با ۱۰ زن قدرتمند در دنیا آشنا شوید

0
210

مثبت زندگی: زنان زیادی در دنیا وجود دارند که دارای قدرت زیادی بوده و تاثیر بزرگی در زندگی روزمره انسان‌ها در مناطق مختلف جهان دارند، به همین دلیل تهیه لیستی که شامل قدرتمندترین و با نفوذترین زنان در دنیا باشد کمی مشکل است. افرادی که در این لیست می‌بینید با مشکلات زیادی روبرو بوده‌اند و توانسته‌اند تا به خوبی از سد موانعی که در سر راه آنها قرار داشته گذر کنند. به این نکته نیز باید توجه داشت که به طور سنتی در اکثر جوامع مردان در پست‌های بالای مدیریتی و ریاستی قرار دارند و به همین دلیل کار این زنان برای رسیدن به رتبه‌های بالا سخت تر از مردان بوده است. این لیست توسط موسسه معتبر فوربز تهیه شده. همراه ما باشید تا با ده‌ تا از قدرتمندترین زنان دنیا آشنا شوید.

۱.آنگلا مرکل (Angela Merkel)

آنگلا دوروتئا مرکل از سال ۲۰۰۶ تاکنون همواره به عنوان قدرتمندترین زن در دنیا مطرح بوده است. او که یک سیاستمدار کهنه کار آلمانی است در تاریخ ۱۷ جولای ۱۹۵۴ در‌هامبورگ متولد شده و در حال حاضر به عنوان هشتمین صدراعظم آلمان مشغول به کار است. او از سال ۱۹۷۳ تا ۱۹۷۸ در دانشگاه لایپزیک به تحصیل فیزیک پرداخت و در نهایت مدرک دکترای شیمی فیزیک خود را در سال ۱۹۸۶ دریافت کرد. او نخستین بار به هنگام انقلاب‌های ۱۹۸۹ وارد عرصه سیاسی شد و در سال ۱۹۹۰ به معاونت سخنگوی اولین دولت دموکراتیک آلمان شرقی منصوب شد. مرکل در سال ۲۰۰۰ به عنوان اولین زن در تاریخ حزب دموکرات مسیحی آلمان، به رهبری این حزب برگزیده شد. او همچنین پیش از رسیدن به صدراعظمی به عنوان وزیر زنان و جوانان نیز مشغول به کار بوده است. ثروت او حدود ۱۱.۵ میلیون دلار تخمین زده شده.

بیشتر ببینید
عادت‌های زنانه که بهتر است برای تغییر آنها خودتان را خسته نکنید

۲. هیلاری کلینتون (Hillary Clinton)

هیلاری داین رادام کلینتون در ۲۶ اکتبر ۱۹۷۴ در ایلینوی آمریکا متولد شده. او یک سیاستمدار آمریکایی و دومین زن پر قدرت در دنیاست. او در سال ۱۹۶۹ مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه ولزلی و سپس دکتری عالی حقوق خود را در سال ۱۹۷۳ از مدرسه حقوق ییل دریافت کرد. هیلاری بین سالهای ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۱ بانوی اول آمریکا و از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ به عنوان وزیر امور خارجه این کشور مشغول به کار بود. او همچنین اولین زنی است که از ایالت نیویورک به سنا راه پیدا می‌کند. او در سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۱۶ به عنوان یکی از نامزدهای حزب دموکرات فعالیت‌های انتخاباتی خود را شروع کرد اما در هر دو دوره با شکست مواجه شد. ثروت او ۴۵ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

۳. جنت یلن (Janet Yellen)

