آخرین نوشته هاعمومی

مواد غذایی، میوه‌ها و گیاهان رقیق کننده خون

مثبت زندگی: رقیق کننده خون طبیعی موادی هستند که توانایی لخته شدن خون را کاهش می‌دهند. لخته شدن خون (Thrombus) فرآیند ضروری است اما گاهی اوقات خون می‌تواند بسیار لخته شود و منجر به پیچیدگی هایی شود که به طور بالقوه خطرناک هستند. افرادی که شرایط بیماری ویژه ای دارند، مانند نقص های مادرزادی قلبی، ممکن است به داروهای نیاز داشته باشند تا خطر حمله قلبی یا سکته را کاهش دهند. لازم است قبل از امتحان این داروها با پزشک صحبت کنید چون ممکن است با داروهای تجویز شده تداخل داشته باشند.

1. زردچوبه رقیق کننده خون 

افراد مدت زیادی است از ادویه طلایی مشهور به زرد چوبه برای اهداف دارویی و غذایی استفاده می‌کنند. جز فعال در زردچوبه، کورکومین است که خاصیت ضد التهابی و یا رقیق کنندگی، ضد انعقادی دارد. مطالعه ای که در سال 2012 منتشر شد نشان می‌دهد که مصرف یک دوز روزانه از زرد چوبه می‌تواند به افراد کمک کند تا وضعیت ضد انعقادی خون خود را حفظ کنند. افراد می‌توانند زردچوبه را به غذاهای دیگر اضافه کنند و یا آن را با آب داغ مخلوط کنند تا چای آرامش‌بخش درست کنند.

خواص زردچوبه

2. زنجبیل از رقیق کننده های خون 

زنجبیل ادویه ضد التهابی دیگر است که باعث توقف لخته شدن خون می‌شود. آن شامل اسید طبیعی به نام سالیسیلیک (Salicylic acid) است. آسپرین مشتق از سالیسیلیک و رقیق کننده خون قوی است.

برای به دست آوردن اثرات ضد انعقادی سالیسیلیک طبیعی، ممکن است افراد بخواهند از زنجبیل تازه یا خشک به طور منظم در پخت، و آب میوه استفاده کنند.با این حال، بعید است که سالیسیلیک طبیعی به اندازه داروهای کاهش خون موثر باشند.

این نوشته را از دست ندهید  مفنامیک اسید چرا به داروی دندان‌درد معروف است؟

تجزیه و تحلیل سال 2015 نشان می‌دهد که اثرات زنجبیل بر لخته شدن خون مشخص نیست. این نشان می‌دهد که تحقیقات بیشتری برای درک ویژگی های بالقوه رقیق شدن خون با زنجبیل به طور کامل مورد نیاز است.

خواص زنجبیل

3.  فلفل قرمز 

فلفل قرمز سالیسیلیک بالایی دارد و می‌تواند به عنوان عامل قوی – رقیق شدن خون عمل کند.فلفل قرمز خیلی تند است و بسیاری از مردم فقط می‌توانند آن را با مقادیر کم تحمل کنند. کپسول حاوی فلفل قرمز در فروشگاه‌های غذاهای سالم و آنلاین موجود هستند. فواید دیگر این ادویه کاهش فشار خون، افزایش گردش خون و کاهش درد است.

فلفل قرمز

4.  ویتامین E 

ویتامین ایی به روش های مختلف لخته شدن خون را کاهش می‌دهد. این اثرات به میزان ویتامین ای که فرد می‌خورد، بستگی دارد. موسسات ملی وزارت امور رژیمی نشان می‌دهند که افرادی که داروهای رقیق کننده مصرف می‌کنند باید از مصرف مقادیر زیادی ویتامین ایی اجتناب کنند.

مشخص نیست که ویتامین E چقدر خون را رقیق می‌کند، اگرچه احتمال دارد که مردم بیش از 400 واحد بین المللی (IU)را در روز بخورند. برای مثال، مصرف بالای ویتامین ایی به طور مثال، بالای 1500 روزانه، بلند مدت، ممکن است اثرات منفی داشته باشد. 

ممکن است راه سالم تر جذب ویتامین ایی از غذاها به جای مکمل های غذایی باشد. غذاهایی که شامل ویتامین ایی هستند شامل:

 • بادام
 • روغن پونه کوهی
 • روغن آفتابگردان
 • تخم گل آفتابگردان
 • روغن گندم
 • غلات
خواص بادام

5. سیر رقیق کننده خون در طب سنتی 

سیر علاوه بر مزه مطلوب آن در غذا و پخت وپز، آنتی بیوتیک طبیعی و خواص ضد میکروبی دارد.برخی از تحقیقات گزارش می‌دهند که پودر سیر بی بو فعالیت ضد انعقاد را نشان می‌دهد.

این نوشته را از دست ندهید  آب ماست را دور نریزید

عامل ضد انعقاد ماده ای است که شکل گیری لخته خون را کاهش می دهد. بررسی دیگر چندین مطالعه در سیر حاکی از آن است که این مطالعه ممکن است خون را رقیق کند، اگرچه این اثرات کم و کوتاه مدت دارد.

با این وجود، آکادمی پزشکان خانواده آمریکا (AAFP) توصیه می‌کند که افراد دوزهای بالای سیر را 7 تا 10 روز قبل از جراحی برنامه ریزی شده به خاطر خواص ضد انعقاد متوقف کنند.

خواص سیر

6. رقیق کننده‌های خون و تاثیرات دارچین 

دارچین حاوی کومارین، یک عامل قوی در رقیق شدن خون است. وارفارین رایج ترین مواد مورد استفاده در رقیق شدن خون است، که از کومارین مشتق شده است.دارچین چینی حاوی مقدار بسیار بالاتری کومارین نسبت به دارچین سیلان است.

با این حال، مصرف دارچین در دراز مدت می‌تواند باعث آسیب کبد شود.ممکن است بهتر باشد مقدار کمی دارچین به رژیم غذایی اضافه شود و علاوه بر آن از داروهای طبیعی دیگر نیز استفاده کنید.

خواص دارچین

7. جینکو بیلو

متخصصان پزشک سنتی چینی هزاران سال از برگ های درخت جینکو بیلو استفاده کرده اند. جینکو بیلو نیز یک مکمل بسیار معروف در ایالات متحده و اروپا است. مردم آن را برای اختلالات خونی، مشکلات حافظه و انرژی کم استفاده می‌کنند.

براساس برخی منابع، جینکو خون را رقیق می‌کند و اثرات مثبتی دارد. این به این معنی است که ممکن است لخته های خونی را حل کند.

مطالعات نشان داده این گیاه مثل استرپتوکیناز در رقیق کردن خون عمل می‌کند با این حال، این تحقیق در آزمایشگاه انجام شد و هنوز روی مردم یا حیوانات انجام نشده است . تحقیقات بیشتر برای این است که ببینیم آیا اثرات مشابهی در بدن انسان دارد یا نه.

این نوشته را از دست ندهید  رفع سیاهی زیر بغل، با چند پیشنهاد ساده
گیاه جینکو

8. عصاره دانه انگور رقیق کننده خون 

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهند عصاره دانه انگور ممکن است دارای مزایای بالقوه متعددی برای بیماری های قلبی و خون باشد.آن حاوی آنتی اکسیدان هایی است که ممکن است از رگ های خونی محافظت کرده و از فشار خون بالا جلوگیری کند.

عصاره دانه انگور نیز ممکن است به عنوان رقیق کننده خون طبیعی عمل کند. به دلیل این اثرات، مرکز ملی بهداشت مکمل پیشنهاد می‌کند که افراد مبتلا به اختلالات خونی، افرادی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌کنند و افرادی که می‌خواهند عمل جراحی داشته باشند، نباید عصاره دانه انگور را بخورند.

دانه انگور

9. دونگ کوئی رقیق کننده خون 

یک گیاه سنتی چینی است که باعث کاهش لخته خون می شود. مطالعات بر روی حیوانات گزارش می‌دهند که دونگ کوئی به طور قابل توجهی طول زمان در لخته خون را افزایش می‌دهند. این اثر ممکن است ناشی از دونگ کوئی کومارین باشد، همان ماده ای که دارچین را به چنین ضد انعقاد قوی تبدیل می‌کند. دونگ کوئی خورده می‌شود و می‌تواند به عنوان چای یا سوپ گیاهی مصرف شود.

دونگ کوئی

10.  بابونه گاوی 

بابونه گاوی یک گیاه دارویی است که از خانواده گل مروارید یا کاسنی سرچشمه می‌گیرد. افراد مبتلا به میگرن، اختلالات گوارشی و تب آن را مصرف می‌کنند. بابونه گاوی ممکن است به عنوان رقیق کننده خون با مهار فعالیت پلاکت ها و جلوگیری از لخته شدن خون عمل کند. بابونه در قالب مایع یا کپسول موجود است. 

11. بروملین 

 بروملین آنزیمی است که از آناناس بدست می‌آید ممکن است درمانی موثر برای بیماری های قلبی و عروقی و فشار خون بالا باشد.

تحقیقات نشان می‌دهند که بروملین می‌توانند خون را رقیق، لخته‌های خونی را تجزیه کنند و تشکیل لخته را کاهش دهند. این آنزیم همچنین خواص ضد التهابی دارد. بروملین به شکل مکمل از فروشگاه های دارویی و داروخانه‌ها در دسترس است.

این نوشته را از دست ندهید  درمان خانگی ورم لثه
آنزیم آناناس

گیاهان و ادویه‌های سرشار از سالیسیلات  

 • پودر کاری
 • پیاز
 • روغن زیتون
 • پودر فلفل قرمز
 • شوید
 • آویشن
 • کلم بروکلی
 • مرزنگوش
 • زردچوبه
 • شیرین بیان
 • کلم
 • نعناع
 • سیر
 • گل کلم
 • کاهو

چای‌های رقیق کننده خون 

چای کوهی:چای کوهی باعث رقیق شدن خون می‌شود پس توجه داشته باشید که در صورت مصرف با برخی داروها در حد خطرناکی باعث رقیق شدن خون می‌شود. 

چای سبز:‎ چای سبز غلظت خون را ‏رقیق ‏و ثابت نگه می‌دارد و دعروق باز و جریان گردش خون منظم می‌شود‎.

چای گیاهی

میوه‌های سرشار از سالیسیلات برای رقیق شدن خون و کاهش غلظت خون

 • گیلاس 
 • آلو
 • زغال اخته
 • انگور و کشمش
 • توت فرنگی
 • نارنگی و پرتقال
میوه غلظت خون

مغزهای رقیق کننده خون

مغزها مثل همیشه مفید هستند و این بار برای درمان غلظت خون

اسید چرب امگا 3 (Omega-3 fatty acid) موجود در ماهی چرب و ویتامین E رقیق کننده طبیعی خون است که منابع خوب ویتامین E عبارتند از: بادام درختی، گردو، فندق، بادام زمینی، پسته، روغن‌های ذرت بادام زمینی، آفتاب گردان، کنجد و نخل

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + یک =

دکمه بازگشت به بالا