نگاهی به شایع‌ترین مشکلات گیاهان آپارتمانی به همراه راه‌حل

0
281

مثبت زندگی: نگهداری گیاهان آپارتمانی فوت و فن خاص خود را دارد که در این مطلب شما را با مشکلات رایج گیاهان آپارتمانی و همچنین راه حل‌های آن آشنا می‌کنیم.

خیلی از خانم‌های خانه‌دار و حتی آقایان علی رغم نداشتن جای مناسب برای پرورش گل و گیاه و سبزیجات، داخل آپارتمان خود گل پرورش می‌دهند اما همیشه در این کار موفق نیستند و به همین دلیل حتی از ادامه نگهداری گیاهان آپارتمانی زیبای خود منصرف می‌شوند در حالیکه برخی از مشکلات پیش آمده در گیاه به راحتی با تغییر در شرایط نگهداری قابل رفع هستند؛ برای همین در این قسمت به درمان مناسب آنها خواهیم پرداخت.

۱. گیاهان نازک و بلند

علت احتمالی: کمبود نور
راهکار مناسب:

بیشتر گیاهان آپارتمانی به طور متوسط روزانه ۱۴ ساعت به نور خورشید نیازمند. برای به دست آوردن اطلاعات لازم در این رابطه که آیا گیاه مورد نظر شما نیازمند نور مستقیم آفتاب است و یا غیر مستقیم، می‌‎توانید از اینترنت کمک بگیرید که همه چیز را تمام و کمال برایتان توضیح خواهد داد.

۲. وجود شاخ و برگ بیش از حد و تعداد کمی گل

شایع‌ترین مشکلات گیاهان آپارتمانی به همراه راه‌حل

علت احتمالی: استفاده از کود نیتروژن به میزان زیاد.

راهکار مناسب: اکثر گیاهان آپارتمانی تنها ماهی یک‌بار و حتی تنها در ماه‌های سرد سال نیازمند کوددهی هستند، پس با آگاهی از میزان کود مورد نیاز گیاه خود، از کوددهی بیش از حد به آن خودداری کنید.

۳. زرد شدن برگ‌ها

علل احتمالی: آبیاری بیش از حد، رطوبت کم، درجه حرارت پایین، گلدان نامناسب و یا فاقد ریشه بودن گیاه

راهکار مناسب: اگر هوا دچار تغییر ناگهانی شده است از قرار دادن آن در مکان‌های سرد خودداری کرده و ترجیحا آن را در نزدیکی بخاری قرار دهید و همچنین لازم است برای گیاهان خود، گلدان‌هایی که در انتها دارای سوراخ‌هایی برای خروج آب اضافی خاک هستند تهیه کنید و از سلامت ریشه آن اطمینان حاصل کنید.

بیشتر ببینید
رابطه موز با یبوست!

۴. برگ‌های سوخته

علت احتمالی: قرار داشتن گیاه زیر تابش نور شدید خورشید

راهکار مناسب: گیاه را از تابش مستقیم نور خورشید دور کرده و در مکانی قرار دهید که از نور غیر مستقیم آفتاب بهره‌مند شود و برگ‌های آسیب دیده را هرس کنید و از سلامت ریشه اطمینان حاصل کنید و از استفاده بیش از حد کود خودداری کنید زیرا این کار باعث تشدید سوختگی برگ‌های گیاه می‌‎شود.

۵. قهوه‌ای شدن برگ‌ها

نگاهی به شایع‌ترین مشکلات گیاهان آپارتمانی به همراه راه‌حل

علل احتمالی: کود زیاد و یا سموم دفع آفات، خاک خشک، دمای پایین، هوای گرم، انباشته شدن نمک و یا پوسیدگی ریشه

راهکار مناسب: گیاهان حداکثر ماهی یکبار نیازمند کوددهی هستند و برای افزایش رطوبت خاک بهتر است درون بشقاب مخصوص زیر گلدان آب ریخته شود تا به این ترتیب رطوبت کافی خاک تامین شود و همچنین برای خارج شدن نمک از خاک گلدان باید ماهی یک بار سطح خاک را کاملا آبیاری کنید.

۶. برگ‌های کوچک پژمرده

علل احتمالی: خاک خشک و یا خیلی مرطوب

راهکار مناسب: با کسب اطلاعات لازم در رابطه با میزان آبیاری مورد نیاز برای گیاه خود از آبیاری بیش از حد و یا اندک آن جلوگیری خواهد شد و همچنین لازم است برای اطمینان حاصل کردن از وضعیت ریشه گیاه، آن را از گلدان خارج کرده و ریشه آن را مورد بررسی قرار دهید و ریشه‌های سیاه را از گیاه جدا کرده و سپس گیاه خود را به گلدان دیگری منتقل کنید.

