۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان را بشناسید

0
236
4۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

مثبت زندگی: کتابخانه‌های هر کشور یکی از میراث‌های ملموس آن کشور است. برای همین وقتی به کشورهای خارجی سفر می‌کنید راهنمایان تور پیشنهاد می‌کنند که کتابخانه آن کشور را هم ببینید و لذتش را ببرید. اما چقدر با معروف‌ترین کتابخانه‌های جهان آشنایی دارید؟ می‌دانید کدام کشورها کتابخانه‌های معروف و بنام دارند؟ همراه ما باشید تا در این مقاله شما را با ۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان آشنا کنیم.

۱- کتابخانه برتر Admont Abbey در اتریش

این کتابخانه برتر به طرز حیرت‌انگیزی زیبا به نظر می‌رسد؛ به طوری که گمان می‌کنید این کتابخانه در فیلم شرکت Disney به صورت گرافیکی طراحی شده است و وجود خارجی ندارد. این کتابخانه در سال ۱۷۷۶ ساخته شد و به‌عنوان بزرگ‌ترین کتابخانه جهان مطرح است. این کتابخانه شامل ۷۰۰۰۰۰ جلد کتاب است که همگی در میان نقاشی‌های فوق‌العاده و دیوارهای کنده کاری شده چیده شده‌اند.

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

۲- کتابخانه برتر Strahov Monastery در جمهوری چک

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

این کتابخانه شامل ۲۰۰۰۰۰ جلد کتاب است که میزبانی برخی از مهمترین عناوین چاپ شده در اروپای مرکزی را داراست.

این کتابخانه از طراحی باورنکردنی برخوردار است.

جذابیت این کتابخانه تنها به نقاشی‌ها و دکور ویژه آن نیست بلکه این کتابخانه دارای دو معبر مخفی است که توسط کتاب‌های مصنوعی پوشیده شده است.

۳- کتابخانه Geiel در ایالت متحده امریکا

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

نام‌گذاری این کتابخانه به افتخار Theodor Seuss Geisel (داستان نویس کودکان، ۱۹۰۴ – ۱۹۹۱) است. هر چند ممکن است شما او را بهتر بشناسید.

این کتابخانه در دانشگاه San Diego قرار دارد و به افتخار این شخصیت بنا شده است.

۴ – کتابخانه Trinity College در ایرلند

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

این کتابخانه تنها کتابخانه بزرگ ایرلند نیست.

این کتابخانه شامل کتاب‌هایی است که اعتقاد بر این است در اوایل سال ۸۰۰ میلادی توسط راهب منزوی “celtic monks” نوشته شده است.

۵- کتابخانه عمومی Boston در امریکا

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

این کتابخانه در سال ۱۸۴۸ تاسیس شد. کتابخانه عمومی  Boston اولین کتابخانه شهری در آمریکا است که شامل ۸۹۰۰۰۰۰ جلد کتاب دارد. این کتابخانه در اصل بخشی از یک مدرسه در ماساچوست بوده تا اینکه Charles Follen McKim بعنوان معمار، این کتابخانه را کامل کرده و به‌نام «کاخی برای مردم» نامگذاری کرد.

بیشتر ببینید
۱۱ نکته برای پرکردن مقرون‌به‌صرفه یخچال خانه

این کتابخانه در میدان Copley در سال ۱۸۹۵ واقع شده است.

۶ – کتابخانه Raza در هند

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

در ابتدا این کتابخانه قسمتی از یک کاخ بود، این کتابخانه در سال ۱۹۰۴ کامل شد سپس خانواده‌های سلطنتی از سال ۱۷۷۴ شروع به جمع آوری مجموعه‌ای کرده بودند که در این مکان قرار دارد. در حال حاضر در این کتابخانه بیش از ۱۷۰۰۰ نسخه نادر و کاملاً منحصر به‌فرد و دست نوشته منحصر و بیش از ۲۰۰ نامه دست نوشته وجود دارد.

۷- کتابخانه George Peabody در امریکا

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

جورج اولین امریکایی که در Westminster Abbey دفن شد. این شخص  تا حدودی از یک داستان موفقت آمیز شناخته شده است. اگر چه او در یک خانواده متواضع متولد شد اما در مسیر خود کار کرد و پیشرفت خوبی داشت تا به یک مرد ثروتمند تبدیل شد. او برای موزه‌ها و کتابخانه‌ها در آمریکا و بریتانیا سرمایه‌گذاری‌های زیادی کرد. جورج این کتابخانه را در بالتیمور ایالت متحده امریکا برای تشکر از مردم آن منطقه به جهت مهربانی و مهمان نوازی آنها ساخته است.

