مراقب دندان‌هایتان باشید تا آنها هم مراقب شما باشند

نویسنده: مریم همتی

0
727
دندان

مثبت زندگی: مسواک‌زدن، نخ دندان کشیدن و مراجعه نزد دندانپزشک نه‌تنها دندان‌ها و لثه‌ها را سالم نگه می‌دارد، بلکه بر سلامت کلی بدن فرد هم موثر است. متقابلا پیامدهای ناخواسته رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان هم به دهان و دندان محدود نمی‌ماند و ممکن است همه اندام‌های بدن را تحت‌تاثیر قرار دهد. افرادی که از زمان کودکی به ژنژویت (التهاب مزمن لثه) مزمن مبتلا شده‌اند باید مرتب از نخ دندان و مسواک استفاده کنند تا از این ۱۴ بیماری که پیامد عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است، در امان باشند.

۱- بیماری‌های قلبی
شامل وضعیت‌هایی مانند بیماری‌‌های عروق کرونر قلب، بیماری‌های مادرزادی قلب، حمله و سکته قلبی و تحلیل تدریجی ماهیچه‌های قلب

۲- مسدود شدن سرخرگ‌ها
در این بیماری پلاک‌هایی روی دیواره درونی سرخرگ پدید می‌آید. پلاک‌های سرخرگ ممکن است باعث کاهش جریان خون یا حتی انسداد رگ و قطع جریان شود.

۳- سکته مغزی
توقف جریان خون در مغز که باعث می‌شود سلول‌های بافت مغز بمیرند.

۴- از بین رفتن دندان
از بین رفتن دندان به دلیل بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان. بیماری لثه از شکل شایع و جزیی ژنژویت تا اشکال جدیدی‌تر پریودونتیت را دربرمی‌گیرد. این بیماری مهم‌ترین علت از دست دادن دندان‌ها در بزرگسالان است.

۵- بیماری‌های تنفسی
شامل‌ بیماری‌هایی است که به ریه آسیب می‌رسانند مثل تنگی نفس، بیماری‌های ریوی مزمن، عفونت‌ها، سرطان ریه و بسیاری از بیماری‌های تنفسی دیگر.

۶- بیماری‌های شدید لثه
عفونتی که بافت‌ها و استخوان پیرامون دندان‌‌ها و بافت‌های حفاظت‌کننده از آنها را مبتلا می‌کند.

۷- آنژین لودویگ
یک نوع عفونت باکتریایی مربوط به کف دهان است. این عفونت فضاهای زیر چانه‌ای، زیر زبانی و زیر فکی را درگیر می‌کند.

بیشتر ببینید
عمل گونه‌گذاری و عوارض آن

۸- آندوکاردیت
آندوکاردیت‌ عبارت‌ است‌ از یک‌ عفونت‌ غیرمسری‌ که‌ عضله‌ قلب‌، دریچه‌های‌ قلب‌ و آندوکاردیوم‌ (پوشش‌ داخلی‌ حفرات‌ یا دریچه‌های‌ قلب‌) را درگیر می‌کند.

۹- آبسه مغز
آبسه مغز عبارت از تجمع یک توده از سلول‌های ایمنی، چرک و سایر محصولات باکتری‌ها یا قارچ‌ها در قسمتی از مغز است. این عفونت از طریق خون به مغز می‌رسد.

۱۰- التهاب مدیاستن
نوعی التهاب در میان‌پرده (قاسم‌الصدر) است. این بخش از بدن شامل قلب، رگ‌های بزرگ خونی، نای، مری، غده تیموس، گره‌های لنفاوی و بافت همبندی است.

۱۱- استئومیلیتیس استخوان فک
عفونت‌ حاد یا مزمن استخوان‌های آرواره

۱۲- سلولیت صورت
سلولیت صورت عبارت از یک عفونت باکتریایی غیرمسری در بافت همبند زیر پوست صورت است.

۱۳- پنومونی (ذات‌الریه)
نوعی التهاب ریه است که باعث می‌شود مایع‌‌ها، کیسه‌های هوایی را پر کنند.

۱۴- سپسیس
سپسیس، پاسخ بدن به عفونتى است که در سراسر بافت‌هاى بدن و خون منتشر شده است. بدن پاسخ التهابى گسترده‌اى را به عفونت اعمال مى‌کند که مى‌تواند به سرعت و به طور غیرقابل کنترل به گردش درآید و حتى صدمه بیشترى را سبب شود. این بیماری از جریان خون در اندام‌های حیاتی و مهم جلوگیری می‌کند.

چنانچه کسی به مدت ۲۴ساعت مسواک نزند و نخ دندان نکشد، با تجمع موادغذایی روی لثه و دندان‌ها و تجمع باکتری‌ها روی این مواد غذایی، التهاب خفیفی در لثه ایجاد می‌شود که «ژنژیویت» نامیده می‌شود که سرآغاز بیماری‌های لثه است و با ادامه‌دار شدن رعایت نکردن بهداشت دهان، پیشرفت کرده و باعث ایجاد بیماری‌های مزمن لثه‌ای می‌شود


حقایقی درباره عوارض بیماری لثه

دندان
 • احتمال ابتلای افراد به بیماری‌های قلبی‌‌عروقی در افراد با بهداشت دهانی ضعیف و جرم دندانی زیاد، دوبرابر بیش از دیگران است.
 • بر اساس بررسی‌های انجام‌شده، ۲۵ درصد بیماران سکته کرده، عفونت دندانی قابل‌ملاحظه‌ای داشته‌اند.
 • افزایش شیوع و شدت بیماری‌های لثه‌ای در بیماران دیابتی منجر به آن شده است که بیماری‌های دهانی به‌عنوان ششمین عارضه دیابت مطرح شوند.
 • اگر کسی به‌طور همزمان هم دیابت و هم بیماری لثه‌ای داشته باشد، کنترل قند خونش نسبت به فرد دیابتی دشوارتر است که بیماری لثه‌ای ندارد. از طرف دیگرخود بیماری دیابت هم می‌تواند موجب تشدید بیماری لثه شود.
 • عفونت خونی ناشی از بیماری لثه می‌تواند به پس زدن ایمپلنت مصنوعی کمک کند و مفصل تعویضی را ازکار بیندازد.
 • زنانی که بیماری لثه دارند احتمال زایمان زودرس در آنها دوبرابر سایر زنان است.
بیشتر ببینید
10 دلیل شایع لرزش دست‌ها

راهکارهایی برای مقابله با بیماری لثه

دندان
 • مسواک‌زدن به طور مرتب و کامل و استفاده از نخ دندان اولین اقدام دفاعی در مقابله با بیماری لثه است.
 • تغذیه مناسب عاری از تنقلات و نوشیدنی‌های قندی راه دیگر مقابله با این بیماری است.
 • اسید موجود در برخی نوشیدنی‌های گازدار می‌تواند به دندان و لثه آسیب برساند.
 • مصرف روزانه پنج وعده سبز و میوه‌های پر الیاف به سلامت دهان و دندان کمک می‌کند.
 • والدین به ویژه کسانی که بیماری لثه دارند نباید با کودکان از یک ظرف غذا بخورند یا آب بنوشند. حتی عمل ساده فوت کردن به غذا برای خنک کردن آن می‌تواند باکتری‌های دهان را از والدین به کودک منتقل کند.
 • مصرف آب حاوی فلوراید و استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید نیز اهمیت دارد.
 • مصرف آب بطری افراد را از یکی از بهترین منابع برای پیشگیری از پوسیدگی دندان محروم می‌کند.
 • مصرف نکردن دخانیات و مشروبات الکلی نیز نقش مهمی دارد. سیگاری‌ها هفت برابر غیرسیگاری‌ها به بیماری لثه مبتلا می‌شوند.
 • مراجعه مرتب به دندانپزشک می‌تواند به تشخیص و درمان زودهنگام بیماری‌های دهان و دندان کمک کند.


۴ غذای مفید برای سلامت دهان و دندان

دندان

هنگامی که مسواک در دسترس شما نیست یا امکان استفاده از آن را ندارید می‌توانید به کمک برخی موادغذایی دهان و دندان خود را پاک کنید. برخی موادغذایی چسبناک یا قندی به باکتری‌های موجود در دهان کمک می‌کنند تا اسید درست کرده و سبب پوسیدگی دندان‌ها شوند. درعوض برخی موادغذایی می‌توانند مانع این موضوع شوند. نباید فراموش کنیم که هیچ‌چیز بهتر از مسواک زدن و نخ کشیدن ۲۰ دقیقه بعد از صرف غذا نیست، اما اگر نتوانستید می‌توانید به موادغذایی زیر برای پاکیزه کردن دهان‌تان تکیه کنید.

بیشتر ببینید
افرادی که بالای ۱۰۰ سال عمر می‌کنند چه غذا‌هایی می‌خورند؟

۱- سیب، هویج و کرفس
لازم است بدانید برخی سبزیجات مانند سبزیجات نام برده‌شده به دلیل آنکه نیاز به جویدن زیاد دارند سبب ترشح بزاق شده و دهان را تمیز می‌کنند. می‌توانید از انواع سبزیجات برای پاکیزه کردن دهانتان کمک بگیرید البته توجه داشته باشید میوه‌های اسیدی را انتخاب نکنید زیرا مصرف آنها بین دو وعده می‌تواند به مینای دندان‌ها آسیب وارد کند.
۲- پنیر یا شیر
اسید موجود در موادغذایی می‌تواند به مینای دندان‌ها آسیب برساند. این درحالی است که بسیاری از مواد لبنی اسیدی‌بودن محیط دهان را خنثی می‌کنند. نوشیدن یک لیوان شیر یا خوردن یک تکه پنیر نه‌تنها گرسنگی را رفع می‌کند بلکه قند موجود در آنها سبب پوسیدگی دندان‌ها هم نمی‌شود.
۳- پیاز خام
می‌توانید همراه با غذای خود یک تکه پیاز هم بخورید. تحقیقات انجام‌شده نشان داده است پیاز خام ترکیبات آنتی‌باکتریال قوی دارد و می‌تواند چهار نوع از باکتری‌های مسبب بروز پوسیدگی‌های دندانی و بیماری‌های لثه را نابود کند.
۴- آب
شستن دهان با آب خود می‌تواند سبب پاکیزگی دهان شود. زمانی که شما در دهان خود آب می‌گردانید در واقع باکتری‌ها را شسته و به بیرون می‌ریزید. اگر می‌خواهید وزن کم کنید نیز نوشیدن آب راه‌حل خوبی است. توصیه می‌کنیم بین وعده‌های غذایی یک یا دو لیوان آب بنوشید تا هم دهانتان پاکیزه شود و هم معده‌تان پر شود.


چه کسانی در معرض خطر هستند

خانم‌های یائسه

تغییرات هورمونی در دوران یائسگی، شانس ابتلا به بیماری‌های لثه را افزایش می‌دهد. در عین حال پوکی استخوان که به دنبال کاهش هورمون‌ها در بدن رخ می‌دهد، ممکن است استخوان فک را نیز درگیر کرده و باعث تحلیل استخوان فک و ایجاد بیماری‌های لثه و لقی دندان‌ها شود.

بیشتر ببینید
نگاهی به تفاوت‌های رفتاری و روان‌شناختی دختربچه‌ها و پسربچه‌ها

خانم‌های باردار

اگر قصد بارداری دارید، قبل از آن با مراجعه به دندانپزشک از سلامت لثه‌هایتان مطمئن شوید. پزشکان می‌گویند اگر مادر بارداری بیماری لثه داشته باشد، شانس زایمان زودرس و به دنیا آوردن کودک کم‌وزن در او بیشتر است.
سیگاری‌ها: سیگار کشیدن شانس ابتلا به بیماری‌های لثه‌ای را افزایش می‌دهد و بدتر از آن تغییر رنگ‌های شدید و بدرنگ روی دندان‌ها ایجاد می‌کند. سیگار دشمن اصلی دهان و دندان سالم است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

10 − شش =