۷. وجود لکه‌های متعدد بر روی برگ گیاه

علل احتمالی: لکه‌های قارچی، لکه‌های آب

راهکار مناسب: گیاه مورد نظر را از سایر گیاهان جدا کرده و برگ‌های مورد نظر را از آن جدا کنید و برای جلوگیری از گسترش این لکه‌ها به سایر گیاهان، گیاهان خود را با فاصله از یکدیگر قرار داده و از سیستم تهویه هوای مناسب در منزل خود استفاده کنید و همچنین بهتر است هنگام آبیاری گیاه، مراقب باشید که بر روی برگ‌های آن آبی ریخته نشود.

بیشتر ببینید
خرید مبل و نکاتی که باید قبل از آن حتما بدانید

۸. زرد شدن و سپس قهوه‌ای شدن برگ‌ها و در نهایت از بین رفتنشان

شایع‌ترین مشکلات گیاهان آپارتمانی به همراه راه‌حل

علل احتمالی: آنتراکنوز

راهکار مناسب: برگ‌های آلوده را از گیاه جدا کنید و از تمیز کردن برگ‌های دیگر خودداری کنید.

۹. رشد قارچ پودری سفید بر روی شاخ و برگ گیاه، پژمرده شدن برگ و در نهایت افتادن آن.

علل احتمالی: کپک پودری

راهکار مناسب: شاخ و برگ‌های آلوده را از گیاه جدا کرده و از سیستم گردش هوای مناسب برای آن‌ها استفاده کنید.

۱۰. ریشه‌های قهوه‌ای و سیاه پوسیده، گیاه پژمرده

علل احتمالی: پوسیدگی ریشه و ساقه

راهکار مناسب: از آبیاری بیش از حد گیاه خودداری کرده و قسمت‌های آسیب دیده ریشه را جدا کرده (نوک سیاه ریشه را برش دهید) و سپس گیاه را درون گلدان دیگری قرار دهید.

۱۱. از رشد بازماندن، خشک شدن و انحراف پیدا کردن گیاه

شایع‌ترین مشکلات گیاهان آپارتمانی به همراه راه‌حل

بیماری: بوتریتیس بلایت

راهکار مناسب: قسمت‌های آسیب دیده گیاه را جدا کرده و گیاه مورد نظر را با فاصله از سایر گیاهان قرار دهید و گردش هوا را نیز بهبود ببخشید.

۱۲. زرد و کثیف شدن برگ گیاه، خشک شدگی و ریزش برگ‌ها، ایجاد برآمدگی‌های سفید، قهوه‌ای و خاکستری، تغییر رنگ گیاه و پوسته پوسته شدن آن.

علت احتمالی: تغذیه حشرات از گیاه

راهکار مناسب: جدا کردن قسمت‌های آسیب دیده گیاه و استفاده از سموم دفع حشرات برای آن.

۱۳. زرد شدن حاشیه برگ‌ها و گسترش رنگ زرد به قسمت‌های داخلی برگ

علت احتمالی: کمبود مواد مغذی

راهکار مناسب: اضافه کردن کود نیتروژن دار به گیاه مورد نظر

سایر نکات درباره مراقبت از گیاه

– با آبرسانی و کوددهی مناسب به گیاه امکان انباشته شدن نمک بر روی سطح خاک افزایش پیدا می‌کند، با آبیاری خاک گیاه در دفعات لازم و قرار دادن آن درون گلدان‌های دارای سوراخ در انتها، این نمک‌ها به تدریج همراه آب اضافی از گلدان خارج می‎‌شوند.

بیشتر ببینید
۵ترفند برای خوشمزه شدن غذا

– بررسی ریشه گیاه کمک زیادی به تشخیص مشکل آن می‌کند و در صورت احتیاز نیازی به نگرانی برای انجام این کار نیست.

– پیش از این هم در مثبت زندگی گفتیم که وجود هرگونه مشکلی از قبیل کمبود آب، آب بیش از حد، تغییر دما، کاهش نور و یا جابه‌جایی گیاه می‌‎تواند باعث ریزش برگ‌های آن شود. و این واکنش اولیه در گیاه بسیار طبیعی و رایج است و البته به مرور زمان با محل جدید سازگاری پیدا خواهد کرد.

– گیاهانی که در تابستان در خارج از منزل و در زمستان در داخل منزل رشد می‌‎کنند، به ندرت میزان نور مورد نیاز خود را دریافت خواهند کرد و معمولا برگ‌ها به طور تدریجی کاهش پیدا خواهند کرد.

– یکی دیگر از مشکلات گیاهان خانگی سرمازدگی است. گیاهان گرمسیری در اثر سرمازدگی زرد می‌شوند و در نهایت از بین می‌‎روند و بنابراین بهتر است که این گونه گیاهان را در فصل زمستان در نقاط گرم منزل خود قرار دهید.

و در نهایت به خاطر بسپارید که با داشتن توجه کافی به گیاهان خانگی خود، آن‌ها به شما می‎ گویند که نیازمند چه چیزی هستند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

19 − چهارده =