شش قدم برای داشتن نوزادی سالم

همه ما همواره نگران این هستیم که آیا کودک من سالم است؟ چرا امروز زیادتر خوابیده؟ چرا شیر کمتر می خورد؟ چرا بیشتر از روزهای دیگر ادرار کرده؟ و... این واکنش طبیعی هر پدر و مادری است. اما شاید یکی از کوتاه ترین راه ها برای کم کردن از این استرس همیشگی شش راهکاری باشد که در ادامه با هم می خوانیم.

0
245

whitening cream

whitening cream

گریه نوزاد:

گریه بیانگر خواسته های کودک بوده و نشان دهنده ناراحتی یا گرسنگی اش است. مهمترین راه برخورد با گریه شیرخوار، پاسخ به گریه اوست و در صورتی که به گریه او توجه کنید، سریعتر ساکت می شود. جهت تسکین گریه بعد از تعویض پوشک و شیر دادن اقدامات زیر مفید است:

کودک را به آرامی در گهواره گذاشته تکان دهید یا به آرامی در بازوان خود قرار دهید.

سر، پشت و سینه نوزادتان را ماساژ دهید.

برای او آواز یا لالایی خوانده یا یک موزیک ملایم پخش کنید.

آروغ اورا بگیرید.

شیرخوارتان را در آغوش پدرش قرار دهید.

در صورتی که همه اقدامات فوق با شکست مواجه شدند و نوزادتان آرام نشد، برای مدت کوتاهی اورا تنها بگذارید، اما از دور مراقبش باشید. زیرا بعضی از شیرخواران بدون گریه نمی خوابند اما وقتی گریه می کنند سریعتر می خوابند. در صورتی که باز هم نوزادتان آرام نشد با پزشک تماس بگرید، زیرا در این حالت احتمال بیماری کودک مطرح است.

خواب:

نوزاد سالم به پشت یا پهلوی راست خوابیده می شود. اما اگر نوزادتان نارس متولد شده یا زیاد استفراغ می کند بنا بر توصیه پزشک متخصص اطفال می تواند او را دمرو به پشت بخوابانید.

ادرار :

دفع ادرار به فواصل دو تا چهار ساعت طبیعی بوده و در صورتی که کودک به تب مبتلا گردد یا هوا بیش از حد گرم باشد، دفع ادرار به نصف میزان طبیعی می رسد. دفع ادرار دردناک نبوده و هیچگونه تغییری در چهره نوزاد پدیدار نمی گردد. ادرار طبیعی یک نوزاد زرد رنگ بوده و گاهی اوقات به علت غلظت بالا پررنگتر شده و پوشک نوزاد را صورتی می کند. در صورتی که نوزاد تا چهار بار در روز دفع ادرار دارد، غلظت بالای ادرار مشکل ساز نبوده و نیازمند اقدام خاصی نیست اما اگر رنگ صورتی ادرار ثابت ماند یا دفع ادرار کمتر از چهار بار در روز گشت به متخصص اطفال نوزادتان مراجعه کنید زیرا احتمال عفونت ادراری یا اختلال در دستگاه ادراری مطرح می گردد.

توجه داشته باشید وجود خون در ادرار یا لکه خون، در پوشک غیر طبیعی بوده و نیازمند بررسی توسط متخصص اطفال است.

ادرار سوختگی:

ادرار سوختگی به بروز قرمزی، التهاب و جوشهای قرمز در ناحیه بستن پوشک گفته شده و به علل زیر رخ می دهد:

-عدم تعویض پوشک یا کهنه مرطوب برای مدت طولانی

-عدم تعویض پوشک آلوده شده با مدفوع برای مدت طولانی

-عفونت قارچی ناشی از تماس طولانی مدت با ادرار و مدفوع و عدم شستشوی صحیح نوزاد

-مصرف آنتی بیوتیک

جهت درمان و کاهش احتمال بروز ادرار سوختگی، انجام اقدامات زیر مفید است:

-تعویض مرتب کهنه ها و پوشک

در صورت امکان، در چندین نویت در طول روز باسن کودک را عریان کرده در معرض هوا قرار دهید.

دفع مدفوع:

مدفوع نوزاد در روزهای اول بعد از تولد سبز رنگ بوده و مکونیوم نامیده می شود. این حالت طبیعی بوده و با شروع عمل هضم، رنگ مدفوع به زرد تغییر می کند. شیرخوار تغذیه شده با بطری و شیرخشک دارای مدفوع سفت و لوله ای است. اما صرفنظر از تغذیه با شیر مادر یا شیرخشک، مدفوع خیلی خشک و سفت نشانه کم آب شدن بدن کودک در اثر عدم دریافت کافی مایعات، تب یا گرمای بیش از حد محیط است. همچنین وجود خون یا بلغم در مدفوع غیرطبیعی بوده و نیازمند مراجعه سریع به پزشک متخصص اطفال است.

حمام :

در طی هفته اول و دوم تا زمانی که بند ناف نوزاد نیفتاده است، شستشوی دستها، صورت و بدن نوزاد با حوله مرطوب شده با آب گرم صورت گرفته و بعد ازافتادن بند ناف، هفته ای دو تا سه بار ایده آل است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

19 + 16 =