آخرین نوشته هاکرونا

مردان بیش از زنان گرفتار کووید۱۹ شدند

مثبت زندگی: رییس پنجمین کنگره سلامت مردان با بیان اینکه مردان بیش از زنان گرفتار کووید ۱۹ شدند، گفت: باید مردان را به سمتی سوق دهیم که اولا سواد سلامت آنها افزایش یافته و ثانیا خود مسئولیت سلامتی خود را برعهده گیرند و مشارکت کنند.

دکتر سید جلیل حسینی در پنجمین کنگره سلامت مردان که به صورت مجازی برگزار شد، با تاکید بر اهمیت توجه به موضوع سلامت مردان گفت: جای خرسندیست که اندیشه پرداختن به مساله سلامت مردان که از سال ۸۳ ایجاد شد، امروز در کشور به نهالی برومند مبدل شده و زمینه‌های علمی آن به سرعت درحال پیشرفت است.

سلامت مردان، اولویت نخستین

در دنیا پیامدهای بیماری و منفی سلامت در مردان و پسران بیشتر است، در نتیجه یکی از اولویت‌ های سیاستگذاری دولت ها در حوزه سلامت به سلامت مردان اختصاص داده شده است، چرا که سلامت مردان در کشورها به خصوص در کشورهای در حال توسعه بسیار مهم بوده و مردان را عامل مولد اقتصاد خانواده قلمداد می کنند.

به طور کلی مردان بیش از زنان در جامعه هستند، به همین دلیل است که متاسفانه رفتارهای پرخطر و سبک زندگی غیر سالم را بیشتر در پیش می گیرند. در کل دنیا آمارها نشان می‌دهد که از بین ۴۰ علت مرگ ناشی از سرطان ها ۳۳ مورد آنها در مردان شایع تر است. در بیماری کووید ۱۹ که در سال گذشته دنیا را متاثر کرد، شاهد بودیم که مردان بیشتر گرفتار شدند.

بستری مردان دو برابر بیشتر از زنان

در آی ‌سی ‌یو ها مردان ۲.۸ برابر بیشتر بستری شدند و مرگ ناشی از کووید ۱۹ در بسیاری از مطالعات تا ۳۹ درصد بیشتر از زنان گزارش شده است. علت این است که مردان بیش از زنان رفتارهای پرخطر دارند و علاوه بر اینکه در محیط‌ های ناسالم به علت مشغله و شغلشان حضور دارند، اندیشه قوی بودن و رویین تنی نیز همیشه همراهشان است.

این نوشته را از دست ندهید
علامت‌های هشدار دهنده سرطان پوست

آنها بر احساساتشان کمتر کنترل داشته و رفتارهای پرخطر اتخاذ می‌کنند و استمدادطلبی کمتری دارند، رقابت جو هستند و در نتیجه در شرایط خطر قرار می‌گیرند. در نتیجه از اینکه بیمار اطلاق شوند، به شدت گریزانند. همچنین به علت مشغله سطح دسترسی کمتری به اطلاعات سلامت داشته و سواد سلامت کمتری دارند.

ضرورت مشارکت مردان در تامین و بهبود وضعیت سلامتی آنها

رییس پنجمین کنگره سلامت مردان با اشاره به اقدامات ارزشمند مرکز تحقیقات سلامت مردان در راستای بهبود سلامت مردان جامعه، خاطرنشان کرد: خوشبختانه امروز مراحل اولیه آمادگی و تصویب سند سلامت مردان فراهم شده است.

لازم است که بحث سلامت مردان را در شبکه های بهداشتی با ارائه خدمات پایه سلامت آغاز کنیم و بتوانیم وضعیتی را به وجود آوریم که مانند سایر کشورهای دنیا که مردان در امر سلامتی و کاهش بیماری هایشان مسئولیت پذیر هستند، در ایران نیز مردان را به سمتی سوق دهیم که اولا سواد سلامتشان افزایش یافته و ثانیا خودشان مسئولیت سلامتی خود را برعهده گیرند و مشارکت کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

دکمه بازگشت به بالا