخمک را تولید می‌کنید. اگر شما یا مادرتان دوقلو هستید، احتمال بارداری دوقلو شما هم زیاد است.

۲- قومیت و نژاد

نژاد و منشأ شما نیز تأثیر قوی بر روی احتمال داشتن دوقلوها می‌گذارد. آسیایی‌ها و اسپانیایی‌ها شانس کمتری برای تولید دوقلو دارند، در حالی که آفریقایی‌ها و به دنبال آن‌ها اروپایی‌ها، شانس بیشتری برای به دنیا آوردن دوقلو دارند.

۳- نوع بدن (قد / وزن)

بله، این عجیب است، اما زنان بلندتر احتمال بیشتری دارند تا دوقلو به دنیا بیاورند. همچنین زنان سنگین‌تر شانس بیشتری نسبت به زنان لاغرتر دارند تا بارداری دوقلو داشته باشند.

زنانی که از رژیم غذایی کامل استفاده می‌کنند، دارای شانس بیشتری برای دوقلوزایی هستند، نسبت به زنانی که از رژیم‌های کم چرب غذایی بهره می‌برند.

۴- سن مادر

شانس به دنیا آوردن دوقلو با افزایش سن بیشتر می‌شود. زنان بالای ۳۵ سال تولید FSH بیشتری (هورمون تحریک فولیکول) نسبت به زنان جوان‌تر دارند. این هورمون به تخمدان اجازه می‌دهد که تخمک‌ها را برای تخمک گذاری آزاد کنند. سطح هورمون بالاتر، موجب می‌شود تخمک بیشتری در آن زمان آزاد شود و در نتیجه جنین‌های بیشتری می توانند شکل بگیرند.

۵- حاملگی‌های بیشتر

اگر قبلا چند بار حامله شده‌اید، شانس بارداری دوقلو در شما بیشتر است.

چه کارهایی انجام دهیم تا شانس بارداری دوقلو افزایش یابد؟

برخی از روش‌های برای این که شانس خود را برای دوقلو باردار شدن افزایش دهید، پیشنهاد شده است که به بعضی از آن ها در ادامه اشاره می‌شود.

از مواد لبنی استفاده کنید.

بیشتر ببینید
چهره ماندگار؛ پروفسور داریوش فرهود

قرص‌های کنترل بارداری را متوقف کنید.

در صورتی که در دوران شیردهی باردار شوید شانس بیشتری برای دوقلوزایی دارید.

همسرتان از مواد غذایی سرشار از روی استفاده کند.

بین زمان‌های بارداری خود فاصله مناسبی قرار دهید.

نشانه های بارداری دوقلو

زمانی که دوقلو باردار باشید، نشانه‌هایی را به همراه خواهید داشت.

۱- سریع تر و بیشتر وزن می گیرید

با توجه به افزایش حجم خون‌رسانی به رحم، شما ممکن است در سه ماهه اول تا ۵ کیلوگرم افزایش وزن داشته باشید. در پایان سه ماهه دوم، اکثر مادرانی که دوقلو حامله‌اند، بین ۷ تا ۱۲ کیلوگرم اضافه وزن می‌یابند. این در حالی است که برای دیگران بین ۵ تا ۱۰ کیلوگرم خواهد بود.

چگونه دو فلو باردار شویم؟

۲- رشد سریع تر رحم

اگر رحم شما به نظر می‌رسد که از آنچه انتظار داشته‌اید، سریعتر رشد می‌کند، شما احتمالا دوقلو حامله هستید. بزرگ شدن اندازه رحم می‌تواند نشانه قوی ای برای حامله بودن دوقلو باشد.

۳- بیماری صبحگاهی شدیدتر

بیش از ۵۰ درصد مادرانی که بارداری دوقلو دارند، ویار یا بیماری صبحگاهی شدیدتری نسبت به مادرانی که تک فرزند باردار هستند دارند.

۴- شنیده شدن دو صدای ضربان قلب

بسته به موقعیت نوزاد، یک متخصص می‌تواند دو یا چند ضربان قلب جداگانه را بشنود. با این حال، از آنجا که ضربان قلب یک جنین ممکن است در چندین مکان شنیده شود، تشخیص حاملگی چندگانه تنها زمانی اتفاق می‌افتد که ضربان قلب متفاوت باشد. این اتفاق معمولا در هفته‌های ۱۰ الی ۱۲ می‌افتد.

