زنانی که دنیا را تغییر دادند – بخش اول

0
360
powerful women

مثبت زندگی: زنان قدرتمند. بله درست خواندید. زنان قدرتمند مشهور. کسانی که در تاریخ منشاء اثر بوده‌اند و در دوره تاریخی خودشان و حتی دوره‌های بعد نامشان به نشانه این اثر تکرار شده؛ چه خوب و چه بد! قرار است در فهرستی از این زنان بگوییم و بخشی از اتفاقی که حول و هوش آنها افتاده. زنانی که تاثیرشان بر سرنوشت دنیا غیرقابل انکار است. نکته مهم اینکه اسامی گران‌قدری چون حضرت فاطمه زهرا(س)، حضرت خدیجه(س)، حضرت زینب(س)، حضرت مریم(س) و… به سبب حفظ شان ایشان در کنار این اسامی ذکر نشده‌اند.

سافو

poweful women

سافو (حدود ۵۷۰ قبل از میلاد) یکی از اولین نویسندگان زن شناخته شده است. بیشتر اشعار او نابود شده، اما شهرت عظیم او همچنان باقی مانده است. افلاطون سافو را یکی از ۱۰ شاعر بزرگ زمانه می‌دانست.

کلئوپاترا

poweful women

کلئوپاترا (۶۹ الی ۳۰ سال قبل از میلاد) آخرین حاکم پادشاهی بطلمیوس مصر بود. او با هدف دفاع از مصر در مقابل امپراتوری رو به گسترش روم، با دو تن از قدرتمندترین رهبران روم یعنی مارک آنتونی و جولیوس سزار ارتباط ایجاد کرد.

مریم مجدلیه

poweful women

مریم مجدلیه (۴ الی ۴۰ سال قبل از میلاد) طبق روایات انجیل و سایر منابع، مریم مجدلیه یکی از پیروان مؤمن عیسی مسیح (ع) بود. او هنگام مصلوب شدن حضرت عیسی (ع) نزدیک ایشان ایستاده و اولین کسی بود که شاهد حیات دوباره این پیامبر بود.

بودیکا

poweful women

بودیکا Boudicca (قرن اول میلادی )بودیکا یکی از رهبران الهام بخش بریتانیاست. او چندین قبیله را در شورش علیه اشغال روم رهبری کرد و موفق شد ارتش ۱۰۰ هزار نفری خود را از لندن خارج کند با این حال او در ادامه متحمل شکست شد.

هیلدگارد بینگنی

poweful women

هیلدگارد بینگنی (۱۰۹۸-۱۱۷۹) عارف، نویسنده و آهنگساز آلمانی بود که زندگی بی‌رحمانه‌ای را محبوس در دیوارهای کلیسای بندیکین آلمان سپری کرد. با این حال، نوشته‌ها، اشعار و موسیقی او الهام‌بخش مردمان آن دوره بود و پاپ‌ها، پادشاهان و افراد با نفوذ زمان به او مشاوره می‌دادند. نوشته‌ها و موسیقی هیلدگارد تا به امروز مردم جهان را تحت تاثیر قرار داده است.

الینور آکیتن

poweful women

الینور آکیتن (۱۱۲۲-۱۲۰۴) اولین ملکه فرانسه است که دو تن از پسرانش، ریچارد و جان پادشاه انگلستان شدند. الینور تحصیل کرده، زیبا و سخنور ماهری بود که از طریق اتحاد و نفوذ بر پسرانش بر سیاست غرب اروپا تاثیر گذاشت.

ژان دارک

poweful women

ژان دارک (۱۴۱۲-۱۴۳۱) یا دوشیزه اورلئان؛ قدیس حافظ فرانسه، الهام بخش شورشیان فرانسوی‌ در مبارزه با اشغالگران انگلیسی‌ بود. او قهرمانی بی‌مانند بود که توانست تنها در سن ۱۷ سالگی شورشیان فرانسوی را در اورلئان به پیروزی برساند. بعدها محاکمه و شهادت او در دادگاه تنها موجب افزایش شهرت معنوی او شد.

میرا بای

poweful women

میرا بای (۱۴۹۸-۱۵۶۵) عارف و شاعر هندی بود که در یک خانواده اشرافی متولد شد، با این حال زندگی شاهانه‌اش را رها کرد تا زندگی خود را به عنوان یک عارف و پیرو آئین کریشنا سپری کند. میرابای به احیای جنبش بهکتی در هند کمک کرد.

سنت ترزا آویلا

poweful women

سنت ترزا آویلا (۱۵۱۵-۱۵۸۲) عارف اسپانیایی، شاعر و اصلاح طلب عضو دسته کرملی کلیسای کاتولیک بود. سنت ترزا آویلا در مواجهه دائمی با تفتیش عقاید مذهبی از طرف کلیسای اسپانیایی‌ها زندگی کرد اما هیچگاه دادگاهی برای رسیدگی به حقوقش تشکیل نشد. او به اصلاح اصول مذهب کاتولیک کمک کرد و به دور از تعصب‌های مذهبی به هدایت مردم پرداخت.

کاترین مدیچی

poweful women

کاترین مدیچی (۱۵۸۹-۱۵۸۹) متولد فلورانس ایتالیا بود و در ۱۴ سالگی با پادشاه فرانسه ازدواج کرد. درگیری‌های سیاسی بی‌پایانی که او برای افزایش قدرت پسرانش به راه انداخت در پایان منجر به کشتار فاجعه‌بار سن‌بارتلمی شد.

 

منبع: بیوگرافی آنلاین

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

12 + 5 =