طب سنتی

همه چیز درباره حجامت و بادکش

مثبت زندگی: حجامت و بادکش، این روزها مخاطبان خاص خودشان را دارند. کافی است به یکی از متخصصان طب سنتی مراجعه کنید و بگویید کمرم یا زانوهایم درد می‌کند. آن‌وقت یا برایتان بادکش کردن را تجویز می‌کند یا حجامت!

حجامت اصطلاحاً به روشی از خون‌گیری اطلاق می‌شود که جهت درمان بعضی از بیماری‌ها به‌کار می‌رود و سابقه تاریخی هفت هزار ساله دارد. حجامت به عنوان یک سنت الهی در روایات و سیره پیامبران مطرح شده و در طب سنتی به عنوان رکن اصلی درمان به حساب می‌آمد. به زبان علمی از حجامت به (drycuppinq) تعبیر می‌شود.

فصول مناسب حجامت از نظر طب سنتی

بر اساس نظر کارشناسان این فن، فصول مناسب برای انجام حجامت به‌ترتیب عبارتند از بهار، پاییز، تابستان و زمستان. بهترین ماه برای حجامت، فروردین است و در دی‌ماه به هیچ عنوان برای حجامت توصیه نمی‌شود. به‌خصوص از ۲۳ آذر تا ۲۳ دی مگر در شرایطی که نیاز به درمان باشد.

بهترین زمان برای حجامت هم هفتم حزیران مصادف با سی‌ام خرداد است.

اول و آخر ماه قمری برای حجامت مناسب نیست، چون اخلاط در بدن ساکن هستند و میل به عمق دارند. در زمان غلبه نور ماه (۱۲ تا ۱۵ ماه قمری) نیز حجامت مناسب نیست، چون اخلاط لطیف و صالح بیشتر میل به سطح دارند اما از زمانی که ماه شروع به نقصان می‌گذارد یعنی ۱۶ تا ۱۹ ماه قمری بهترین زمان برای انجام حجامت است. چون در این زمان اخلاطی که در نیمه ماه به سطح آمده بودند اخلاط رقیق آن به عمق بازگشته و اخلاط غلیظ‌تر در سطح باقی می‌مانند و با حجامت در این زمان اخلاط غلیظ بیشتری خارج می‌شود. در سه‌شنبه‌های آخر ماه قمری و جمعه‌ها نیز حجامت توصیه نمی‌شود.

این نوشته را از دست ندهید
۲ دمنوش برای تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابله با کرونا

چه ساعتی در روز حجامت انجام شود؟

بهتر است در ساعاتی از روز که هوا معتدل است، مانند ابتدای روز انجام گیرد و در ساعات بسیار گرم روز و ساعات سرد شب نباید این کار انجام شود؛ برای همین ساعت دوم روز در فصل گرما و ساعت سوم و چهارم در فصل سرما بهترین ساعات انجام حجامت هستند. بهترین ساعت حجامت در روز زمانی است که گرما به سمت سردی برود؛ چرا که حرارت باعث به اصطلاح ذوب خون می‌شود و خروج آن را آسان می‌کند.

اما نباید در حرارت خیلی شدید انجام گیرد. هم‌چنین اگر در ظهر انجام شود، برای بدن مضر است.

اگر در ظهر انجام شود چون فرد قبل یا بعد از آن غذا(ناهار) میل می‌کند در هر دو حالت مضر است. ظهر اخلاط لطیف و صالح بیشتر از خلط غلیظ و فاسد به سطح می‌آیند و در این هنگام باعث خروج خلط لطیف صالح می‌شود و اخلاط فاسد در بدن باقی می‌مانند. در ضمن روزهای ابری و طوفانی، روزهای مناسبی برای حجامت نیستند. اگر چه این اظهارات تجربی است و شاید بتوان در کتابهای پزشکی و نظر پزشکان متخصص این حوزه، دلایل فنی تری برای قبول یا رد آن ارائه کرد

روش انجام حجامت چگونه است؟

روش انجام حجامت به این صورت است که پس از معاینه و اخذ شرح حال از بیمار موضعی که برای حجامت تعیین شده است ضد عفونی گشته سپس با لیوان حجامت که بصورت یکبار مصرف ساخته شده به مدت چند دقیقه بادکش می‌شود بعد از ایجاد انبساط چند خراش سطحی ایجاد می‌شود، آن‌گاه به تناسب وضعیت جسمی بالینی و عروقی بیمار در سه الی پنج مرحله از او خون گرفته می‌شود.

این عملیات در مدت ۲۰ دقیقه انجام می‌شود که خون گرفته شده حداکثر به ۵۰ تا ۷۰ سی سی بالغ می‌شود.

این نوشته را از دست ندهید
درمان یبوست با روغن زیتون

حجامت تا چه حد ارزش درمانی دارد؟

در منابع طب اسلام و طب سنتی ارزش درمانی آن به عنوان یکی از ارکان مهم ذکر شده  است و بیماری‌های گوناگون را درمان می‌کند. حجامت، به صورت اختصاصی در منابع طب اسلامی به شکل پیشگیرانه درمان همه بیماری‌ها شمرده شده است و در مورد بیماری‌های خاص درمان تمامی بیمارهای ناشی از  غلبه خون گفته شده است.

مزیت‌های حجامت چیست؟

از مزیت‌های آن می‌توان گفت که یک روش درمانی بدون عوارض جانبی است و برای تمامی سنین (به‌جز چهار ماه اول زندگی) کاربرد دارد. با حداقل توان فنی و تجهیزات اجرایی می‌تواند برخی از بیماری‌های سخت و مزمن را درمان کند و هیچ گونه وابستگی فنی علمی و ابزاری به خارج از کشور ندارد، حجامت یک رفتار درمانی سرپایی است و همچنین یک دستور دینی است توان جلب تاثیرات روانی در آن بالاست.

نحوه شرکت در دوره های حجامت

افراد علاقه‌مند برای دوره‌های حجامت می‌توانند در دوره‌های مراکز آموزشی مجوز دار از وزارت بهداشت در استان محل سکونت شرکت کرده و مدارک لازم را برای فعالیت حرفه‌ای به‌دست آورند. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت وزارت بهداشت مراجعه کنید. برخی از این موسسات، دوره های آنلاین برگزار می کنند و مدارک صادره آنها قابلیت ترجمه بین‌المللی دارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 9 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا