۱۰ قدم برای اینکه دیگران به ما اعتماد کنند

0
468
اعتماد

مثبت زندگی: این روزها سخت می‌شود به دیگران اعتماد کرد. آدم‌ها شبیه حرف‌هایشان نیستند. در کلام و حرف، همه خوب و مهربان و صادقند اما به عمل که می‌رسد، به تعداد انگشتان یک دست هم آدم قابل اعتماد پیدا نمی‌شود؛ آدمی که بتوان بدون هراس از اینکه دروغ بگوید یا خیانت کند و رازتان را فاش کند با او حرف بزنید و با خودتان بگویید: چه خوب که دارمش.

این حرف‌ها را پشت سر هم ردیف کردیم تا بگوییم قابل اعتناد بودن اصلا سخت نیست. کافی است این مقاله را بخوانید تا ویژگی افرادی را بدانید که دیگران چشم بسته به آن‌ها اعتماد می‌کنند و در شرایط سخت و سهل قبول‌شان دارند. همراه مثبت زندگی باشید.

شخصیت خوبی داشته باشید

جدا از اینکه قبلاً چه شخصیتی داشته‌اید و دیگران شما را با چه ویژگی‌هایی تعریف می‌کردند، در هر محیط جدید باید شخصیت خودتان را بسازید. اگر قبلا با ویژگی‌های مثبت شناخته می‌شدید کار سختی پیش رو ندارید.

همیشه خوب دیگران را بخواهید. فقط هم قصد و نیت کافی نیست. باید در عمل به دیگران این را نشان بدهید که قابل اعتماد هستید و همیشه نهایت تلاش خود را می‌کنید. یادتان نرود که اعمال و رفتار خیلی گویاتر از کلمات هستند. پس کارهای خوب انجام دهید و خیرخواه باشید.

به قول و حرف خود عمل کنید

اعتماد

اگر به کسی قول دادید فلان کار را برایش انجام می‌دهید، روی قول‌تان بمانید

اگر قرار بوده کاری را در موعد مقرری انجام دهید، فکر یک دقیقه تاخیر را از ذهن خود بیرون کنید. وقتی قرار است، ساعت دو جایی باشید، این فکر را که دو و ده دقیقه آنجا باشید، از ذهن خود بیرون کنید. تمام این جملات یعنی «وقت شناس» باشید و زیرِ قول خود نزنید. اما اگر شرایطی پیش آمد که مجبور شدید زیر قول خود بزنید با فردی که به او قول داده‌ بودید، صحبت کنید و شرایط را برایش توضیح دهید.

بیشتر ببینید
آیا شما هم مبتلا به خود زشت انگاری هستید؟

فراموش نکنید همیشه اتفاق پیش می‌آید و قابل قبول است، اما اگر بدقولی و وقت نشناسی شما مدام اتفاق بیفتد از اعتماد شما نزد دیگران کاسته خواهد شد.

صادق و راستگو باشید

در هر کاری که انجام می‌دهید راستگو باشید. صداقت و راستگویی به دیگران می‌گوید: قابل اعتماد هستید. صداقت فقط راست‌گویی نیست و شامل آداب معاشرت هم می‌شود.

اگر می‌خواهید رُک باشید، ادب را هم رعایت کنید. وقتی می‌خواهید مطلبی را رُک به کسی بگویید، آن را در قالب الفاظ دلنشین و با نهایت ادب بر زبان بیاورید که به طرف بَر نخورد.

فقط هم نباید صداقت را زمانی که به نفع‌تان است به کار ببرید. حتی با دشمنان‌تان هم صداقت و راستگویی را باید مَد نظر داشته باشید. شرایطی را تصور کنید که فردی که قبل‌تر با او مشکل و جدلی داشتید وقت در روشن کردن خودرو نیازمند کمک است و شما فارغ از گذشته روابط‌‌تان به او کمک می‌کنید.

 اگر این‌گونه رفتار کنید مردم برای شما احترام زیادی قائل خواهند بود. به عبارتی آنها را مدیون و بدهکار خودتان کرده‌اید و برای همین کسی که قرار بود بلند مدت با او به مشکل داشته باشید، به دوست شما تبدیل خواهد شد.  البته گاهی پنهان کردن حقیقت کار درستی به نظر می‌آید ولی این شما هستید که باید شرایط را بسنجید.

مهربان، با عاطفه و ملاحظه کار باشید

ویژگی‌هایی که در تیتر آمده به دیگران نشان می‌دهد که شما رعایت حال آنها را می‌کنید و در سینه‌تان چیزی به نام قلبی تپنده و زنده وجود دارد. فراموش نکنید مهربانی باید از درون حس شود؛ باید خودتان را جای دیگران بگذارید و قصه‌ها و اتفاق‌های روزمره را از نقطه نگاه آنها ببینید. دیدن قضایا از نقطه دید دیگران را آنقدر تمرین کنید تا ملکه ذهنتان شود. وقتی توانستید اول به دیگری فکر کنید، دیگران شما را فردی قابل اعتماد و صادق خواهند دید.

بیشتر ببینید
درمان دلشوره و اضطراب بدون دارو

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های قابل اعتماد بودن: رازدار بودن

دیگران حرف‌های خصوصی خود را با شما در میان می‌گذارند، یا رازی را با شما به اشتراک می‌گذارند چون شما را معتمد می‌دانند. سعی کنید این رازها را حفظ کنید. تا زمانی که طرف مقابل اجازه افشای رازها را نداده لب به سخن باز نکنید. شاید باورتان نشود ولی برملا کردن رازهای دیگران، نه تنها پیش فرد بلکه نزد همه ساختمان اعتماد به شما را نابود خواهد کرد.

