آخرین نوشته هاتخصصی

علائم خاموش بیماری‌های گوارش و کبدی

مثبت زندگی: مهران بابایی فوق تخصص گوارش و کبد با اشاره به اینکه بسیاری از بیماری‌های گوارشی و کبدی هستند که در ظاهر هیچ علامتی در فرد ایجاد نمی‌کنند، عنوان کرد: برخی فکر می‌کنند که علامت فقط درد است، در حالیکه خیلی از بیماری‌ها اصلا دردی ندارند مثل بدخیمی معده که ممکن است فقط با گاز و نفخ همراه باشد، پس نکته اول این است که علامت هر بیماری درد نیست و ممکن است خیلی از بیماری‌ها حتی علامت هم نداشته باشد.

مثل کبد چرب که بدون علامت است و اتفاقا تعداد بسیاری را هم به صورت خاموش درگیر کرده و تعداد بیمارانی که با سیروز کبدی به ما مراجعه می‌کنند بسیار زیاد شده است. مثلا در افرادی که کبد چرب همراه با بیماری زمینه‌ای مثل دیابت دارند و در سونوگرافی و آزمایش فقط کبد چرب تشخیص داده شده، یک دفعه با سیروز کبدی مواجه می‌شویم، پس یکی از بیماری‌هایی که با وجود خطرناک بودن هیچ علامتی ندارد، همین کبد چرب است.

هپاتیت

بابایی در ادامه به بیماری «هپاتیت بی یا سی» اشاره کرد و گفت: 70 درصد افرادی که درگیر این بیماری هستند اصلا خبر ندارند و اینها هم ممکن است تبدیل به سیروز شود و به صورت مرموز پیشرفت می‌کند. لذا اگر کسی کبد چرب داشته و آنزیم‌های بالایی دارد حتما باید هپاتیت بی و سی را هم چک کند. کسانی که بیماری‌های زمینه‌ای مثل دیابت، فشار یا چربی خون، کولیت زخمی، چاقی، تیروئید داشته و داروهای اعصاب و پوستی مصرف می‌کنند می‌توانند بیشتر در معرض درگیری کبد چرب قرار گیرند.

خونریزی

بابایی همچنین با تأکید بر اینکه در حوزه بیماری گوارش هم شما ممکن است که خونریزی داشته باشید ولی خبر نداشته باشید. یادآور شد: احتمال آن کم است ولی ممکن است به ویژه در سن بالا خونریزی‌هایی داشته باشید. که اصلا قابل مشاهده نباشد. به کرات شده که برای من نامه آمده که فرد به لحاظ خونریزی گوارش مورد معاینه قرار گیرد. یعنی فرد به خاطر کم‌خونی به پزشکی مراجعه کرده و پزشک به خونریزی مخفیانه مشکوک شده. چون خونریزی واضح خودش یک علامت است. ولی خونریزی مخفی فقط با کم‌خونی و آزمایش مدفوع خودش را نشان می‌دهد.

این نوشته را از دست ندهید  سیکس پک شکم در خانه؛ فقط با یک دمبل

خیلی از پولیپ‌های روده هم بی‌علامت است و فقط گاهی ممکن است دل‌پیچه، دل‌درد و اسهال خفیف به همراه داشته باشند. ولی در اکثر اوقات بی‌علامت هستند. برخی از بیماری‌های جدی مثل توده‌ها و تومورها نیز ممکن است خیلی اوقات بی‌علامت باشند که البته شایع نیست.

روش‌های درمان

بابایی با اشاره به اینکه همه این موارد را می‌توان با چکاپ‌های دوره‌ای شش ماه یا یکساله آزمایشات خون، مدفوع و کبد متوجه شد. گفت: توصیه من این است که افراد حتما آزمایشات دوره‌ای را جدی بگیرند. اینکه چندین سال است به دکتر مراجعه نکردند را افتخار محسوب نکنند. البته از آن طرف هم وسواس و حساسیت نداشته باشند مگر اینکه سابقه خانوادگی داشته باشند. که در آن صورت فرد باید زودتر مراجعه کند و یا اینکه به سن 50 رسیده باشد.

مهمترین نکته‌ای که بیماران باید در نظر داشته باشند. در درمان کبد چرب مهمترین اصل اصلاح سبک زندگی است، چون در این خصوص تنها دارو جواب نداده. و پرهیزها و سبک زندگی سالم نیز باید مورد توجه قرار گیرد. چراکه هیچ داروی تضمینی برای درمان کبد چرب وجود ندارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 13 =

دکمه بازگشت به بالا