جنت لوییز یلن سومین زن پرقدرت در دنیاست. این اقتصاد دان معروف در تاریخ ۱۳ اگوست سال ۱۹۶۴ در نیویورک متولد شده. او در سال ۱۹۶۷ از دانشگاه براون مدرک کارشناسی اقتصاد گرفت و در سال ۱۹۷۱ مدرک دکترای خود را از دانشگاه ییل دریافت کرد. یلن اولین زن در تاریخ ۱۰۰ ساله تأسیس بانک مرکزی آمریکا است که عهده‌دار سمت ریاست بانک مرکزی این کشور می‌شود. او پیش از این و از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ نائب رئیس هیئت مدیره فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) بود. او سومین زن تاثیرگذار دنیاست و ثروت او حدود ۱۳ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

۴. ملیندا گیتس (Melinda Gates)

ملیندا آن در تاریخ ۱۵ آگوست ۱۹۶۴ در تگزاس متولد شد. او همسر بیل گیتس و یکی از مدیران سابق مایکروسافت است. پروژه‌های انکارتا، اکسپدیا و مایکروسافت باب تحت مدیریت او بوده‌اند. او همچنین در کارهای خیرخواهانه و بشردوستانه فعالیت زیادی داشته است. ملیندا مدرک لیسانس خود را در رشته علوم کامپیوتر و اقتصاد از دانشگاه دوک در سال ۱۹۸۶ میلادی و مدرک MBA را از مدرسهٔ تجارت فوکوآ دانشگاه دوک در سال ۱۹۸۷ میلادی دریافت کرد. در لیست مجله فوربز ملیندا گیتس به عنوان چهارمین زن تاثیرگذار دنیا معرفی شده است. ثروت او و همسرش بیش از ۸۵ میلیارد دلار است.

بیشتر ببینید
زایمان سزارین بهتر است یا طبیعی؟

۵. مری بارا (Mary Barra)

مری ترزا بارا در ۲۴ دسامبر سال ۱۹۶۱ در میشیگان متولد شده. او دارای مدرک مهندسی برق از دانشگاه کترینگ و کارشناسی ارشد MBA از استنفورد آمریکا است. بارا از سال ۲۰۱۴ به عنوان مدیرعامل و مدیر ارشد اجرایی در شرکت جنرال موتورز مشغول به کار است، او اولین زنی است که در یکی از شرکت‌های بزرگ خودروسازی توانسته به رده‌های بالای مدیریت راه پیدا کند. مری پیش از رسیدن به مدیرعاملی جنرال موتورز به عنوان معاونت توسعه جهانی محصول، خرید و زنجیره تامین این شرکت مشغول به کار بود. در سال ۲۰۱۶ مجله فوربز بارا را در رتبه پنجم قدرتمندترین زنان دنیا قرار داد.

۶. کریستین لاگارد (Christine Lagard)

کریستین مادلین اودته لاگارد که در رتبه ششم از لیست ما قرار گرفته در تاریخ یکم ژانویه ۱۹۵۶ در پاریس متولد شده. او دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته‌های زبان انگلیسی و حقوق از دانشگاه غربی پاریس است. او ابتدا در دولت دومینیک دو ویلپن به عنوان وزیر تجارت و وزیر کشاورزی و ماهیگیری انتخاب شده و سپس به عنوان اولین وزیر اقتصاد زن در یکی از دولت‌های جی ۸ (هشت اقتصاد بزرگ دنیا) شروع به کار کرد. همچنین او در سال ۲۰۱۵ اولین زنی بود که به عنوان رئیس صندوق بین‌المللی پول انتخاب شد. در سال ۲۰۰۹ موسسه فاینشنال تایمز لاگارد را به عنوان بهترین وزیر اقتصاد در بین کشورهای اتحادیه اروپا معرفی کرد. او در رتبه ششم از قوی ترین و تاثیرگذارترین زنان دنیا قرار دارد.

