باورهای غلط و راهکارهای اشتباه درمان شپش سر کودکان

0
644

مثبت زندگی: شپش سر کودکان با فرارسیدن فصل گرما بیشتر می‌شود و مادرها دغدغه این را دارند که نکند موهای فرزندان‌مان شپش بزند؟ این نگرانی همیشه هست. اما نشانه‌های شپش چیست؟ هر سفیدکی شپش است؟ اگر موهای فرزندام شپش زد، روش‌های خانگی درمانش چیست؟ هر کسی هرچه گفت گوش کنم و روی موهای فرزندم امتحانش کنم؟

همراه مثبت زندگی باشید تا در این مقاله شما را با نشانه‌های شپش و درمان آن آشنا کند. باورهای غلط و راهکارهای اشتباه درمان شپش از دیگر موضوعاتی است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

خارش و دیگر هیچ!

اگر فرزند شما به شپش سر دچار شده، برای خلاصی از شر این موجودات ریز و عذاب آور اقدامات خاصی را باید انجام دهید. شپش‌ها موجودات چسبنده و آزار دهنده ای هستند که به راحتی از بین نمی‌روند و این احتمال وجود دارد که این حشره از بدن فرزند شما به دیگران و حتی به بدن خود شما منتقل شود. به همین دلیل است که مدتی بعد از ابتلای فرزندان به شپش والدین هم کم‌کم احساس خارش پیدا می کنند.

اول از همه مطمئن شوید که فرزندتان شپش دارد

قبل از اینکه مراحل درمان شپش در کودک خود را شروع کنید، اول از همه مطمئن شوید که فرزندتان شپش دارد. به این معنی که باید حتماً تخم شپش و یا خود شپش را در موی سر کودک خود ببینید.

اگر خودتان این علائم را ندیده‌اید یا در مورد ابتلای فرزند خود به شپش سر کاملا مطمئن نیستید، بهتر است او را نزد پزشک متخصص ببرید تا با بررسی سایر علائم وجود یا عدم وجود این حشره را در سر فرزندتان تشخیص دهد.

بیشتر ببینید
نگاهی به تفاوت‌های رفتاری و روان‌شناختی دختربچه‌ها و پسربچه‌ها

سپس روشی را برای رها شدن از شر شپش انتخاب کنید

با تحقیق در مورد شپش سر احتمالاً با توصیه‌های متعددی در زمینه خلاص شدن از شر شپش سر کودکان برخورد می‌کنید. حتی مراکز درمانی رسمی مثل مراکز دولتی و پزشکان نیز روش‌های متفاوتی را توصیه می‌کنند. دوستان، خویشاوندان و سایت‌های مختلف هم هر یک درمان خاصی را پیشنهاد می‌دهند. بهترین کار این است که با پزشک خود یا سایر مراکز درمانی مشورت کنید تا مطمئن شوید روشی که انتخاب کرده‌اید سالم و موثر است.

در ادامه روش های پیشنهادی توسط پزشکان، متخصصان درمان شپش و والدین را می‌خوانید:

استفاده از داروهای درمان شپش سر به همراه شانه مخصوص شپش

بسیاری از والدین از این روش استفاده می‌کنند. آنها داروهای درمان شپش سر کودکان را که در داروخانه‌ها موجود است به سر کودک می‌مالند و سپس از شانه مخصوص شپش استفاده کرده و با آن سر فرزند خود را شانه می‌زنند که البته در این روش دفعات استفاده از شانه باید زیاد باشد.

استفاده از داروهای رفع شپش سر که در داروخانه‌ها بدون نسخه پزشک به فروش می‌رسد

گزارشات منتشر شده در مورد شپش سر کودکان توسط آکادمی متخصصان اطفال آمریکا استفاده از محصولاتی که در داروخانه به فروش می‌رسد مثل شپش‌کُش‌ها را توصیه می‌کنند. این محصولات شامل کرم‌های شوینده، شامپو، ژل، موس یا سایر محصولات شویندۀ مو است. توصیه این مرکز به والدین این است که تا نُه روز طبق دستورالعمل نوشته شده روی این محصولات از آنها استفاده شود تا این مواد تاثیر خود را بگذارند.

این گزارش همچنین معتقد است استفاده از شانه مخصوص شپش هیچ تاثیری در درمان شپش سر کودکان ندارد و می‌توان بعد از استعمال مادۀ شپش کش بر موی سر از این شانه فقط برای در آوردن شپش‌های مرده و تخم‌هایشان از موی سر استفاده کرد.