با افراد قابل اعتماد معاشرت کنید

با افرادی که نزد دیگران قابل اعتماد نیستند، رابطه‌ای جز در حد سلام و علیک نداشته باشید. در عوض، با افرادی دوست شوید که شخصیت خوبی دارند و درست مثل شما قوی، صادق و مهربان هستند و بخشی از ویژگی‌هایی که بالاتر ذکر شد را به دوش می‌کشند.

به هم کمک کنید تا مسیر تکامل به سمت ساخت شخصیت مورد نظر را با هم طی کنید. خود رابطه داشتن با افراد قابل اعتماد نا خواسته از شما هم فردی معتمد و قابل احترام خواهد ساخت.

بعضی‌ها خیال می‌کنند داشتن دوست‌های زیاد نشانه خوبی است. در دوستی، کیفیت را به کمیت ترجیح دهید. البته اینکه با همه دوستانه رفتار کنید خوب است، اما دوست خوب صمیمی کم پیدا می‌شود.

از رفتارهای منفی فاصله بگیرید

مردم را فریب ندهید، دروغ نگویید. حتی شوخی این رفتارها هم از شما در ذهن دیگران شخصیت متفاوتی خواهد ساخت. با گفتن یک دروغ، دروغ‌های بعدی را هم باید بگویید. یک فرد قوی نیازی به دروغ گفتن ندارد. فردی که ضعف دارد مجبور به پنهان کردن چیزها می‌شود. همیشه با خودتان تذکر بدهید ماه پشت ابر نخواهد ماند. بالاخره دروغ‌‍تان افشا خواهد. به قول مارک تواین نویسنده بزرگ آمریکایی، «وقتی حقیقت را بگویید، دیگر لازم نیست همه چیزها و جزییات را به خاطر بسپارید».

بیشتر ببینید
صبور بودن را ياد بگيريد

مگر نه؟ چون دروغگو کم حافظه است. بالاخره لو خواهد رفت.

پشت سر دیگران صحبت نکنید

اعتماد

رفتاری بدی که ما با نام غیبت می‌شناسیم. غیبت و نیش و کنایه هیچ کدام نشانه فرد قابل اعتماد نیستند. شایعه سازی نکنید، وارد غیبت پشت سر دیگران نشوید و در مورد دیگران حرف‌های زننده نزنید. صاف و صادق حرف بزنید و وقتی دیگران هر چه از دهنشان در می‌آید را بدون مدرک و سند می‌زنند، واقعیت و حقیقت را به آنها تذکر دهید.

در جمع‌هایی که  پشت سر دیگران صحبت می کنند وارد نشوید. قانون طلایی همه ادیان این است: کاری که دوست نداری با تو انجام شود در مورد دیگران انجام نده.

معذرت‌خواهی را یاد بگیرید

در صورت لزوم، معذرت‌خواهی کنید. باور کنید معذرت خواهی کردن چیزی از شخصیت شما نمی‌کاهد.

اگر کسی از دست شما ناراحت است از دل او در بیاورید. از اشتباهی که کرده‌اید ابراز پشیمانی کنید. گاهی اوقات کافی است معذرت خواهید کنید و اشتباه را بپذیرید و بعد نهایت تلاش را برای جبران اشتباه انجام دهید. به او بگویید که در تلاش هستید به فردی با نهایت صداقت تبدیل شوید و دیگر کارهایی که دیگران را ناراحت می‌کند انجام نخواهید داد.

روابط بلند مدت را داشته باشید

دوستی‌ها و روابط بلند مدت ناخواسته از شما نزد دیگران شخصیت قابل اعتمادی می‌سازد.  اگر با فردی در رابطه بودید و اوضاع خوب پیش نمی‌رفت مذاکره و گفتگو را امتحان کنید نه خیانت و فریب و نیرنگ را. رک و ساده با او در مورد موانع پیشرفت رابطه‌تان صحبت کنید. شفافیت و تمایل به حل مسائل و مشکلات نشانه ی یک فرد صادق و درستکار است.

بیشتر ببینید
دلایل سرد شدن مرد از زن در زندگی مشترک

سخن آخر

یادتان نرود که صادق بودن یک مسیر طولانی است نه یک ایستگاه پایانی. برای تغییر عادات غلط و منفی زمان زیادی نیز است. تغییر رفتار غلط با دیگران یک شبه اصلاح شدنی نیست. جلب اعتماد دیگران زمان می‌برد مخصوصا اگر در گذشته کارهایی کرده‌اید که اعتماد دیگران از شما سلب شده است.

همیشه با خودتان گوشزد کنید که صادق بودن یک ویژگی ارزشمند در زندگی خود و نزدیکان‌تان است. وقتی عزیزان و نزدیکانتان دیدند که شما به قول خود عمل می‌کنید و می‌توانند روی حرف شما حساب باز کنند به شما اعتماد خواهند کرد. البته افرادی هم هستند که صداقت شما را به هیچ می‌گیرند یا باور نمی کنند. بنابراین باید قوی باشید. بگذارید آنها هم به موقع به ارزش‌های پاک و والای انسانی در زندگی پی خواهند برد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

دو + هفده =