طب سنتی

درمان یبوست با روغن زیتون

مثبت زندگی: یبوست مشکلی رایج است. مصرف روغن زیتون در بهبود یبوست مؤثر است. یبوست زمانی اتفاق می‌افتد که فرد کمتر از ۳ بار در هفته دفع مدفوع داشته باشد یا مدفوع او خشک، سفت و کم بوده و دفع آن با سختی همراه باشد. همچنین مشکل گوارشی رایجی است که می‌تواند در هر سنی بروز بکند.

به‌مدت هزاران سال است که افراد از روغن زیتون به‌خاطر خواص تغذیه‌ای، کمک به سلامت و سایر فوایدش استفاده می‌کنند. روغن زیتون می‌تواند خطر بیماری‌های قلبی، کلسترول بالا، چاقی و بسیاری از بیماری‌ها را کاهش بدهد. اگر می‌خواهید بدانید درمان یبوست با روغن زیتون چگونه است، با ادامهٔ این مطلب همراه شوید.

یبوست چیست؟

معمولا افراد تصور می‌کنند دفع‌نکردن روزانهٔ مدفوع به‌معنای یبوست است. درحالی‌که این‌گونه نیست. ممکن است فردی هر روز دفع مدفوع داشته باشد، اما مدفوع خشک و سفتی داشته باشد. همچنین ممکن است برخی تنها ۳ بار در هفته دفع مدفوع داشته باشند، اما مدفوع‌شان نرم و دفع آن با راحتی همراه باشد. در واقع سفتی مدفوع نسبت به تعداد دفعات دفع آن، نشانه‌ٔ بهتری برای تشخیص یبوست است.

یبوست معمولا مشکل جدی‌ای محسوب نمی‌شود، اما وضعیت آزاردهنده‌ای است. می‌تواند موجب دل‌درد، نفخ و حالت تهوع شود. یبوست موقت معمولا خودبه‌خود و با برگشتن فرد به عادات غذایی معمول‌اش رفع می‌شود.

درصورت ادامه‌داربودن یبوست برای درمان آن به پزشک مراجعه بکنید.

علت یبوست

برخی از رایج‌ترین علل بروز یبوست عبارت‌اند از:

 • تغییرات هورمونی: به‌عنوان مثال، تغییرات هورمونی در دوران بارداری یا پس از زایمان؛
 • مصرف برخی داروها مانند داروهای ادرارآور، ضداسیدها، مُسکن‌ها، داروهای ضدافسردگی و مکمل‌های آهن؛
 • مصرف بسیار کم فیبر در رژیم غذایی؛
 • بی‌تحرکی و ورزش‌نکردن؛
 • برخی بیماری‌ها مانند کم کاری تیروئید و دیابت؛
 • برخی مشکلات گوارشی مانند سندروم رودهٔ تحریک‌پذیر؛
 • انجام جراحی؛
 • مقاومت در برابر دستشویی‌رفتن.
این نوشته را از دست ندهید
خصوصیات ظاهری افراد باهوش چیست؟

گاهی اوقات یبوست دلیل واضحی ندارد و بیشتر در افراد مسن و زنان بروز می‌کند.

درمان با روغن زیتون

زمانی‌که مدفوع سفت و خشک بشود، دیگر نمی‌توان آن را به‌راحتی دفع کرد. این پدیده یبوست نام دارد. روغن زیتون گزینه‌ای مناسب برای دفع راحت‌تر مدفوع و بهبود یبوست است. چربی‌های موجود در روغن زیتون موجب روان‌شدن روده شده و به عبور راحت‌تر مدفوع کمک می‌کنند. همچنین روغن زیتون موجب می‌شود تا مدفوع آب بیشتری را نگه دارد و نرم‌تر شود.

مصرف یک قاشق غذاخوری روغن زیتون با معدهٔ خالی در صبح‌ها می‌تواند به بهبود یبوست بسیاری از افراد کمک بکند. البته نباید بیشتر از یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را با معدهٔ خالی مصرف کنید؛ زیرا ممکن است این امر باعث اسهال و گرفتگی‌های شکمی بشود.

یکی از عوارض رایج دیالیز، بروز یبوست است. براساس مطالعه‌ای که روی ۵۰ نفر انجام شد و در سال ۲۰۱۵ به چاپ رسید، روغن زیتون، روغن تخم کتان و روغن‌های معدنی همگی به‌یک اندازه در بهبود یبوست ناشی از دیالیز مؤثر هستند. در این مطالعه، به افراد روزانه ۴ میلی‌لیتر روغن زیتون داده شد.

براساس مطالعهٔ دیگری که در سال ۲۰۱۲ به چاپ رسید، درصورتی که مصرف روغن زیتون و روغن بادام‌ شیرین بیش از ظرفیت جذب رودهٔ باریک باشد، می‌تواند به نرم‌ترشدن مدفوع کمک کند. البته این محققان در درجهٔ اول برای درمان یبوست، مصرف زیاد فیبر را پیشنهاد کرده‌اند.

درمان یبوست کودکان

کودکان و نوزادان نباید برای درمان یبوست‌شان روغن زیتون مصرف کنند. آکادمی پزشکی اطفال آمریکا توصیه می‌کند کودکان و نوزادان به جای مصرف روغن زیتون از مقادیر کم آب سیب یا گلابی، شربت ذرت یا پورهٔ آلو بخارا برای درمان آن استفاده کنند.

این نوشته را از دست ندهید
آموزش آرایش رزگلد توسط مریم رهنما

اگر تغییرات تغذیه‌ای نتوانست به درمان یبوست کودکان کمک بکند، باید برای درمان تکمیلی، آنها را نزد پزشک ببرید.

