آخرین نوشته هاخانه‌داری

۱۰ جادوی لیمو ترش در خانه داری!

مثبت زندگی: لیمو ترش یکی از خوشمزه ترین و پرکاربردترین چاشنی ها در آشپزخانه است. ولی به چثه کوچک زرد رنگش نگاه نکنید، می توانید کارهای زیادی را به او بسپارید و آن را به اجزای فعال در خانه تبدیل کنید. یکی از ویژگی های مهم لیمو این است که ابزار بسیار خوبی برای تمیز کردن در فضای داخلی منزل شماست. این مطلب را دنبال کنید تا از قابلیت های پنهان شده کاربرد لیمو ترش در خانه آگاه شوید:

1- هوای داخل مایکروفر را تازه می‌کند.

برای اینکه فضای داخلی مایکروفر را پاک و تمیز نگه دارید، یک فنجان آب تهیه کرده و لیموی برش خورده ای را درون آن بریزید. مایکروفر را روشن کنید تا شیشه آن را بخار بگیرد. سپس آن را خاموش کنید و 15 دقیقه صبر کنید و بعد در مایکروفر را باز کنید. حال می توانید به راحتی چربی، جرم و تکه های غذا را از داخل مایکروفر تمیز کنید.

کاربرد لیمو

2- بوی نامطبوع سطل زباله را از بین می برد.

چند تکه از پوست لیمو ترش را درون سطل زباله قرار دهید. روی آن را تا حدی آب سرد بریزید که بوی ترش لیمو برطرف شود. حالا سطلی تمیز و بدون بو دارید.

کاربرد لیمو

3- لکه پارچه لینن و کتان را پاک می کند.

این روش برای پارچه های ظریف و نازک هیچ مشکلی به وجود نمی آورد. برای اینکه لکه روی پارچه را پاک کنید، آن قسمت را درون آبلیمو و نمک قرار دهید. اجازه دهید تا 30 دقیقه این محلول روی لکه باقی بماند. سپس آن را با سرکه و آب گرم بشویید.

کاربرد لیمو

4- کاربرد لیمو: لکه های روی تخته برش را از بین می برد.

یک عدد لیمو ترش برداشته و آن را برش دهید. قسمت برش خورده را روی تخته بمالید تا لکه و بوی مواد غذایی از بین برود. اگر می خواهید تاثیر بیشتری داشته باشد، مقداری نمک یا جوش شیرین را قبل از لیمو روی تخته بپاشید. اگر لکه مقاومت کرد، فرصت دهید تا یک شب این مواد روی تخته بماند و سپس آبکشی کنید. اگر تخته برش از جنس چوب است، بعد از اینکه شسته و خشک شد، روی آن را روغن خوراکی بمالید.

این نوشته را از دست ندهید  کودک قد بلند می‌خواهید، این مطلب را بخوانید
کاربرد لیمو

5- کاربرد لیمو: لکه های روی فلز برنج را نابود می کند.

خیلی اوقات می بینید که روی وسایلی که از جنس فلز برنج است، لکه هایی باقی می ماند و یا حتی سطح رویی فلز کدر شده است. روی این قسمت نمک بپاشید. اسفنجی بردارید و آن را به آب لیمو آغشته کنید. به آرامی اسفنج را روی سطح لکه دار بکشید. لکه ها از بین می رود. ظروف یا وسیله برنجی خود را با آب شسته و خوب خشک کنید.

کاربرد لیمو

6- کاربرد لیمو: لکه های سر سخت پارچه را پاک می کند.

از معجون قابل اعتماد آب لیمو و نمک استفاده کنید تا به جنگ لکه های سر سخت بروید. پارچه را به این محلول آغشته کرده و اجازه دهید زیر نور آفتاب خشک شود. می توانید بعد از خشک شدن، در صورت نیاز مجدد از این محلول استفاده کنید تا لکه ناپدید شود.

کاربرد لیمو

7- کاربرد لیمو: شیرآلات سرویس بهداشتی را برق می اندازد.

خیلی اوقات لکه هایی روی سطح شیرآلات و لوله ها در سرویس بهداشتی ایجاد می شود. این لکه ها به دلیل مواد معدنی و آهک محلول در آب است، به این سادگی پاک نمی شوند! می توانید لیموی برش خورده را بر این شیرآلات بمالید تا لکه باقی مانده آب از بین برود. وقتی که کارتان تمام شد، خوب آنها را بشویید.

کاربرد لیمو

8- کاربرد لیمو: ردی از عرق بر لباس باقی نمی گذارد.

خوب می دانید که لکه هایی که از عرق کردن بدن روی لباس باقی کی ماند، به این سادگی پاک نمی شود. نگران نباشید چون با لیمو می تواند آنها را نابود کرد! لیموی برش خورده ای را بردارید و قبل از اینکه لباس را بشویید، لیمو را روی لک عرق خوب بکشید.

9- کاربرد لیمو: علف های هرز را می کشد.

بهتر است برای از بین بردن علف های هرز و گیاهان خودرو از روش های غیرشیمیایی استفاده کنید. برای این کار آب لیمو را روی مزاحم ها اسپری کنید تا خشک شده و از بین بروند. مراقب باشید آب لیمو روی گیاهان دلبندتان نریزد. اسیدیته ی آب لیمو می تواند به گل و برگ ها آسیب برساند.

این نوشته را از دست ندهید  کوچکترین کشورهای جهان که احتمالا هرگز نام آن‌ها را نشنیده‌اید
کاربرد لیمو

10- کاربرد لیمو: هوا را مرطوب می کند.

مقداری آب را در ظرف مناسب ریخته و برش هایی از لیمو ترش را به آن اضافه کنید. ظرف را روی شعله گاز قرار دهید تا بجوشد. هوای خشک فضای خانه مرطوب شده و به علاوه بوی خوب لیمو همه جا را پر می کند. می توانید از مواد طبیعی و معطر دیگری هم برای عطری بهتر استفاده کنید.

روش های بسیاری برای مراقبت و نگهداری خانه وجود دارد. به بخش خانه داری رجوع کنید و با ترفندهای بیشتری آشنا شوید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

دکمه بازگشت به بالا