آخرین نوشته هامعرفی فیلم

طراحی صحنه سریال «بازی مرکب» پر بیننده‌ترین سریال این روزها

مثبت زندگی: هر اثری در سینما و تلویزیون دارای پیام‌های آشکار و پنهانی است که برای بیان این پیام‌ها از ابزار‌های گوناگونی استفاده می‌کند. طراحی صحنه در فیلم و سریال،حامل پیام‌های مخفی در بطن داستان است که پرداختن به آن‌ها میتواند به ما در درک بهتر داستان کمک کند. این هفته در فیلم دکور به سراغ سریال جنجالیِ “بازی مرکب” رفته‌ایم که این روز‌ها شهرت زیادی بین مخاطبان پیدا کرده است. بازی مرکب از آن دسته آثار پیچیده با داستان پر پیچ و خم است که در پس بسیاری از اِلِمان‌های آن پیام مهمی نهفته و ما را به بررسی خود پیام دعوت میکند.از جمله بخش‌های مهم این سریال که نمیتوان از آن چشم پوشی کرد، طراحی صحنه‌ی خلاقانه ی آن است که این هفته به آن خواهیم پرداخت. با ما در این بررسی هیجان انگیز همراه باشید. 

درباره سریال بازی مرکب

بازی مرکب مجموعه تلویزیونی محصول کشور کره جنوبی است که در 17 سپتامبر 2021 از شبکه نتفلیکس پخش شد. این مجموعه که با استقبال زیادی در فضای مجازی رو به رو شد توانست در هفته اول به پربیننده ترین سریال نتفیلیکس در 90 کشور دنیا تبدیل شود و نقد‌های مثبتی از منتقدین سرتا سر جهان دریافت کند‌. شاید برایتان جالب باشد که بدانید تمامی قسمت‌های طراحی صحنه توسط تیم طراحی صحنه این سریال و به صورت انحصاری طراحی شده است. همین موضوع نیز سبب گشته که طراحی صحنه آن به یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت این سریال بدل شود.

خلاصه داستان بازی مرکب 

بازی مرکب

سونگ گی هون (با بازی لی جونگ جه) در شرایط مالی بدی قرار دارد که او را وادار به انجام هر کاری میکند. بعد از ناامیدی او از تمام دوستان و آشنایانش، مردی غریبه او را دعوت به یک بازی میکند که در ازای برنده شدن در آن جایزه ی بزرگی تدارک دیده شده است. سونگ گی هون بعد از ورود به این بازی متوجه می‌شود که این یک مسابقه‌ی معمولی نیست و داستان خطرناک‌تر از چیزی است که به نظر می‌آید…

عوامل سریال بازی مرکب 

  • نویسنده و کارگردان: هوانگ دونگ هیوک
  • بازیگران: لی جونگ جه، پارک هه سو، وی ها جون، او یونگ سو، جونگ هو یون، هو سونگ ته، انوپام تریپاتی، کیم جو ریونگ و…
این نوشته را از دست ندهید  طرز تهیه انواع غذای رژیمی با سبزیجات

پلکان بازی مرکب، الهامی از نقاشی مشهور

بازی مرکب

به گفته‌ی برخی از تحلیلگران سینمایی، راهروی پله‌های رنگارنگ بازی مرکب، شباهت عجیبی به نقاشی مشهور “حرکت دائم” یا “مثلث پونزو” اثر موریس اشر دارد. نقاشی اشر که دنیای منفرد در عین حال متصل به هم انسان‌ها را به نمایش میگذارد، الهام خوبی برای راه پله‌ی سریال بازی مرکب بوده است. پلکانی که تک تک بازیکنان باید از آن عبور کنند تا به بازی مرگ و زندگی برسند، شبیه به هزار توی عجیبی است که امکان گم شدن در آن بالاست. بازیکنان برای دیدن دوباره‌ی این راهرو باید بر سر زندگی خود معامله کنند بدون آن که به فکر یکدیگر باشند. 

مشخص است که این مسیر برای تک تک بازیکنان مسیری استرس‌زاست اما استفاده از رنگ‌های شاد در اوج ترس و وحشت، پارادوکسی است که در این پلکان به وجود آمده است. نکته جالب این است که در ساخت این راهروی رنگارنگ هیچ استفاده‌ای از جلوه‌های ویژه نشده و این پلکان خاص و زیبا به طور کامل به دست تیم طراحی صحنه سریال ساخته شده است.

عروسک ترسناکی که واقعی بود

بازی مرکب

در بازی اول که با نام “چراغ قرمز، چراغ سبز” شناخته نیشد، عروسک غول پیکری وجود داشت که بازیکنان را اسکن می‌کرد تا کسانی که در حال حرکتند از بازی حذف شوند. جالب است بدانید که این عروسک غول پیکر واقعی بود و حالا در موزه‌ای در شهرستان جینچئون نگهداری می‌شود.  