سایر روغن‌ها با خاصیت درمان یبوست

استفاده از روغن‌ها برای درمان یبوست چیز تازه‌ای نیست. سال‌هاست که از روغن کرچک برای درمان استفاده می‌شود. البته شیوهٔ تاثیرگذاری این روغن با تأثیرات ملایم روغن زیتون متفاوت است. روغن کرچک روی عضلات روده تأثیر می‌گذارد و موجب انقباض و حرکت آنها می‌شود. این امر به حرکت راحت‌تر مدفوع در روده کمک می‌کند.

روغن کرچک موجب انقباضات رحم می‌شود. به همین دلیل گاهی اوقات افراد از آن برای تولد نوزادشان که در زمان مقرر متولد نشده، استفاده می‌کنند. زنان باردار نباید بدون مشورت با پزشک از روغن کرچک برای درمان یبوست استفاده کنند.
روغن معدنی و روغن تخم کتان نیز به همان شیوهٔ روغن زیتون به کاهش یبوست و نرمی مدفوع کمک می‌کنند.

درمان‌های خانگی برای یبوست

ایجاد تغییراتی در سبک زندگی می‌تواند از بروز یبوست جلوگیری یا به بهبود یبوست خفیف کمک کنند. این تغییرات عبارت‌اند از:

 • نوشیدن بیشتر آب؛
 • انجام بیشتر تمرینات ورزشی؛
 • مصرف بیشتر فیبر.

اگر این روش‌ها به درمان کمکی نکرد، مصرف داروهای ملین‌ بدون‌نسخه می‌تواند به بهبود یبوست کمک بکند.

داروهای ملین

داروهای زیادی برای درمان یبوست وجود دارند. انواع داروهای ملین عبارت‌اند از:
مکمل‌های فیبر که به افزایش حجم مدفوع و حرکت راحت‌تر آن کمک می‌کنند. ازجمله این مکمل‌ها می‌توان به متیل‌سلولز، سیتروسل، فیبرکُن و متاموسیل اشاره کرد.

داروهای نرم‌کنندهٔ مدفوع (مُسهل) که به افزایش مایعات موجود در مدفوع کمک می‌کنند. مصرف این داروها پس از عمل جراحی و تولد نوزادان توصیه می‌شود. دوکوزات ازجمله این داروها محسوب می‌شود.

این نوشته را از دست ندهید
بايدها و نبايدهاي انجام عمل سزارين

ملین‌های اُسموتیک که به روده کمک می‌کنند به‌جای جذب بیشتر آب، مقدار بیشتری از آن را نگه دارد. این عمل به نرمی مدفوع کمک می‌کند. ازجمله ملین‌های اسموتیک می‌توان به منیزیم هیدروکساید (شیر منیزیم)، میرالاکس و سوربیتول اشاره کرد.

روان‌سازها (لوبریکانت‌ها) به افزایش لغزندگی مدفوع و حرکت راحت‌تر آن در رودهٔ بزرگ کمک می‌کنند. روغن زیتون نیز با همین خاصیت به درمان کمک می‌کند. ازجمله روان‌سازها می‌توان به روغن معدنی، بیزاکودیل و زیمنول اشاره کرد.

ملین‌های محرک باعث ایجاد انقباضات و حرکات معده می‌شوند. این دسته‌ها از داروها فقط باید در موارد جدی و با دستور پزشک مصرف شوند. ازجمله این داروها می‌توان به بیزاکودیل (کورکتول)، دولکولاکس و سنوکوت اشاره کرد.

مبتلایان به یبوست به‌غیر از موارد تجویز پزشک، باید ملین‌ها را در حد اعتدال مصرف کنند. با مصرف مداوم این داروها ممکن است روده برای تحریک ماهیچه‌هایش به مصرف دارو وابسته بشود.

چه‌زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

کسانی‌که نمی‌توانند بدون مصرف داروهای ملین دفع مدفوع داشته باشند، باید به پزشک مراجعه بکنند. پزشک به فرد کمک می‌کند تا با توقف مصرف داروهای ملین و پیداکردن راه‌های مؤثر، یبوست خود را درمان کند.

اگر گاهی دچار یبوست می‌شوید، مصرف روغن زیتون می‌تواند گزینه‌ای خوب برای درمان‌تان باشد. علاوه‌براین روغن زیتون فواید بسیاری برای سلامتی به‌همراه دارد. یبوست بلندمدت می‌تواند به‌خاطر بیماری‌های دیگر باشد. همچنین ممکن است براثر مصرف برخی داروها فرد به‌طور مداوم دچار یبوست بشود.

کسانی‌که به‌طور ناگهانی با مشکل دفع مدفوع مواجه می‌شوند، اگر علائم شدید داشته باشند یا مدفوع‌شان سفت، خشک و دفع آن با درد همراه باشد، بهتر است به پزشک مراجعه بکنند.

این نوشته را از دست ندهید
دمنوش‌های خواب‌آور و تاثیر شگفت‌انگیز آنها در رفع بی‌خوابی
اگر یبوست به‌مدت چند هفته یا بیشتر ادامه یابد، می‌تواند مشکلاتی برای سلامت فرد ایجاد کند. این مشکلات عبارت‌اند از:
 • بواسیر (هموروئید) که در این بیماری رگ‌های مقعد متورم شده و موجب ایجاد درد، تحریک، خونریزی یا خارش می‌شود.
 • پارگی‌های ریز در مقعد که می‌تواند موجب درد و خارش شود.
 • انباشتگی تودهٔ بزرگی از مدفوع در راست‌روده.
 • افتادگی راست‌روده که موجب می‌شود راست‌روده از جای طبیعی خود خارج شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + نوزده =

دکمه بازگشت به بالا