۸ – کتابخانه Joe and Rika Mansueto  در ایالت متحده امری

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

این کتابخانه در یک گنبد شیشه‌ای بزرگ محصور شده است. این کتابخانه سالن مطالعه اصلی دانشگاه شیکاگو است. بنابراین دانشجویان می‌توانند هر کتاب و مستند مورد نیاز را به سرعت پیدا کنند. این کتابخانه دارای سیستم رباتیک جستجوست که به سرعت می‌تواند کتاب مورد نظر شما را پیدا کند.

۹ – کتابخانه Villanueva Public  در کلمبیا

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

این کتابخانه با استفاده از مصالح و کمک افراد آن منطقه ساخته شده است. طراحی این کتابخانه توسط چهار دانشجوی دانشگاهی که در نزدیکی همان محل قرار دارد، انجام شده است. در این مکان تهویه مطبوعی برای ساخت مکانی مناسب و خنک برای مراجعه‌کنندگان ایجاد شده است.

۱۰ – کتابخانه Walker در ایالت متحده امریکا

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

این فضای جالب بیش از ۲۰ هزار کتاب دارد که متعلق به Jay Walker  (کارآفرین آمریکایی) است.

بیشتر ببینید
معجزه نوشیدن آب گرم قبل از صبحانه

طرح این کتابخانه از M.C. Escher الهام گرفته شده است. کتابخانه شخصی واکر به منظور تمرکز کامل به روی پدیده نامحدود تخیل انسان ایجاد گشته است.

۱۱- کتابخانه Beinecke Rare Book  و  Manuscript در آمریکا

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

این یکی از کتابخانه‌های بزرگ در جهان است. این کتابخانه منحصراً برای کتاب های کمیاب و نسخه‌های خطی در نظر گرفته شده است.

در حال حاضر این کتابخانه شامل بیش از ۵۰۰۰۰۰ جلد کتاب و چندین میلیون نسخ دست نوشته از جمله کتاب‌های مقدس گوتنبرگ است.

۱۲ – کتابخانه شخصی Karl Lagerfeld  در پاریس

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

یکی از بزرگترین کتابخانه‌های شخصی است، این کتابخانه بیش از ۶۰۰۰۰۰ جلد کتاب را در خود جای داده است.

۱۳- کتابخانه  Bristol Central  در انگلیس

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

این کتابخانه در سال ۱۹۰۶ تکمیل شد. برای ساخت این کتابخانه از ترکیب سبک سلطنتی و مدرن برای ایجاد معماری شگفت انگیز استفاده کرده‌اند. همچنین این ساختمان به دلیل شیب زمین، طوری معماری شده که در نیمه جلویی آن دارای سه طبقه و نیمه انتهایی آن دارای پنج طبقه است.

۱۴- کتابخانه برتر James B. Hunt Jr در آمریکا

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

اگر چه این کتابخانه برتر به تازگی و در سال ۲۰۱۳ افتتاح شده است اما این کتابخانه که در شمال Carolina واقع شده دارای سیستم روباتیک است که دسترسی به بیش از ۲۰۰۰۰ جلد کتاب را برای دانشجویان فراهم می‌کند.

۱۵- کتابخانه ملی فرانسه

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

علی‌رغم اینکه بیشتر قسمت‌های کتابخانه ملی فرانسه در سال ۱۸۸۶ ساخته شده است ولی هنوز کل ساختار این کتابخانه در حال استفاده است.

۱۶- کتابخانه ی El Escorial در اسپانیا

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

شاید جالب‌ترین قسمت این کتابخانه در حقیقت واقع شدن آن در مرکز Lorenzo de El Escorial است، که محل اقامت همه شاهان گذشته اسپانیا بوده و در حال حاضر یک میراث جهانی محسوب می‌شود.

شاه فلیپ دوم این کتابخانه را افتتاح کرده و تعداد زیادی از کتاب‌هایی که هنوز در آنجا نگهداری می‌شود جمع آوری کرده است.

۱۷ – کتابخانه برتر Wiblingen Monastery  در آلمان

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

این کتابخانه برتر در سال ۱۷۴۴ کامل شده است،  این ساختمان زیبا با عبارت ‘In quo omnes thesauri sapientiae et scientiae,’ محاط شده است که به معنی (در آن گنجینه علم و دانش ذخیره شده است) است.