بازی مرکب

فضای کودکانه بازی‌ها برای بزرگسالان 

بازی مرکب

از آنجایی که اکثر بازی‌های این مسابقه ریشه در کودکی بازیکنان دارند. فضای طراحی شده برای بازی‌ها فضایی شاد و مطابق با روحیه‌ی کودکانه است. این فاکتور به بازیکنان کمک میکند که در صورت دقت بتوانند راحت تر بازی‌ها را حدس بزنند. و جان خود را نجات دهند. در بازی دوم این فضای کودکانه بیشتر از همه بازی‌های دیگر مشهود است. زمین بازی و وسایلی مثل تاپ و سرسره، بازیکنان را به کودکی خود میبرد و آن‌ها را دعوت به یکی از بازی‌های شیرین کودکی میکند. با این تفاوت که ترس، جایگزین لذت‌های کودکانه‌ی آن‌ها شده و صدای شلیک گلوله جای صدای خنده را گرفته است. 

دقت به دیوارهای سالن تجمع بازیکنان 

بازی مرکب

سالن اصلی تجمل بازیکنان که با 456 بازیکن پر شده، دارای 456 تخت چند طبقه است که دیوار‌ها را پوشانده. با حذف شدن تدریجی بازیکنان، این تخت‌ها کمتر و کمتر میشوند و به مرور اشکالی روی دیوار آشکار می‌شوند. که گویای پیام‌های مهمی هستند. نکته این است که تک تک بازی‌ها با نقاشی روی دیوار‌ها برای بازیکنان به نمایش درآمده‌اند اما کسی به آن‌ها توجه نمیکند. چرا که حذف شدن بازیکنان و کم شدن تخت‌ها، ترس تمام وجود سایرین را در بر میگیرد. و مانع رسیدن به حقیقت می‌شود.

این نوشته را از دست ندهید  نان هندی خانگی ساده و آسان بدون نیاز به فر

از طرفی طمع بازیکنان برای جایزه‌ی بزرگ و دغدغه آن‌ها برای کشتن یکدیگر بعد از مسابقه دلیل دیگر این نابینایی و گمراهی است. دقیقا همان چیزی که تک تک ما میتوانیم در جامعه خود ببینیم. که چگونه ترس یا حرص و طمع انسان میتواند چشم او را بر حقیقت ببند و او را گمراه کند.

اگر دقت کرده باشید معمولا دیوارهای فضای بازی‌ها نیز با نقاشی‌هایی کودکانه و بی اهمیت پر شده بودند. این باعث می‌شود بازیکنان نقاشی‌های روی دیوار سالن تجمیع خود را نیز بی اهمیت بدانند و توجهی به آن‌ها نکنند.

دهکده‌ای قدیمی که گویای برخی نکات مهم داستان است

بازی مرکب

در بازی چهارم، بازیکنان برای انجام یک بازی با تیله‌ها وارد فضای می‌شوند. که شبیه یک دهکده قدیمی طراحی شده است. معماری خانه‌ها شباهتی به خانه‌های مدرن امروزی ندارد و همین طراحی‌ها بازیکنان را به روزهای دور کودکی خود می‌برند.

شاید بدانید که گمان‌هایی مبنی بر اینکه او ایل نان. پیرمرد بازی در واقع پدر گی هون، نقش اصلی سریال است، وجود دارد. این گمانه‌زنی‌ها در سکانس‌های مختلف فیلم تقویت می‌شوند. یکی از سکانس‌هایی که بر این حدس و گمان‌ها دامن می‌زند. همین سکانس تیله بازی در دهکده شبیه سازی شده است. در این دهکده میبینیم که پیرمرد به گی هون می‌گوید که اینجا دقیقا مشابه محله قدیمی‌شان است. و گی هون نیز همین حرف را به پیرمرد می‌زند. 

بازی پنجم و پلِ مرگ و زندگی 

در بازی پنجم بازیکنان مجبور به گذشتن از پلی شیشه ای هستند. که بعضی از شیشه‌های آن مقاوم و بعضی دیگر بسیار شکننده اند. اگر به فضای بازی پنجم دقت کنید، به یاد بندبازهای سیرک خواهید افتاد. همه جا تاریک است و تمام نورها روی پل مرگ و زندگی متمرکز شده و بازیکنان حکم بندباز را دارند. که با یک قدم اشتباه و تصمیم غلط، به پایین سقوط میکنند. این پل نیز به دست تیم طراحی صحنه بازی مرکب ساخته شده است. با این تفاوت که ارتفاع آن با زمین چیزی حدود یک متر است. به طوری که بازیگران واقعا از آن سقوط میکنند اما با وجود ارتفاع کم مشکلی برای آن‌ها پیش نمی‌آید.

این نوشته را از دست ندهید  آیا این علائم واژن نگران کننده‌اند؟
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − پانزده =

دکمه بازگشت به بالا