۵- نتایج بالای غیرطبیعی آزمون AFP

نتایج بالا در آزمون AFP اولین نشانه‌ای است که ممکن است بیان کند که شما دو قلو باردار هستید. آزمایش AFP،  تستی است که میزان پروتئین ترشح شده توسط کبد جنین را اندازه گیری می‌کند. افزایش میزان پروتئین در خون مادر می‌تواند نشانه این باشد که شما دو قلو باردار هستید.

بیشتر ببینید
خانم‌های باردار مراقب مصرف کافئین باشید!

البته این مورد می‌تواند نشانه غیرطبیعی بودن ترشح پروتئین هم باشد، لذا لازم است که حتما با پزشک خود مشورت کنید.

۶- نیاز بیشتر به آب

مادرانی که دوقلو باردار هستند معمولا نیاز بیشتری به آب پیدا می کنند نسبت به دیگر مادران.

فرق دوقلوزایی پسر و دختر چیست؟

محققان دریافتند که موارد بروز زایمان زودرس در دوقلوهای پسر- پسر بالاتر است و این نوزادان وزن متوسط کمتر و نرخ رشد پایین‌تری دارند. در همین حال، دوقلوهای دختر دارای مشکلات تنفسی و عصبی کمتری بودند.

بارداری دو قلو هفته به هفته

در طول هفته‌ها و ماه‌های اول، هر کدام از بچه‌های شما از یک خوشه سلولی به یک جنین کوچک با قلب، نخاع، سر و اندام‌ها تبدیل می‌شوند.

چگونه دو فلو باردار شویم؟

هفته سوم

بر اساس نوع بارداری تخمک از اسپرم، همسانی یا غیرهمسانی دوقلوها تعیین می‌شود.

هفته چهارم

سلول‌های حاصل در رحم کاشته می‌شوند و جنین شروع به رشد کردن می‌کند.

هفته‌های ۵ تا ۸

بازوها و پاهای کوچک شروع به فرم گرفتن می کنند. مغز و نخاع جنین ها شروع به شکل گرفتن می کند و ارگان های بزرگ حیاتی رشد می کنند. همچنین شما صدای قلب را خواهید شنید ولی در هفته ۱۲ ام می توانید تشخیص دهید که دوقلو باردار هستید.

هفته‌های ۹ تا ۱۲

انگشتان دست، انگشتان پا و ناخن‌ها شکل می‌گیرند. نوزادان شما شروع به شکل گرفتن چهره می‌کنند و همچنین جوانه‌های دندان‌ها هم فرم می گیرند.

هفته‌های ۱۳ تا ۱۶

جنسیت دوقلوها مشخص می‌شود. استخوان‌ها سخت می‌شوند و دوقلوها می‌توانند چشم های خود را تکان دهند.

هفته‌های ۱۷ تا ۲۰

جنین شروع به مکیدن انگشت خود می‌کند و فعال می‌شود و همچنین می‌تواند بشنود.

بیشتر ببینید
علائم بیش‌فعالی در بزرگسالان و راه‌های درمان این اختلال

هفته‌های ۲۱ تا ۲۴

موهای محافظت کننده بر روی نوزاد شما شکل می‌گیرد و اثر انگشت آن‌ها نیز مشخص می‌شود.

هفته‌های ۲۵ الی ۲۸

نوزاد می‌تواند چشمانش را باز و بسته کند و همچنین می‌تواند به صدا واکنش نشان دهد و شش‌های کوچکش نیز شروع به رشد کردن می‌کند.

هفته‌های ۲۹ تا ۳۳

نوزاد رشدهای اصلی خود را انجام داده است. مغز شکل گرفته است و حس چشایی نیز رشد کرده است.

هفته‌های ۳۳ تا ۳۶

شش‌های نوزاد آماده نفس کشیدن شده، دو قلوها وزن اضافه کرده و آماده تولد می‌شوند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

ده + 13 =