آخرین نوشته هاکرونا

چند باور اشتباه درباره قرنطینه خانگی

مثبت زندگی: دکتر شروین شکوهی متخصص عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با ابراز نگرانی نسبت به گردش همزمان آنفلوآنزا و کووید ۱۹، خواستار رعایت هرچه بیشتر پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، حفظ فاصله اجتماعی، شست و شوی دست‌ها و همچنین پرهیز از سفر و مهمانی شد.

علت افزایش انتقال ویروس

رییس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم علت این موضوع را بروز تغییر در ویروس عنوان کرد و گفت: متاسفانه تعداد ویروس هایی که از یک فرد بیمار پخش می شود نسبت به گذشته افزایش یافته و این مسئله منجر به آن شده است که تعداد افراد بیشتری به بیماری مبتلا شوند.

این متخصص علاوه بر تغییرات ویروس، بی توجهی و خستگی مردم نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همچنین عدم اعمال برخی از محدودیت‌های لازم همچون تعطیلی سازمان‌ها و نهادها را از دیگر عوامل افزایش شیوع این بیماری عنوان کرد و خواستار رعایت هرچه بیشتر پروتکل‌ها از سوی مردم و همچنین مداخلات جدی‌تر از مسئولان شد.

شکوهی با هشدار نسبت به شیوع چشمگیر و وضعیت بحرانی ویروس کرونا، بر ضرورت پرهیز از سفر، برگزاری مهمانی، رفتن به اماکن شلوغ و سایر رفتارهای پرخطر تاکید کرد.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، حفظ فاصله و شست و شو دست ها علاوه بر جلوگیری از شیوع کرونا می تواند در کاهش شیوع آنفلوآنزای فصلی نیز نقش موثری داشته باشد، همچنین اگر طبق قولی که دولت داده است امسال تعداد افراد واکسینه شده با افزایش میزان واردات واکسن آنفلوآنزا بیشتر از سال‌های گذشته باشد، احتمالا این مسئله نیز کمک می‌کند که تعداد مبتلایان به آنفلوآنزا نسبت به سال‌های قبل کمتر باشد؛ اما در هر صورت گردش آنفلوآنزا و کووید ۱۹ همزمان با یکدیگر واقعا مشکل بسیار بزرگی است.

این نوشته را از دست ندهید
سرعت انتقال ویروس کرونا افزایش یافته است/توصیه به افراد بی‌علامت

روش‌های انتقال آنفلوآنزا و کووید ۱۹

راه‌های انتقال ویروس آنفلوآنزا و کووید ۱۹ مشابه است اما یکی از تفاوت‌های مهم بین این دو بیماری این است که احتمال انتقال آنفلوآنزا از افراد بدون علامت بسیار کم است؛ درحالی که یکی از مشکلات بیماری کووید ۱۹، انتقال ویروس از طریق افراد بی علامت است.

بنابر این، با توجه به احتمال کم انتقال از طریق افراد بی علامت وضعیت پیشگیری از آنفلوآنزا نسبت به کووید ۱۹ بهتر است و احتمالا امسال تعداد بیماران مبتلا به آنفلوآنزا نسبت به سال‌های قبل کمتر خواهد بود.

چند باور اشتباه درباره قرنطینه خانگی

درحال حاضر انتقال بیماری کرونا درون خانواده‌ها نسبت به گذشته افزایش یافته است. بسیاری از افراد پنج یا شش روز بعد از بروز علائم به پزشک مراجعه کرده و در روزهای ابتدایی تصور می‌کنند دچار حساسیت و یا سرماخوردگی شده‌اند، اما زمانی که ابتلای آنها به بیماری کووید ۱۹ مشخص شده و به آنها گفته می‌شود که باید برای جلوگیری از انتقال بیماری به سایر اعضای خانواده در اتاقی مجزا خود را قرنطینه کرده و از سرویس بهداشتی مجزا استفاده کرده و در زمان ورود سایر افراد به اتاق ماسک بر صورت داشته باشند، تصور می‌کنند چون چندین روز بدون رعایت این پروتکل‌ها در کنار سایر اعضای خانواده زندگی کرده‌اند دیگر رعایت این موارد ضرورتی ندارد.

این درحالی است که چنین تصوری بسیار اشتباه است و این احتمال وجود دارد که هنوز سایر اعضای خانواده به بیماری مبتلا نشده باشند؛ به همین خاطر فرد باید اصول قرنطینه را رعایت کند.

بسیاری از افراد مبتلا فکر می‌کنند همین که خود را داخل منزل قرنطینه کنند کفایت می‌کند درحالی که منظور از قرنطینه، قرنطینه کردن داخل اتاق مجزاست و فرد مبتلا تا جای امکان نباید از اتاق خارج شود.

این نوشته را از دست ندهید
۱۰ نشانه‌ سرطان که زنان نباید نادیده بگیرند

ناقلین بدون علامت

بیش از ۳۰ یا ۴۰ درصد از افراد مبتلا فاقد علامت هستند بنابراین افرادی که احتمال ابتلای آنان به کووید ۱۹ وجود دارد، از جمله کسانی که در مکان‌های شلوغ رفت و آمد دارند و با افراد مختلفی در ارتباط‌اند خطرناک تلقی می‌شوند.