بیشتر ببینید
دلیل دشواری ابراز عشق برای برخی از همسران چیست؟

۱۸ – کتابخانه برتر San Francisco Monastery در پرو

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

این کتابخانه واقع در لیما و در صومعه سن فرانسیسکو است که در سال ۱۶۷۲ ساخته شد. یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه‌های ساخته شده در غرب است.

۱۹ – کتابخانه دانشگاه Otago Central  واقع در نیوزیلند

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

دانشگاه  Otago دارای چندین کتابخانه است. هر چند که کتابخانه مرکزی آن تا حد زیادی قابل توجه است. این کتابخانه شامل بیش از ۵۰۰۰۰۰ جلد کتاب است که ۹۰۰۰ جلد از آنها قبل از سال ۱۸۰۱ چاپ شده است. این کتابخانه همچنین ۲۰۰۰ فضای مطالعه برای دانش آموزان دارد.

۲۰- کتابخانه Nakanoshima در ژاپن

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

با اینکه این ساختمان مانند ساختمان‌های سنتی ژاپن به نظر نمی‌رسد اما در واقع در سال ۱۹۰۴ ساخته شده است. در حقیقت نسبت به بقیه نقاط Osaka بهتر ساخته شده است.

۲۱ – کتابخانه Beitou در تایوان

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

کتابخانه‌ای سازگار با محیط زیست و مدرن. این کتابخانه آب باران را جمع آوری کرده و در دست‌شویی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۲۲ – کتابخانه Victorian State در استرالیا

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

این کتابخانه در سال ۱۸۵۶ افتتاح شد. اگر چه اتاق گنبدی شکل (عکس بالا) تا سال ۱۹۱۳ افتتاح نشده بود. این کتابخانه کاملاً بزرگ دارای بیش از ۲٫۰۰۰٫۰۰۰ کتاب از جمله خاطرات معروف James Cook است.

۲۳ – کتابخانه برتر The Tianyi Pavilion در چین

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

این کتابخانه برتر در سال ۱۵۶۰ ساخته شده است و قدیمی‌ترین کتابخانه شخصی در آسیا و سومین کتابخانه قدیمی در جهان است.

این مجموعه توسط  یک وزیر بازنشسته امپراطور ایجاد شده و شامل ۳۰۰٫۰۰۰ جلد کتاب باستانی است که هیچ جای دیگر آنها را نمی‌توانید بیابید.

۲۴ – کتابخانه برتر Fisher Fine Arts  در آمریکا

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

این کتابخانه در اواخر سال ۱۸۰۰ ساخته شد، کتابخانه این دانشگاه توسط Philadelphia’s Frank Furness طراحی شد و طراحی آن بصورت تاریخی انجام شده است.

بیشتر ببینید
بزرگترین استخرهای شنا در دنیا

۲۵ – کتابخانه ی عمومی Indianapolis در آمریکا

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

در حقیقت در سال ۱۹۱۷ ساخته شده است، این کتابخانه برتر در ایالت Indiana با طراحی مدرن و معماری قدیمی کاملاً هماهنگ و جذاب شکل یافته است.

۲۶ – کتابخانه Palafoxiana در مکزیک

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

اولین کتابخانه عمومی در مکزیک، این کتابخانه است که در سال ۱۶۴۶ ساخته شد. این کتابخانه یکی از چندین ساختمانی است که در سازمان جهانی یونیسکو به ثبت رسید.

۲۷ – کتابخانه برتر دانشگاه Michigan Law در آمریکا

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

این کتابخانه برتر به دلیل معماری سبک Gothicشهرت دارد. همه دانشجویان می‌توانند از این کتابخانه استفاده کنند و در مرکز محوطه دانشگاه Michigan واقع شده است.

۲۸ – کتابخانه مجلس کانادا

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

این کتابخانه برتر در سال ۱۸۷۶ ساخته شده است. این کتابخانه در ابتدا بخشی از دفتر مرکزی مجلس بود. ساخت این کتابخانه حدود ده سال زمان برده و علت آن عدم داشتن اطلاعات کافی برای نحوه ی ساخت سقف گنبدی بوده است.

به همین دلیل این اولین کتابخانه با ساختار سقف‌‍های فرفورژه در شمال آمریکا محسوب می‌شود.

