عمل گونه‌گذاری و عوارض آن

0
442

مثبت زندگی: روش‌های برجسته کردن گونه و گونه‌گذاری یکی از روش‌هایی است که امروزه به خصوص در خانم‌ها بسیار رواج پیدا کرده است. اما این روش‌های گونه‌گذاری با عوارضی هم همراه است.

گونه بخش بسیار مهم میانه صورت است که معمولاً با بالا رفتن سن می‌افتد و حالت برجسته بودن خود را از دست می‌دهد. نتیجه این تغییرات افتادگی ناحیه کنار فک و ایجاد خط‌ها و چین‌هایی در قسمت لب و بینی (خط کشیده شده از گوشه بینی تا گوشه دهان) است. بنابراین یکی از مسائلی که در زمان جوان‌سازی صورت به آن توجه ویژه‌ای مبذول می‌شود، جبران حجم از دست رفته گونه و گونه گذاری است.

حجم کم گونه باعث می‌شود تا صورت صاف به نظر بیاید و از انحناهای طبیعی گونه‌های پر که به صورت جوانی و شادابی می‌بخشند، محروم گردد. به علاوه بخش میانی گونه از پلک پایین حمایت می‌کند و در بسیاری از موارد برجسته و حجیم کردن گونه در از بین رفتن پف زیر چشم مؤثر است.

عمل پروتز گونه‌گذاری

پروتز گونه با استفاده از مواد مصنوعی مختلف انجام می‌شود که می‌توانند دارای سطح مقاومت مختلف از نسبتاً سخت تا انعطاف‌پذیر باشند.

پروتزهای مورد استفاده برای استخوان گونه می‌تواند ظاهر و اندازه‌های مختلف داشته باشند و در بسیاری از مواقع این پروتزها به صورت دست ساز با توجه به ساختار صورت بیمار ساخته می‌شوند. بعضی از انواع پروتز گونه همچون مواردی که از مواد سیلیکونی ساخته می‌شوند، به بافت گونه متصل نمی‌شوند و به همین خاطر امکان خارج کردن آنها به سادگی در صورت نیاز وجود دارد.

بیشتر ببینید
20 باید و نباید هنگام صحبت با رئیس خود

سایر انواع پروتزهای استخوان گونه همچون پروتزهای هیدروکسی آپاتیت به بافت استخوان طبیعی گونه متصل می‌شوند و به بخشی از ساختار گونه تبدیل می‌گردند.

عوارض گونه‌گذاری

عمل گونه گذاری و عوارض آن

در ابتدا، بیمار ممکن است با ریسک واکنش به مواد بی حسی استفاده شده برای عمل جراحی گونه مواجه شود. در این رابطه معمولاً یک رابطه مشخص بین عوارض داروی بی حسی و استفاده از تنباکو، داروهای ضد افسردگی، و سایر داروهای مانند آن وجود دارد. به همین دلیل، لازم است شما درباره این مسائل با جراح خود قبل از انجام عمل جراحی صحبت کنید.

حجیم کردن گونه با مواد پرکننده خطرات بسیار کمی دارد و معمولاً نتایج آن با گذشت زمان کاملاً برگشت‌پذیر هستند. بعضی اوقات تزریق چربی باعث نامتقارن شدن چهره می‌شود، که می‌توان این مشکل را با انجام درمان‌های بیشتر رفع کرد.

عوارض پس از عمل جراحی پروتز گونه گذاری می‌تواند شامل عفونت باشد که معمولاً امکان کنترل آن با استفاده از داروهای عادی آنتی بیوتیک موجود در داروخانه‌ها وجود دارد.

علاوه بر این قرارگیری نامناسب پروتز گونه می‌تواند باعث حرکت آن از محل صحیح و ایجاد عدم تقارن در ظاهر صورت شود. مواجه شدن با این شرایط می‌تواند گاهی اوقات انجام عمل جراحی ثانویه برای اصلاح محل پروتز را لازم کند.

عموماً شدت عوارض آن بسیار کم است. این عوارض عبارت‌اند از:

  • تورم و کبودی
  • عفونت
  • جابجا شدن پروتز
  • پس زدن پروتز یا واکنش به آن
  • نمایان شدن پروتزها با بالا رفتن سن

تزریق ژل

عمل تزریق ژل و چربی در گونه (کاشت گونه صورت) شامل مراحل زیر می‌شود:

  • ارزیابی صورت و علامت‌گذاری
  • تمیز کردن محل تزریق و بی حسی
  • تزریق
  • پاکسازی و بهبود
بیشتر ببینید
پنج تمرین برای زاویه دار کردن فک با ورزش بدون جراحی

تزریق ژل در گونه معمولا بدون درد می‌باشد، و یا حداکثر با ناراحتی بسیار کمی ( در مواردی مانند تزریق ژل لب) برای بیمار همراه است.

کبودی، تورم، قرمزی، التهاب و درد و خونریزی ناچیز محل تزریق ژل و چربی از عوارض جانبی رایج درمان تزریق ژل و چربی در گونه محسوب می‌شوند که یا تقریباً بلافاصله پس از عمل یا ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت برطرف می‌گردند. واکنش‌های آلرژیک به ژل‌ها نیز به ندرت بروز می‌یابد.

تمرین‌هایی برای گونه‌گذاری طبیعی

عمل گونه گذاری و عوارض آن

بیش از ۵۰ ماهیچه در صورت وجود دارند. برخی حرفه ای‌ها از تمرین دادن این ماهیچه‌ها سود زیادی برای گونه‌گذاری می‌برند.

۱- تمرینات صورت را چاره همه چیز نبینید. ایده تمرین صورت حامیان خاص خود را داشته اما هرگز تنها به این شیوه برای کاهش چربی‌های صورت اکتفا نکنید چرا که داشتن ظاهری لاغرتر مستلزم کاهش وزن کلی و انجام ورزش برای همه قسمت‌های بدن است. به هر حال، گفته می‌شود که تمرینات صورت همراه با رژیم غذایی سالم، انتخابی مناسب بوده و می‌تواند از چروک شدن پس از کاهش وزن جلوگیری کند.

۲- یوگای صورت را امتحان کنید. فشار یوگا، به خم کردن سر به سمت جلو، به ماهیچه‌های صورت تمرین داده، همچنین تنفس عمیق را نیز تمرین خواهید کرد. این کار باعث می شود جوانتر به نظر برسید.

۳- پشت سرهم و به تعدا زیاد «اکس(X)» و «او(O)» بگویید. این دوحرف باعث وارد شدن فشار به دهان و گونه‌ها شده و ماهیچه‌های زیادی را برای ادای این دو حرف به حرکت وا می‌دارد. این کار را در طول روز به تعداد دلخواه تکرار کنید.

بیشتر ببینید
خوراکی‌های مفید برای رشد مو

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

20 − 2 =