بدانیممنطقه آزاد

شستن لحاف و پتو، صفر تا صد شستشوی کالای خواب!

مثبت زندگی: اگر بتوانید کالای خواب خود را زیر میکروسکوپ قرار دهید از آن چه می‌بینید متعجب می‌شوید، تقریبا در هر کالای خوابی غباراتی متشکل از موجودات ریز میکروسکوپی وجود دارد که از سلول‌های مرده پوست تغذیه می‌کنند و تنها راه حل کنترل این موجودات شستشوی منظم کالاهای خوابتان است. 

زمان مناسب شستن لحاف و کالای خواب

به طور کلی ممکن است شستن لحاف و کالای خواب ماهی یک بار انجام پذیرد، اما بهتر است در صورت امکان زمان این شستشو را به دو هفته یک بار تغییر دهید. بالشت‌های قابل شست و شو را باید دو بار در سال بشویید و به صورت هفتگی رویه آن‌ها را تعویض نمایید. 

چگونگی شستن لحاف و کالای خواب

شستن ملحفه‌‌ها

یکی از نکات مهم در شستن لحاف و ملحفه‌ها شستشو با ماشین لباسشویی است. زیرا در شستشوی دستی امکان باقی ماندن مواد شوینده به دلیل عدم آبکشی صحیح و سنگین بودن وزن کالاهای خواب پس از خیس شدن است که در نتیجه باعث آلرژی و ایجاد حساسیت‌های پوستی می‌شود. بنابراین اگر به هر دلیلی امکان استفاده از ماشین لباسشویی را نداشتید حتما چندین بار عمل آبکشی را انجام داده و از پودر شستشوی کمتری استفاده نمایید. در هنگام شستشو ملحفه‌ها با ماشین لباسشویی حتما به نکات زیر توجه نمایید: 

  • پیش از شستشو ملحفه‌ها لکه‌های موجود روی آن را از بین ببرید.
  • هرگز ملحفه‌ را با لباس‌ها نشویید چون ممکن است باعث رنگ دادگی و تغییر رنگ ملحفه‌های شما شود. 
  • بهتر است ملحفه‌ها را با آب گرم و صابون بشویید و داخل خشک‌کن کاملا خشک نمایید.
  • همچنین یکی از روش‌های طبیعی برای روشن شدن ملحفه‌های سفید، اضافه کردن ¼ پیمانه آبلیمو و شستن آن با آب ‌گرم است.
  • برای جلوگیری از آسیب رساندن به بافت پارچه ملحفه‌ها را به صورت گرد داخل ماشین لباسشویی قرار دهید. این کار از کشیدگی و تغییر شکل آن جلوگیری می‌کند.
این نوشته را از دست ندهید
۲۲ بازی ‌گروهی مختلف برای دورهمی‌های دوستانه

شستن پتوها

پتوها را باید پیش از شستشو به چند دسته تقسیم کرد و هر کدام را متناسب با نوعشان شست. به طور مثال پتوهای پشمی را باید با آب سرد بشویید و روی دور کم ماشین لباسشویی خشک کنید. همچنین پتوهای خاص مثل پتوهای برقی و یا موهر را خشکشویی بدهید، چرا که شستشوی خاصی را نیاز دارند که ممکن است شستشوهای معمولی به آنها آسیب برساند.

شستن روتختی ها

شستن روتختی‌ها

هنگام شستشوی رو تختی‌ها دقت کنید که رنگشان ثابت باشد، برای اطمینان از این موضوع قبل از شستشوی کامل، قسمتی از روتختی را امتحان کنید، به این صورت که گوشه‌ی مخفی از روتختی را داخل کمی ماده شوینده فرو ببرید و به رنگ آن توجه کنید. در صورت تغییر رنگ، آن را برای شستشو به خشک‌شویی بدهید. همچنین روتختی‌ها را با آب سرد بشویید و درجه خشک‌کن را روی دمای کم بگذارید و پس از آن در هوای آزاد خشک نمایید.
نکته: توجه داشته باشید که تمامی کالاهای خواب را پس از شستشو در هوای آزاد و نور آفتاب خشک نمایید. 

شستن لحاف‌ها

برای شستن لحاف‌ها از همان ترفندهای ارائه شده برای روتختی‌ها کمک بگیرید. اما در صورتی که لحاف شما با پنبه پر شده است بهتر است شستشو را با دست انجام دهید و بعد از چندین بار آبکشی در هوای آزاد خشک نمایید. همچنین لحاف‌های پر و یا پشم شیشه را برای شستشو به خشکشویی بسپارید.

شستن روبالشتی‌ها

شستشو روبالشی‌ها را مانند سایر کالاهای خواب پیش بگیرید و تنها به چند نکته توجه داشته باشید که:

  • پیش از شستشو روبالشتی‌ها آنها را تکان دهید تا گردو غبارشان از بین برود.
  • برای شستشو روبالشتی‌‌ها از آب سرد استفاده کنید. آن را با آب سرد بشویید و با درجه سرد خشک کنید.
  • بعد از شستشو روبالشتی‌ها حتما آنها را در هوای آزاد و نور خورشید خشک نمایید.
این نوشته را از دست ندهید
عجیب‌ترین و زشت‌ترین خودروهای تاریخ!

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

دکمه بازگشت به بالا