۲۹ – کتابخانه برتر بین المللی در کاستاریکا

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

از ویژگی‌های این کتابخانه قرار داشتن یک قوس وارونه در بالای دیواره‌های شیشه ای است. این کتابخانه در برابر زلزله‌های متعدد کاستاریکا مقاومت دارد.

۳۰ – کتابخانه برتر بین المللی استرالیا

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

این کتابخانه در سال ۱۷۲۳ ساخته شد، بزرگترین کتابخانه استرالیا است و در Hofburg واقع شده است. این کتابخانه میزبان ۷٫۴۰۰٫۰۰۰ جلد کتاب است.

۳۱ – کتابخانه مرکزی Vancouver  کانادا

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

اگر شما به دقت به این ساختمان نگاه کنید شما  را یاد ساخت‌و سازهای باستانی خواهد انداخت. اگر حدس زده‌اید که آن  Roman Colosseum است درست حدس زده‌اید! در واقع ساخت این کتابخانه بر پایه ساختار باستانی است و تمام بلوک‌های شهر را پوشش می‌دهد. این کتابخانه شامل ۱٫۳۰۰٫۰۰۰ جلد کتاب است. این کتابخانه همچنین جایگاهی برای فروشگاه‌ها، ادارت و رستوران‌ها نیز هست.

۳۲ – مرکز اطلاعات عمومی Klarchek در امریکا

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

در سواحل دریاچه میشیگان، ساختمان خیره کننده‌ای در دانشگاه Loyola در شیکاگو نمای شگفت انگیزی را ارائه می‌دهد.

بیشتر ببینید
جوراب‌هایتان را دور نیندازید!

۳۳ – کتابخانه برتر  José Vasconcelos  مکزیک

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

به درستی این کتابخانه توسط مطبوعات بعنوان “Megalibrary” (کتابخانه عظیم) یاد شده است.

این مکان مساحتی بالغ بر ۴۰۹ فوت مربع را داراست و در این مکان بیش از ۵۰۰٫۰۰۰ جلد کتاب در قفسه‌های شیشه‌ای قرار دارد.

۳۴ – کتابخانه برتر دانشگاه تکنولوژی Delft هلند

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

این کتابخانه زمین مخصوص به خود را دارد که دارای معماری مدرنی است.

بنظر می‌رسد این کتابخانه زیر تپه واقع شده است. سقف آن بصورت نورگیر است که می‌تواند به شکل مخروطی تغییر کند.

۳۵ – کتابخانه برتر St. Gallen  در سوئیس

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

اگرچه این کتابخانه قدیمی‌ترین کتاب خانه سوئیس نبوده اما یکی از قدیمی‌ترین کتابخانه‌های جهان به شمار می‌رود.

۳۶ – سالن مطالعه مجلل پرتغالی واقع در برزیل

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

این کتابخانه در Rio de Janeiro واقع شده است. این سالن مطالعه در سال ۱۸۸۷ ساخته شد و در آن آثار زیادی از کشور پرتغال بیشتر از هر جای دیگر نگهداری می‌شود.

۳۷ – کتابخانه برتر ملی برزیل

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

یکی دیگر از کتابخانه‌های باورنکردنی برزیل این کتابخانه است، کتابخانه ملی بزرگترین کتابخانه ملی در آمریکای لاتین و هفتمین کتابخانه بزرگ بر روی کره زمین است.

۳۸ – کتابخانه برتر Uris در دانشگاه Cornell  آمریکا

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

دانشگاه Cornell بر روی تپه نسبتاً بزرگ واقع شده است. این کتابخانه به‌عنوان قدیمی‌ترین کتابخانه دانشگاه دارای افتخار است. ممکن شما اتاق بالا را به‌عنوان کتابخانه هری پاتر بشناسید.

۳۹ – کتابخانه Stephen A. Schwarzman  در آمریکا

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

این کتابخانه به‌عنوان کتابخانه عمومی New York شناخته شده است و یکی از آثار تاریخی است که در سال ۱۹۱۱ ساخته شده و به اندازه ی ۷۵ مایل قفسه‌بندی شده است.

به منظور ادامه گسترش این مکان، یک زیرزمین ساخته شده که زیر پارک Bryant گسترش یافته است.

۴۰ – کتابخانه برتر Handelingenkamer در هلند

۴۰ کتابخانه برتر در سراسر جهان

این کتابخانه مباحث پارلمان هلند را ضبط و نگهداری می‌کند و این مکان بصورت هوشمندانه‌ای با استفاده از  شمع، در زمانی که برق وجود نداشت ساخته شده است .

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

12 − 5 =