بیشتر ببینید
دلیل شکم درد بعد از رابطه جنسی چیست؟

استفاده از شانه مخصوص شپش

انجمن بین‌المللی درمان آلودگی‌های شپشی جدا کردن شپش‌ها و تخم‌هایشان با شانه‌های مخصوص شپش به جای شپش کش‌ها را توصیه می‌کنند. البته این انجمن استفاده از همه شپش کش‌ها را منع نمی‌کند، اما در مورد خطرات بالقوه‌ای که این مواد برای سلامتی کودک می‌توانند ایجاد کنند، هشدار می‌دهد. این مرکز در سایت خود اعلام کرده: «ما معتقدیم که روش‎‌های مکانیکی زدودن شپش سر کودکان با شانه‌های مخصوص ایمن‌ترین و مطمئن‌ترین روش موجود است.

روش‌های جایگزین برای از بین بردن شپش سر کودکان

با کمی جستجو در داروخانه‌ها می‌توانید داروهای طبیعی درمان شپش را پیدا کنید. البته اغلب این دارو‌ها مورد تایید مراکز درمان مخصوص شپش سر نبوده و از نظر علمی ایمنی و تاثیر آنها اثبات نشده و حتی ممکن است بعضی از آنها سمی باشند و بهتر است هنگام استفاده از آنها مراقب باشیم.  البته درمان‌های خانگی مثل استفاده از روغن زیتون، روغن بچه و مایونز نیز رایج است که بهتر است بدانید این مواد از نظر علمی تایید و تست نشده‌اند.

شپش-سر-کودکان-

باورهای اشتباه درباره شپش سر

شپش سر کودکان و رعایت نکردن بهداشت

یکی از باورهای غلط و قدیمی درباره شپش سر کودکان این است که این حشره تنها روی موهای کثیف و به علت رعایت نکردن بهداشت رشد می‌کند؛ اما این باور اشتباه است. برای شپش‌ها فرقی نمی‌کند موهای بچه‌ها تمیز باشد یا کثیف، بلند باشد یا کوتاه، خیس باشد یا خشک. آن‌ها در هر شرایطی کارشان را انجام می‌دهند.

شپش‌ها ناقل بیماری هستند

اگر متوجه شدید موهای فرزندتان دچار شپش شده است، تمرکزتان را روی درمان آن بگذارید و از فکر کردن به مسائلی مثل اینکه شپش‌ها ناقل بیماری هستند، پرهیز کنید. شپش‌ها باعث خارش می‌شوند و ممکن است منجر به التهاب پوست کف سر هم بشوند؛ اما خوشبختانه ناقل بیماری نیستند. بنابراین ترس از باورهای غلط را به درمان شپش سر کودکان ترجیح ندهید.

بیشتر ببینید
مانتوهای بهاره با پارچه کتان + تصاویر

شپش‌ها پرواز می‌کنند!

چنانچه شپش‌ها قدرت پرواز کردن داشتند، احتمالا الان بیشتر جمعیت زمین شپش داشتند. خوشبختانه این موجودات نمی‌توانند از روی موهای کسی پرواز کنند و روی سر کس دیگری فرود بیایند؛ اما سرعت حرکتشان بسیار بالاست؛ بنابراین اگر هنوز درمان شپش سر کودکان را قطعی نکرده‌اید از داشتن فاصله نزدیک با آن‌ها خودداری کنید.

شپش‌ها شنا می‌کنند

بعد از باور غلط پرواز کردن شپش‌ها، نوبت به باور اشتباه آلوده بودن آب استخر به این موجودات است. خوشبختانه شپش‌ها نمی‌توانند در آب زنده بمانند. به همین دلیل هم رفتن به استخر نباید باعث نگرانی‌تان شود؛ اما رعایت اصول بهداشتی در استخر ضروری است. به خصوص استفاده از شانه و حوله شخصی و شستن بدن بعد از شنا اهمیت زیادی دارد.

حیوانات خانگی ناقل شپش هستند

یکی از بحث‌های جنجالی چند سال اخیر مسئله ناقل بودن حیوانات خانگی است. تحقیقات نشان داده است که این حیوانات نقشی در انتقال شپش سر کودکان ندارند. شپش از طریق انسان منتقل می‌شود و اگر فرزندتان به مدرسه می‌رود و هم‌کلاسی‌هایش شپش دارند، باید هر چه سریع‌تر درمان او را چه شروع کنید.

رنگ کردن موی بچه‌ها راه خوبی است

استفاده از رنگ مو، اکسیدان و دکلره برای از بین بردن شپش سر کودکان نه تنها راه حل موفقی نیست؛ بلکه ریسک حساسیت و بروز مشکلات پوستی و ریوی را به دنبال دارد. پس لطفا سر خود دست به استفاده از مواد شیمیایی نزنید و برای مراقبت از موی کودکتان پیشگیری را جایگزین درمان کنید.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

یازده − 9 =