کنترل سریع عصبانیت با ۵ ترفند فوق العاده راحت

0
310

مثبت زندگی: کنترل عصبانیت و خشم گاهی بسیار سخت می‌شود اما در هر حال غیرممکن نخواهد بود. توصیه‌هایی که اثرات مثبت آن در این مواقع ثابت شده است را امتحان کنید. کنترل و مدیریت عصبانیت به این معنی است که یا به احساس عصبانیت‌تان خاتمه می‌بخشد و یا از بیشتر شدن حس خشم‌ جلوگیری می‌کند. عصبانیت یک احساس متقابل، نرمال و سالم است.

همه ما در طول عمرمان موج عصبانیت را در درجات مختلف تجربه کرده‌ایم. مثلا هنگامی که شخصی در ترافیک با عدم رعایت قوانین موجب عصبانیت ما می‌شود، یا یکی از اعضای خانواده با یک ناآگاهی کوچک مشکل بزرگتری همچون جر و بحث و درگیری لفظی ایجاد کند و یا یکی از همکارانتان که با آنها دست دوستی در همکاری داده‌اید، به شما خیانت کند.

در موارد گفته شده حتما به درگیری و یا کارهای خطرناک وسوسه می‌شوید که در انتها از یک مشکل کوچک یک کوه بزرگی می‌سازید که برای رهایی از آن باید تقاص آن را بدهید. برای اینکه در این حالات قرار نگیرید و جان خود و دیگران را به خطر نیاندازید ۵ موردی که ما در ادامه برای کنترل و مدیریت عصبانیت ذکر می‌کنیم را انجام دهید.

۱. شناسایی یک روزنه و راه در رو احتمالی

اگر یک جا بنشینید و به چیزهایی که شما را عصبی می‌کنند فکر کنید، حتما عصبانیت‌تان تشدید می‌شود. آیا رفتارهای فرزندانتان باعث ناراحتی شما می‌شود؟ خب، چیزهایی که باعث خونسردی آنها می‌شوند را در اختیارشان قرار دهید تا هم سرگرم شوند هم مزاحم شما نشوند و بیخود و بی‌جهت اعصاب خودتان را خورد نکنید. در صورت عصبانیت سعی کنید نفس عمیقی بکشید و از راه حل‌های منطقی برای رفع مشکلاتی که باعث عصبانیت‌تان می‌شوند استفاده کنید.

بیشتر ببینید
درباره افسردگی فصلی بیشتر بدانید

۲. ببخشید و یا فراموش کنید

بخشش بزرگترین پادزهر برای رفع عصبانیت است. اگر به خشمتان اجازه بدهید که در شما نفوذ کند و به دیگر فکرهای منفی فکر کنید، در نهایت چیزی جز تلخی، شعله‌ور شدن خشم و بدبینی نصیبتان نخواهد شد.

۳. تقویت مهارت گوش دادن

تقویت آرامش اعصاب

تقویت مهارت گوش دادن شاید به نظر یک راه حل بی‌ربط به نظر برسد اما اینگونه نیست. وقتی که ما شنونده‌ایم، در واقع فورا ارتباطی عمیق با شخصی که در حال حرف زدن با ما است برقرار می‌کنیم. نشان دادن اینکه به حرف‌های طرف مقابلتان صادقانه گوش می‌دهید می‌تواند موجب ۳ چیز شود:

  1.  نشان می‌دهد که شما مراقب و حامی طرف مقابلتان هستید.
  2.  نشان دهنده احترام به فکر و احساسات فرد گوینده است.
  3.  باعث تقویت احساس همدلی می‌شود.

۴. آرام بودن را تمرین کنید

تکنیک‌هایی مانند نفس عمیق و تصاویر و صداهای آرام بخش، می‌توانند باعث آرام شدن شما شوند و اجازه عصبانیت و خشونت را به شما نمی‌دهند. همچنین روش‌های زیر به آرام شدنتان کمک می‌کنند:

  1.  نفس عمیق از قفسه سینه
  2. استفاده از کلماتی همچون آسان بگیر، راحت باش و همه چیز در کنترل من است می‌تواند به آرامشتان کمک کنند.
  3.  استفاده از تصاویری که با تجسم آنها آرامش جذب بدنتان شود.
  4.  گرایش به ورزش‌هایی مثل یوگا، تای چی و مدیتیشن
  5. گوش دادن به موسیقی‌های آرامش بخش

۵. بازسازی شناخت‌ها و عادت‌های قبلی

افراد همیشه خشمگین مدام در حال قسم خوردن و ناسزا گفتن هستند. همین کارها به خودی خود مشکل به حساب می‌آید و آشکار است که هنگام عصبانیت از خشونت‌های کلامی-رفتاری بیشتری استفاده می‌کنند. رسیدن به آرامش و بازسازی عادت‌های خوب قبلی چیزی جز تغییر راهی که در آن قرار دارید نیست. سعی کنید راه خودتان را تغییر دهید و منطقی‌ترین را برگزینید.

بیشتر ببینید
14 نکته‌ای که والدین مجرد باید بدانند

در آخر اگر شخص یا اشخاصی را که باعث عصبانیت‌تان شدند ببخشید، معلوم می‌شود که از این مقاله درسی را که باید یاد می‌گرفته‌اید را گرفته‌اید. بخشیدن دیگران باعث آرامش خودتان می‌شود و بعد از گذشت زمان به این نتیجه می‌رسید که چقدر حال روحی‌تان بهتر است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

2 × یک =