رابطه جنسیسلامت جنسی

۱۳ فایده رابطه جنسی برای بدن!

شاید این یافته متضاد به نظر برسد ولی داشتن رابطه جنسی بیشتر باعث افزایش میل جنسی می‌شود، به عبارت دیگر هر چه بیشتر داشته باشید، بیشتر می‌خواهید.

مثبت زندگی: علاوه بر دلایل واضحی که در مورد داشتن رابطه جنسی می‌دانید مانند عشق، لذت جنسی، فرزندآوری و… علم نشان داده که داشتن رابطه جنسی فواید زیادی برای سلامت و ایجاد صمیمیت بین زوجین دارد. در ادامه به ۱۳ فایده رابطه جنسی برای بدن اشاره خواهی کرد:

1. با رابطه جنسی کالری می‌سوزانید

بله، می‌توانید به رابطه جنسی به عنوان یک ورزش نگاه کنید – و مطمئنا تاثیرش از باشگاه رفتن بیشتر خواهد بود!- به گفته دکتر جاستین لهمیلر Justin Lehmiller نویسنده کتاب روانشناسی تمایلات جنسی، بسته به این که چقدر فعالیت فیزیکی داشته باشید، رابطه جنسی می‌تواند عضلاتتان را تقویت کند، ضربان قلب را بالا ببرد و تمام بدنتان را به کار گیرد.

با توجه به مطالعه سال 2013 که بر روی ۱۰۰۰ زوج انجام شد، مردان حدود 101 کالری در هر جلسه و زنان 69 کالری می‌سوزانند.

شاید این کالری سوزی مقدار زیادی نیست با این حال در مطالعات رابطه جنسی (از پیش نوازش تا ارگاسم) به طور متوسط 25 دقیقه طول می‌کشد. اگر شما این زمان را طولانی‌تر کنید می‌توانید حتی بیشتر از مزایای کالری سوزی آن بهره‌مند شوید.

2. رابطه جنسی کمک می‌کند بخوابید

پس از ارگاسم، بدن هورمون آرامش که پرولاکتین prolactin نام دارد ترشح می‌کند. اگر شما قبل از رابطه جنسی احساس خستگی به خصوصی نداشتید داشتن رابطه جنسی و رسیدن به ارگاسم قطعا می‌تواند به سریع‌تر خوابیدن شما نسبت به مواقع دیگر کمک کننده باشد.

3. رابطه جنسی سطح استرس و فشار خونتان را پایین می‌آورد

در یک مطالعه در سال 2005 در اسکاتلند از داوطلبان خواسته شد فعالیت‌های جنسی و فعالیت‌های اضطراب آورشان از قبیل سخنرانی عمومی یا حل مسائل ریاضی با صدای بلند را به مدت 2 هفته ضبط کنند.

کسانی که در دوره مطالعه رابطه جنسی داشتند تجربه بالا رفتن فشار خون کمتری را نشان داده و سرعت متعادل شدن فشار خونشان سریع‌تر بود. (فقط مقاربت واژنی این تاثیر را گذاشته بود و سایر اشکال فعالیت جنسی یا استمناء این تاثیر را نداشته است.)

این نوشته را از دست ندهید  در شیراز به جز حافظیه و سعدیه کجا می‌توان رفت؟

این مطالعه دو مزیت رابطه جنسی منظم را نشان می‌دهد: «کنترل بهتر فشار خون و مدیریت بهتر استرس.» رابطه جنسی نه تنها باعث می‌شود سطح استرس زوجین کاهش پیدا کند، بلکه مشخص شده تاثیر بسزایی در مدیریت استرس آنها دارد.

4. رابطه جنسی قلبتان را تقویت می‌کند

رابطه جنسی

رابطه جنسی منظم ممکن است به طرق دیگر باعث تقویت سیستم قلبی عروقی می‌شود. طی یک مطالعه مشخص شد مردانی که در طی یک دوره 20 ساله حداقل هفته‌ای 2 بار رابطه جنسی داشته‌اند نسبت به افرادی که کمتر از ماهی یک بار رابطه داشته‌اند، کمتر به دلیل بیماری قلبی از دنیا رفته‌اند.

بعد از 10 سال، در واقع ریسک مرگ ناگهانی آنها کمتر از 50 درصد نسبت به گروهی بوده که رابطه کمتری داشته‌اند، اگر چه این فاصله در دهه بعدی کاهش نشان می‌دهد.

