آخرین نوشته هاکرونا

نحوه دریافت کارت واکسن دیجیتال فارسی و انگلیسی

مثبت زندگی: «به هیچ‌ وجه برای کسانی که واکسن متفرقه دریافت کرده باشند، کارت واکسن صادر نمی‌شود. طبق اعلام‌های مکرر وزارت بهداشت تمام واکسن‌های خارج از سیستم معاونت بهداشت این وزارتخانه دارای اعتبار نیست و تأیید نمی‌شود. بر این اساس پیشنهاد می‌شود این افراد نسبت به دریافت واکسن‌های مورد تأیید وزارت بهداشت اقدام و سپس کارت واکسن معتبر را دریافت کنند.»

«صدور کارت واکسن دیجیتال به زبان فارسی و انگلیسی در سامانه salamat.gov.ir آغاز شده و تمام افرادی که یک یا دو نوبت واکسن زده‌اند، می‌توانند با مراجعه به این سامانه کارت واکسن دیجیتال خود را به‌صورت رایگان دریافت کنند؛ هر چند که برخی با مراجعه به این سامانه و دریافت لینک کارت واکسن دیجیتال با مشکلاتی ازجمله تغییر نوع واکسن دریافتی، ثبت یک دوز واکسن با وجود تزریق هر دو دوز یا حتی ثبت‌نشدن اطلاعات تزریق واکسن مواجه می‌شوند. البته در این میان برخی افراد هم خارج از مراکز بهداشتی و به‌صورت غیرقانونی اقدام به دریافت واکسن کرده‌اند یا در سفرهای خارج از کشور موفق به تزریق واکسن شده‌اند و اکنون برای دریافت کارت واکسن با مشکلاتی مواجه هستند.

مشکلات دریافت کارت واکسن

علی شریفی‌ زارچی، سرپرست مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درباره مشکلات مطرح‌شده از سوی مردم برای دریافت این کارت‌های دیجیتال توضیحاتی را ارائه کرده است. او می‌گوید: «چنانچه افراد هنگام مراجعه و ثبت‌ نام در سامانه برای دریافت کارت واکسن با مشکلاتی ازجمله تغییر برند واکسن یا ثبت‌نشدن تاریخ هر دوز تزریق واکسن مواجه شدند، بهترین اقدام مراجعه به همان پایگاه تزریق واکسن و گزارش خطا به آن مرکز است ‌که در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به تغییر اطلاعات آنها اقدام کنند. البته در صورتی که پایگاه واکسیناسیون به هر دلیلی دیگر وجود نداشته یا تعطیل شده باشد افراد می‌توانند در همان سامانه salamat.gov.ir در بخش گزارش خطا در کارت واکسن دیجیتال، درخواست خود را مبنی بر خطای رخ‌داده در صدور کارت واکسن ثبت کنند.»

به‌ گفته شریفی‌ زارچی در این بخش افراد باید نسبت به بارگذاری کارت مقوایی واکسن صادره و مهرشده از سوی مرکز واکسیناسیون و توضیح نوع خطای رخ‌داده، اقدام کنند و در دو هفته اطلاعات آنها راستی‌آزمایی و تصحیح خواهد شد و نتیجه این اصلاحات به شماره تلفن درخواست‌کننده ارسال می‌شود.

این نوشته را از دست ندهید  خواص گل محمدی و روش‌های استفاده از آن

برای شماره تلفن‌های متفرقه کارت واکسن صادر نمی‌شود

این مسئول با بیان این که برای دریافت کارت دیجیتال باید شماره تلفن به نام خود فرد و کد ملی او باشد، توضیح می‌دهد: «برای افراد زیر ۱۸سال چنین ضرورتی نداریم اما افراد بالای ۱۸سال باید برای دریافت لینک کارت دیجیتال، شماره تلفنی به نام خودشان داشته باشند. این افراد می‌توانند در صورت نداشتن خط تلفن به نام خودشان‌ با مراجعه به مراکز خدمات پیشخوان دولت نسبت به ثبت شماره تلفن‌ به نام خودشان اقدام کنند. البته در صورتی که چنین شرایطی برای افراد مهیا نباشد، امکان ارسال کارت دیجیتال واکسن تنها به همان شماره تلفنی که زمان تزریق در مراکز بهداشتی اعلام شده، وجود دارد و افراد با هر شماره متفرقه‌ای نمی‌توانند نسبت به دریافت کارت واکسن اقدام کنند.»

به‌ گفته سرپرست مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت. پیامک ارسال‌شده به تلفن افراد حاوی لینکی است که امکان دسترسی به QRcode واکسن را برای افراد مهیا می‌کند. و دارای اعتبار برای دریافت خدماتی است که در آینده منوط به واکسن‌زدن خواهند شد.

برای واکسن‌های متفرقه کارت صادر نمی‌شود

این مسئول همچنین درباره مشکل افرادی که خارج از سیستم وزارت بهداشت و به‌صورت غیرقانونی اقدام به دریافت واکسن کرده. توضیح می‌دهد: «به هیچ‌وجه برای کسانی که واکسن متفرقه دریافت کرده باشند، کارت واکسن صادر نمی‌شود. طبق اعلام‌های مکرر وزارت بهداشت تمام واکسن‌های خارج از سیستم معاونت بهداشت این وزارتخانه دارای اعتبار نیست و تأیید نمی‌شود. بر این اساس پیشنهاد می‌شود این افراد نسبت به دریافت. واکسن‌های مورد تأیید وزارت بهداشت اقدام و سپس کارت واکسن معتبر را دریافت کنند.

این نوشته را از دست ندهید  چه کسانی بیشتر در معرض سرطان پروستات هستند؟

اما افرادی که در خارج از کشور واکسن دریافت کرده‌اند، قطعا کارت‌واکسن دارند. و تاریخ سفرشان هم در پاسپورت آنها درج شده است. این افراد می‌توانند با مراجعه به معاونت بهداشت‌های هر شهر فرمی را که در اختیارشان گذاشته می‌شود. پر کنند و با راستی‌آزمایی کارت‌واکسن خارجی و زمان سفرشان، کارت‌واکسن دیجیتال داخلی برای آنها صادر خواهد شد.»

حذف محدودیت‌های اجتماعی

شریفی‌زارچی همچنین درباره زمان حذف محدودیت‌های اجتماعی. برای افرادی که هر دو دوز واکسن خود را دریافت کرده‌اند هم بیان می‌کند «هم‌اکنون کارت‌واکسن دیجیتال به‌ منظور. رفع خطا و مشکلات احتمالی در حال صادرشدن است. و پس از دستورالعمل ستاد ملی کرونا و معاونت بهداشت درباره محدودشدن. یا عرضه خدمات با وجود واکسیناسیون، اطلاعات کامل در اختیار هموطنان قرار خواهد گرفت. در حال حاضر قرار است مشاغلی ازجمله پاساژها، باشگاه‌های ورزشی، موزه‌ها و مراکز فرهنگی بنا بر تعاریف معاونت بهداشت. برای افرادی که واکسن دریافت کرده‌اند، بازگشایی شود. همچنین برخی محدودیت‌ها در زمینه مسافرت، حضور در اماکن آموزشی، ورزشی، محدودیت‌های مشاغل. و اصناف به‌زودی برای دارندگان کارت‌واکسن دیجیتال فارسی برداشته می‌شود.»

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا