آخرین نوشته هاکرونا

لختگی خون عامل بروز سندرم کووید طولانی مدت

مثبت زندگی: شواهد جدید نشان می دهد که بیماران مبتلا به “سندرم کووید طولانی مدت” دارای معیارهای بیشتری برای لخته شدن خون هستند که می تواند دلیل وجود علائم مداومی مانند کاهش آمادگی جسمانی و خستگی باشد.

محققان دانشگاه دوبلین ایرلند ۵۰ بیمار مبتلا به سندرم کووید طولانی مدت (لانگ کووید) را مورد بررسی قرار دادند تا بهتر بفهمند که آیا انعقاد غیرطبیعی خون در آن دخیل است یا خیر.

سندرم کووید طولانی مدت حالتی است که در آن، علائم می‌توانند هفته‌ها تا ماه‌ها پس از برطرف شدن عفونت اولیه ادامه داشته باشند و برآورد می‌شود که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می‌دهد. آنها دریافتند که نشانگرهای انعقاد خون در بیماران مبتلا به این سندرم در مقایسه با گروه کنترل سالم به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

این نشانگرهای انعقادی در بیمارانی که با عفونت اولیه کووید ۱۹ نیاز به بستری شدن داشتند، بیشتر بود. آنها همچنین دریافتند حتی کسانی که قادر به مدیریت بیماری خود در خانه بودند، همچنان دارای نشانگرهای انعقادی بالا بودند. محققان مشاهده کردند که لخته شدن بیشتر خون با سایر علائم سندرم کووید طولانی‌مدت مانند کاهش آمادگی جسمانی و خستگی ارتباط مستقیم دارد. علیرغم اینکه نشانگرهای التهاب همه به سطح نرمال بازگشته‌اند، اما این افزایش لخته شدن همچنان در بیماران دچار این سندرم وجود دارد.

دکتر «هلن فوگارتی»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «نتایج ما نشان می‌دهد که سیستم انعقادی ممکن است در علت اصلی سندرم نقش داشته باشد.» فهم علت اصلی و ریشه‌ای این بیماری می‌تواند اولین گام در راستای توسعه راه‌های درمانی مؤثر باشد.

این نوشته را از دست ندهید  امراض روانی ستارگان هالیوود؛ ستارگانی که به اختلالات روحی خود اعتراف کردند
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =

دکمه بازگشت به بالا