این نوع از یافته‌ها فقط ارتباط را نشان می‌دهد نه علت را. افرادی که دارای زندگی جنسی سالم هستند احتمالا شیوه زندگی سالمی هم داشته‌اند. رابطه جنسی هورمون‌های استروژن و تستوسترون را تنظیم می‌کند که روی همه سیستم بدن از جمله قلب تاثیر گذارند.

5. رابطه جنسی از شما در مقابل سرطان محافظت می‌کند

رابطه جنسی از شما در مقابل سرطان محافظت می کند

برخی مطالعات نشان داده است مردانی که انزال بیشتری داشته باشند ممکن است کمتر مبتلا به سرطان پروستات شوند – با اینکه تفاوت خیلی کوچکی در این زمینه وجود دارد و ارتباط قطعی‌ای در این زمینه به دست نیامد.

مزایای ممکن برای پیشگیری از سرطان پستان واضح‌تر است، با این  حال در یک مطالعه مشخص شده زنانی که در ماه حداقل یک بار رابطه جنسی داشته‌اند کمتر از دیگران به سرطان پستان مبتلا شده‌اند.

و از آن جایی که این بیماری بین مردان نادر است، مردانی که در ماه کمتر از 6 بار ارگاسم داشتند بیشتر در معرض خطر ابتلا به این سرطان قرار گرفته‌اند.

این نوشته را از دست ندهید  بحران سی سالگی و ۵ راهکار عبور از آن

6. رابطه جنسی سیستم ایمنی را تقویت می‌کند

رابطه جنسی

داشتن هفته‌ای یک بار رابطه جنسی سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و از بدن در برابر ابتلا به سرماخوردگی محافظت می‌کند. محققان پرسشنامه‌ای به دانشجویان درباره زندگی جنسی‌شان دادند و سپس بزاقشان را برای مشخص نمودن سطح ایمونو گلوبین آ، یک آنتی‌بادی که در مبارزه با ویروس‌ها کمک می‌کند، تست کردند.

آنها متوجه شدند دانشجویانی که هفته‌ای یک یا دو بار رابطه جنسی داشته‌اند میزان ایموگلوبین‌شان 30 درصد از افرادی که رابطه جنسی کمتری داشته‌اند، بوده است. (همچنین سطح ایموگلوبین آنها بیشتر از کسانی بوده که در هفته سه بار یا بیشتر رابطه داشته‌اند. این تحقیق پیشنهاد می‌دهد که زیاده روی در هر کاری مناسب نیست)

7. رابطه جنسی درد را تسکین می‌دهد

زنان اغلب به خاطر سردرد یا بهانه‌های دیگر از رابطه جنسی شانه خالی می‌کنند – اما براساس مطالعه‌ای که دانشمندان آلمانی در سال 2013 انجام داده‌اند، انجام رابطه جنسی با وجود سردرد در حقیقت می‌تواند حالشان را بهتر کند.

وقتی داوطلبان این مطالعه داشتن رابطه جنسی در زمان سردرد را انتخاب کردند، حدود 60 درصد از افرادی که میگرن داشتند و 30 درصد از افرادی که سردرد خوشه‌ای داشتند اعلام کردند بخشی یا تمام سردرد آنها تسکین پیدا کرده.

اندورفین آزاد شده در حین ارگاسم همانطور که جریان خون ناحیه تناسلی را افزایش می‌دهد نقش مهمی در قدرت ضد درد جنسی ایفا می‌کند. درد گاهی با هجوم جریان خون در یک منطقه همراه است، مثل سر، و رابطه جنسی می‌تواند بخشی از این فشار را برداشته و مسیر جریان را تغییر دهد.

8. رابطه جنسی می‌تواند عمرتان را طولانی کند

مطالعات زیادی رابطه بین زندگی جنسی شلوغ‌تر و عمر طولانی‌تر را نشان داده‌اند که مهم‌ترین آنها مطالعه دانشگاه دوک است که بین سال‌های 1955 تا 1980 انجام شد.

این نوشته را از دست ندهید  چرا هنگام رابطه جنسی درد دارید؟

محققین دریافتند مردانی که به طور مکرر مقاربت داشته‌اند عمرشان طولانی‌تر بوده؛ در حالیکه برای زنان، لذت بردن از مقاربت مهمترین عامل افزایش طول عمر در این مطالعه بوده است.