۷. شریل سندبرگ (Sheryl Sandberg)

شریل کارا سندبرگ در ۲۸ آگوست سال ۱۹۶۹ در واشنگتن دی سی آمریکا متولد شده. او یک مدیر حوزه فناوری، کنشگر و نویسنده آمریکایی است. او موسسه لین این (LeanIN) را پایه گذاری کرده و در حال حاضر مدیر ارشد عملیاتی فیسبوک است. او در سال ۲۰۱۲ اولین زنی بود که به هیئت مدیره فیسبوک راه پیدا کرد. او پیش از این به عنوان قائم مقام بخش عملیات و فروش جهانی آنلاین در شرکت گوگل مشغول به کار بود. سندبرگ در لیست مجله تایمز به عنوان یکی از صد شخصیت تاثیرگذار دنیا معرفی شده است. ثروت او بدلیل سهام زیادی که در شرکت فیسبوک دارد حدود ۱.۶۵ میلیارد دلار تخمین زده شده.

بیشتر ببینید
آمار نهاد زنان سازمان ملل درباره ایدز

۸. سوزان وویچیتسکی (Susan Diane Wojcicki)

سوزان دایان وویچیتسکی در پنجم جولای سال ۱۹۶۸ در کالیفرنیا متولد شده و یکی از مدیران ارشد تکنولوژیکی در آمریکا است. او ابتدا در دانشگاه‌ هاروارد به تحصیل ادبیات و تاریخ پرداخت و سپس کارشناسی ارشد خود را در رشته اقتصاد از دانشکاه کالیفرنیا و مدرک MBA خود را از موسسه اقتصادی UCLA اندرسون دریافت کرد. در سال ۱۹۹۸ سرگئی برین و لری پیج (بنیان‌گذاران گوگل) گاراژ خانهٔ وویچیتسکی را اجاره کرده و نخستین دفتر گوگل را برپا کردند. او در سال ۱۹۹۹ نخستین مدیر بازاریابی گوگل شد و از سال ۲۰۱۴ به عنوان مدیرعامل یوتیوب مشغول به فعالیت است. ثروت او در حال حاضر حدود ۴۱۰ میلیون دلار است.

۹. مگ ویتمن (Meg Whitman)

مارگارت کوشینگ که بیشتر با نام مگ ویتمن شناخته می‌شود در چهارم آگوست سال ۱۹۵۶ در نیویورک متولد شده است. او دارای مدرک اقتصاد از دانشگاه پرینستون و MBA از دانشگاه‌ هاروارد است. او یک تحلیلگر سیاسی و مدیر اقتصادی موفق در آمریکا بوده و در حال حاضر مدیر ارشد اجرایی شرکت هیولت پاکارد (HP) است. مگ همچنین بین سالهای ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۸ رئیس و مدیر ارشد اجرایی شرکت eBay بوده است. او در سال ۲۰۱۴ به عنوان بیستمین و سال ۲۰۱۶ به عنوان نهمین زن قدرتمند دنیا از سوی مجله فوربس انتخاب شده است. ثروت او حدود ۳ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

۱۰. آنا پاتریسیا بوتین (Ana Patricia Botín)

آنا پاتریسیا متولد چهارم اکتبر ۱۹۶۰ بوده و یک بانکدار اسپانیایی است. او در سال ۲۰۱۴ به عنوان رئیس هیئت مدیره و مدیر ارشد اجرایی گروه سانتاندر انتخاب شد و به این ترتیب به چهارمین عضو خانواده بوتین تبدیل شده که این سمت مهم را داشته‌اند. او پیش از این از سال ۲۰۱۰ مدیرعامل شرکت سانتاندر انگلستان بود. آنا تاکنون چندین بار از طرف مجله فوربز (فوربس) به عنوان یکی از قدرتمتدترین زنان دنیا انتخاب شده است. همچنین موسسه Woman’s Hour در سال ۲۰۱۳ او را به عنوان قدرتمندترین زن انگلستان معرفی کرده است. در لیست سال ۲۰۱۶ فوربز بوتین در رتبه دهم قدرتمندترین زنان دنیا قرار گرفته است. ثروت شخصی او حدود ۷۰ میلیون پوند تخمین زده شده است.

بیشتر ببینید
ورزش‌هایی برای تناسب اندام بانوان

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

بیست − 14 =