برای مثال اگر پدر یک خانواده در محیطی همچون بانک اشتغال دارد، نباید فکر کند چون علامتی ندارد احتمال ابتلایش به کووید ۱۹ صفر است، بنابر این افرادی که به دلایل مختلف شانس ابتلایشان بالاست باید خود را آلوده فرض کنند و تا حد امکان از ارتباط نزدیک با همسایگان، دوستان و اعضای خانواده پرهیز کنند.

زیرا احتمال زیادی دارد که این افراد ناقل‌های بی علامت باشند و ویروس را از طریق ترشحات دهان و همچنین تنفسشان به دیگران انتقال دهند.

در حال حاضر بسیاری از ابتلاها از طریق افراد بی علامت رخ می‌دهد، بسیاری از بیماران به ویژه افراد مسن درحالی به کرونا مبتلا می‌شوند که ماه هاست از خانه خارج نشده‌اند و از طریق فرزاندنشان که بیرون از خانه رفت و آمد دارند اما فاقد علائم بیماری‌اند، به کووید ۱۹ دچار می‌شوند.

افرادی که به هر دلیلی از خانه خارج می‌شوند و با افراد زیادی در ارتباط‌‌ند احتمال زیادی دارد که به این ویروس آلوده شوند، بنابراین حتی در صورت نداشتن علائم نیز خود را آلوده فرض کنند و از ارتباط نزدیک با دیگران بپرهیزند.

پرهیز از مهمانی و گردهمایی

همچنان باید از مهمانی‌ها و هر گردهمایی خودداری کرد و در مواردی که مهمانی اجتناب ناپذیر است افراد باید تا جای امکان از ماسک استفاده کرده و مهمانی را با حداقل تعداد، با رعایت فاصله اجتماعی و در فضای باز برگزار کنند.

این نوشته را از دست ندهید
۱۰ کار بسیار ساده و مؤثری که حال‌و‌هوای شما را بهتر می‌کند

در فضاهای بسته نیز افراد باید با باز گذاشتن پنجره‌ها به تهویه مناسب کمک کنند تا احتمال انتقال کاهش یابد. این رفتارها مشخصا رفتار طبیعی انسان‌ها نیست، اما در شرایط فعلی مجبوریم که این چنین زندگی کنیم تا بتوانیم به هر نحوی زنجیره انتقال را کمرنگ کنیم.

درحال حاضر ابتلای به کرونا در خانواده‌ها افزایش یافته است. بسیاری از والدینی که به کرونا مبتلا می‌شوند به علت نگرانی از ابتلای فرزندانشان، آنها را نزد پدر و مادر و یا دیگر اقوامشان می‌برند، اما این کار بسیار اشتباه است.

احتمال آلودگی کودکان

احتمال اینکه کودکان به ویروس کرونا آلوده شده باشند بسیار زیاد است و مبتلا شدن پدربزرگ و مادر بزرگ‌ها از طریق کودکان به این بیماری بسیار خطرناک است. یعنی در صورت ابتلای والدین به ویروس، با توجه به اینکه کودکان در صورت ابتلا نیز بیشتر بدون علائم باقی می‌مانند و در صورت ابتلا نیز بیماری خفیفی را تجربه می‌کنند، بهتر است با رعایت پروتکل‌های بهداشتی کودکان در خانه و در کنار والدین بمانند.

بیماران یک یا دو روز قبل از بروز علائم نیز امکان انتقال بیماری به دیگران را دارند، از این رو افرادی که یک یا دو روز قبل از علامت دار شدن فرد بیمار با او در ارتباط بودند باید احتمال آلودگی را در نظر گرفته و ارتباط خود با دیگران به ویژه افراد پرخطر را محدود کنند.

دکتر شکوهی با بیان اینکه ریسک فاکتورهای افرادی که با بیماران کوویدی در ارتباط هستند به دو دسته تقسیم می‌شوند، توضیح داد: دسته اول ریسک فاکتورهایی که باعث می‌شود فرد در صورت ابتلا شرایط سختی را تجربه کند و دسته دوم ریسک فاکتورهای اجتماعی که به واسطه شغل یا موقعیت اجتماعی فرد باعث می‌شود در صورت ابتلا سلامت افراد زیادی را تهدید کند.

این نوشته را از دست ندهید
آلزایمر و شناسایی سریع با آزمایش خون هوش مصنوعی

حرف آخر

افرادی که در تماس نزدیک با فرد کرونایی هستند برای تصمیم گیری درباره ضرورت قرنطینه و انجام فاصله گذاری اجتماعی، نحوه ارتباطشان با دیگر افراد و لزوم انجام تست باید با پزشک دارای تجربه در این زمینه مشورت کنند تا احتمال انتقال بیماری در جامعه و همچنین ابتلای خود فرد به بیماری کاهش یابد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 6 =

دکمه بازگشت به بالا