به گفته له‌میلر «ما واقعا نمی‌توانیم علت و اثر مطالعات را مشخص کنیم، پس نمی‌دانیم که آیا رابطه جنسی واقعا به افزایش طول عمر افراد کمک می‌کند، یا این که افراد سالم‌تر رابطه جنسی بیشتری داشته‌اند؟»

فعالیت جنسی

9. فعالیت جنسی رابطه شما را تقویت می‌کند

اکسی توسین Oxytocin که به عنوان «هورمون عشق» شناخته می‌شود هنگام رابطه فیزیکی صمیمی و برخورد پوست به پوست ترشح می‌شود – و به افزایش احساس عاشقانه بین شما و شریکتان کمک می‌کند.

می‌خواهید این رابطه را هر چه بیشتر تقویت کنید؟ مطمئن شوید که بعد از رابطه جنسی همسرتان را نوازش کنید: یک مطالعه در دانشگاه تورنتو نشان داد زوج‌هایی که از آنها خواسته شده بود زمان بیشتری بعد از رابطه جنسی با هم بگذرانند – بوسیدن، صحبت کردن و ابراز محبت – سطح بالاتری از رضایت در زندگی جنسیشان و سایر روابط زندگی گزارش دادند.

10. رابطه جنسی کلید رسیدن به شادی پایدار است

حفظ صمیمیت فیزیکی با افزایش سن افراد به خصوص بیماری‌های مزمنی که در راه است کار مشکلی است. ولی زوجین می‌توانند از فواید به خصوص فعال نگه داشتن رابطه جنسی‌شان بهره‌مند شوند.

بر اساس مطالعه‌ای که در سال 2014 در دانشگاه جان هاپکینز روی بزرگسالان 58 تا 85 سال انجام شد: محققان دریافتند زوجهایی که به طور منظم فعالیت جنسی داشته‌اند – حتی به اندازه یک بار در ماه – رضایت زناشویی بیشتر و رابطه شادتری نسبت به آنهایی که در طول یک سال یا بیشتر رابطه‌ای نداشته‌اند، ابراز نمودند.

این نوشته را از دست ندهید  ترشحات واژنی چیست؟

فعالیت جنسی فقط به معنی مقاربت یا رسیدن به ارگاسم نیست. نویسندگان این مطالعه می‌گویند هر کاری که زوجین برای شیبه سازی تحریک جنسی انجام دهند می‌تواند به نفع پایداری رضایت در زندگی‌شان باشد.

رابطه جنسی

11. رابطه جنسی شما را باهوش‌تر و دقیق‌تر می‌کند

یک تحقیق در سال 2010 دانشگاه پرینستون نشان داد موش‌های صحرایی که رابطه جنسی مکرر داشته‌اند رشد نورون‌های بیشتری در هیپوکامپوس نشان داده‌اند، یک ناحیه کلیدی در مغز برای یادگیری و حافظه.

می‌دانیم که حین رابطه جنسی مواد شیمیایی‌ای آزاد می‌شود که مرکز پاداش مغز را فعال می‌کند، پس منطقی است که باعث رشد و توصیه بافت عصبی افراد شود. رابطه جنسی به روش خودش می‌تواند به طور بالقوه شما را باهوش‌تر کند.

12. رابطه جنسی باعث می‌شود جوان‌تر به نظر برسید

تحقیقات ارائه شده در نشست سالانه انجمن روانشناسی بریتانیا در سال 2013 نشان داد افراد مورد مطالعه که رابطه جنسی مکرر (حداقل 3 بار در هفته برای افرادی که در دهه 40 و 50 زندگی خود بوده‌اند) بین 4 تا 7 سال جوان‌تر از افرادی که رابطه کمتری داشته‌اند، به نظر می‌رسیدند.

به علاوه اثرات مفید روی خواب و سطح استرس دلیل دیگری برای این اتفاق است. همچنین رابطه جنسی جریان خون را تقویت کرده و هورمون‌ها را تنظیم می‌کند که هردوی این موارد می‌تواند تاثیرات مثبت روی ظاهر پوست داشته باشد.

13. داشتن رابطه جنسی باعث می‌شود بیشتر خواهان آن شوید

شاید این یافته متضاد به نظر برسد ولی داشتن رابطه جنسی باعث افزایش میل جنسی می‌شود، به عبارت دیگر هر چه بیشتر داشته باشید، بیشتر می‌خواهید. حتی اگر در ابتدا میل زیادی نداشته باشید، شروع کردنش می‌تواند به شما کمک کند که حسش را داشته باشید و باعث ایجاد تمایل دراز مدت در شما شود.

با وجود داشتن این همه فوایدی که رابطه جنسی برای سلامتی دارد چرا بیشترش را نخواهید؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 8 =

دکمه بازگشت به بالا