نقش محوری دندان در زیبایی چهره

دکتر ياشيل احد‌ی‌مقدم - جراح و دندانپزشک

0
898
دندان و اجزای صورت
مثبت زندگی: روابطی میان اجزای صورت و اندازه‌های هر عنصر و رنگ و شکل آنها در ترکیب با یکدیگر وجود دارد که رعایت تناسب این روابط، چهره را خواستنی و زیبا می‌کند. در این نوشته به اندازه‌ها، شکل و روابط قرارگیری دندان‌ها، لب‌ها و بخش نمایان دندان‌ها در حالت عادی و هنگام لبخند می‌پردازم و عوامل رنگ و… را در مقاله‌‌ای دیگر تشریح می‌کنم.

بخش‌های نمایان دندان

منظور از دندان‌های سانترال، دو دندان میانی جلویی هر فک است که دندان‌های شماره یک نامیده می‌شوند. منظور از خط وسط (میدلاین)، خط بین این دو دندان است. اصولا شماره‌گذاری دندان‌ها به ترتیب، شماره دندان‌ها از هر طرف نسبت به این خط است. به طور مثال، دندان شماره یک بالا سمت چپ، دندان شماره یک بالا سمت راست و…

منظور از دندان‌های قدامی، دندان‌های جلو نیش تا نیش (شماره سه از هر طرف) است. در هنگام لبخند، معمولا پنج دندان از هر طرف فک بالا نمایان است. در بسیاری موارد دندان شماره شش نیز هنگام خندیدن دیده می‌شود.

البته دندان‌های نمایان به اندازه دهان، عرض لبخند، طول دندان‌ها، اندازه لب‌ها و تنگی آن و بینش بیمار نسبت به خودش بستگی دارد که در افراد مختلف با هم متفاوت است.

بخش نمایان طول دندان‌ها نیز در سنین مختلف با هم متفاوت است. در جوان‌ترها، تقریبا همه طول دندان‌های قدامی هنگام خندیدن نمایان است. وقتی که لب‌ها در حالت عادی (استراحت) هستند، بخشی از دندان‌های سانترال فک بالا دیده می‌شود. معمولا در این حالت، در زنان بخش بیشتری از دندان نسبت به مردان نمایان است.

بیشتر ببینید
حقوق سلامت - قسمت اول - حقوق متقابل پزشک و بیمار

دندان‌های سانترال فک پایین، در مردهای جوان مقدار کمی (حدود یک میلی‌متر) نمایان است و مقدار نمایان بودن این دندان‌ها در زنان جوان کمتر است. به طور کلی، با افزایش سن، اندام میل به پایین‌آمدن دارند. با افزایش سن، طول قابل رویت دندان‌های سانترال بالا کمتر و طول قابل رویت دندان‌های سانترال پایین بیشتر می‌شود.

اندازه‌ها

طول سانترال‌های بالا را نمی‌توان به تنهایی از طریق زیبایی برقرار کرد. دندان‌های قدامی بالا در حالت طبیعی به اندازه حدود یک میلی‌متر جلوتر و پایین‌تر از دندان‌های قدامی فک پایین قرار دارند و روی آن را اندکی می‌پوشانند.

دو دندان سانترال بالا نقش مهمی در هدایت این نحوه قرارگیری ایفا می‌کنند و تغییر آن به تنهایی باعث اختلال در این وضعیت خواهد شد. همچنین این دندان‌ها نقش زیادی در نحوه تلفظ حروف هم دارند.

در حالت عادی و اگر طول این دندان‌ها صحیح باشد، اگر شخص حرف (ف) را تلفظ کند، لبه‌های نوک دندان‌های بالا در مقابل لبه داخلی خط بین قسمت تر و خشک لب پایین قرار می‌گیرد.

طراحی لبخند

خط وسط لبخند

میدلاین در مرکز صورت واقع است و عمود بر خط بین دو مردمک چشم است. این خط، کانون لبخند است. البته تقارن کامل به این شکل به ندرت اتفاق می‌افتد و می‌توانیم خط وسط لبخند را با ستون بینی یا شیار عمودی قسمت میانی لب بالا مطابقت دهیم.

البته دندان‌ها در هر سمت میدلاین باید بالانس باشند، اما باید توجه داشت که تقارن کامل افقی (یعنی وقتی که همه دندان‌های قدامی یک شکل و شبیه دندان‌های سانترال باشند) مصنوعی به نظر خواهد رسید.

بیشتر ببینید
آیا ماسک صورت و شستن دستها باعث پیشگیری از انتشار ویروس آنفولانزا می‌شوند؟

خط وسط دو دندان سانترال بالا و پایین بر هم منطبق و مطابق با خط وسط صورت است. اما در دندان‌های کناری سانترال‌ها، محور طولی تاج در قسمت نوک دندان‌ها بیشتر از قسمتی که به لثه می‌رسد تحدب و تمایل به خط وسط دارد.

به عبارت بهتر، دندان‌ها خط و مرز‌های قائم هندسی ندارند. دندان‌های نیش، دندان‌های آسیاب کوچک و نیز دندان آسیاب اول، به طور ظریفی متمایل به داخل هستند. برای همین، دندانپزشک زیبایی ترجیح می‌دهد که از نوعی تقارن شعاعی به جای این تقارن افقی استفاده کند.

در حقیقت ما بی‌نظمی‌های بیشتر را ترجیح می‌دهیم و سعی می‌کنیم تا دندان‌های سانترال بالا را بلند‌تر بسازیم.

وجود تنوع در نظم و شکل دندان‌ها، ظاهری طبیعی‌تر و زیباتر ایجاد می‌کند. اما باور این نکته لازم است که ممکن است بیمار آماده پذیرش چنین نظامی در دندان‌های خود نباشد و تصورش از دندان‌های زیبا، دندان‌های راست، یک شکل و سفید و یک دست باشد.

بهتر است دندانپزشک پیش از اجرا، این دیدگاه‌ها را به بیمار منتقل کند.‌‌ در اصل انگیزه من از نگارش این نوشته نیز همین ترقی‌دادن بینش زیبایی‌شناسی مراجعه‌کننده‌هاست.

نسبت طلایی

از نمای روبه‌رو، اندازه دندان‌ها باید از خط میانی به طرفین کوچک‌تر شود. اگر با نسبت طلایی یا مستطیل طلایی (حاصل تقسیم دو عدد متوالی سری اعداد فیبوناچی) آشنا باشید، می‌دانید که این نسبت (۶۱۸/۰) در مباحث زیبایی‌شناسی بسیار مورد استفاده است و در دندانپزشکی زیبایی نیز نسبت کاهش اندازه دندان‌های سانترال به طرفین، همین عدد است.

زیبایی در فرهنگ‌ها، نسل‌ها و جنسیت‌ها متفاوت است و این دانش علوم انسانی و هنر دندانپزشک است که تلفیقی از اصول زیبایی‌شناسی و سلیقه با نظر و احساس رضایت مراجعه‌کننده ایجاد می‌کند.

بیشتر ببینید
کاهش وزن با تردمیل در یک ماه


پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

هشت + ده =