سکس تراپی چیست و چه کسی باید سکس‌تراپی شود؟

0
1911
سکس تراپی چیست و چه کسی باید سکس‌تراپی شود؟

مثبت زندگی: سکس‌تراپی نوعی روان درمانی است که مسائل مربوط به سلامت روان و یا نگرانی‌های عاطفی در مورد عملکرد و تمایلات جنسی را مورد بررسی قرار می دهد. این مسائل به طور معمول با کمک یک متخصص و سکس تراپیست بررسی می‌شوند. اما چقدر با این مفهوم آشنایی دارید؟ اصلاً می‌دانید چه کسی باید از این درمان استفاده کنند؟ همراه ما باشید تا در این مقاله با این مفهوم و کاربردهایش آشنا شوید.

مفهوم سکس تراپی چیست؟

این نوع مخصوص از تراپی، به منظور کمک به افرادی است که از نظر روابط جنسی خود دچار مشکل و نگرانی هستند.

به گفته «درک پولونسکی»، یک روان‌پزشک از دانشکده پزشکی هاروارد، بین ۳۵ تا ۵۰ درصد افراد یک مشکل جنسی را در طولانی مدت در زندگی خود تجربه می‌کنند. بنابراین اگرچه ممکن است مطرح کردن نگرانی‌های جنسی همیشه آسان نباشد؛ اما این مسائل بسیار رایج هستند.

افراد می‌توانند این نوع درمان را به تنهایی انجام دهند، صرف نظر از اینکه مجرد هستند یا در رابطه‌ای قرار دارندو ازدواج کرده‌اند.

افزایش اعتماد به نفس با سکس‌تراپی

بسیاری از افراد ممکن است به سختی در مورد مسائل جنسی صحبت کنند، به خصوص با متخصصی که به خوبی نمی‌شناسند و غریبه است. این را هم اضافه کنید که همسرشان در کنارشان حضور دارد. همه این موارد صحبت را برای بیمار سخت می‌کند اما باید بدانید سکس‌تراپی به افزایش اعتماد به نفس زوجین و کمک شایانی می‌کند و گذشته از این‌ها سلامت جنسی را بهبود می‌بخشد.

سکس‌تراپی و مراحل محتلف آن

در مراحل اولیه، سکس تراپی، اغلب به عنوان ابزاری برای کمک به سرکوب کردن انواع مختلفی از انحرافات جنسی در نظر گرفته می‌شود. در این زمینه، از گذشته تا الان تغییرات زیادی صورت گرفته است و امروزه این رویکرد اغلب به افراد و زوج‌هایی که در جستجوی دستیابی به لذت جنسی بیشتری هستند توصیه می‌شود.

بیشتر ببینید
تاثیر تعداد رابطه جنسی بر سلامت بدن

مشاوره جنسی مناسب و جامع، حتی پس از یک دوره کوتاه مدت، می‌تواند تاثیرات مثبتی بر سلامت روانی و جنسی یک فرد و زوج داشته باشد. با این حال اثر بخشی درمان، در نهایت بستگی به تمایل فرد دارد.

روش انتخاب یک سکس تراپیست

یک سکس تراپیست یک متخصص روانپزشکی، تراپیست، مددکار اجتماعی یا پزشکی است که خدمات مشاوره‌ای به افرادی ارائه می‌دهد که در معرض نوع خاصی از مشکلات جنسی هستند.

انتخاب تراپیست مناسب بستگی به وضعیت خاص فرد و یا افرادی که به دنبال درمان هستند و همچنین محدوده تخصص تراپیست دارد. امکان دارد فردی که به دنبال یک سکس تراپیست است با هم‌جنس خود راحت‌تر در مورد مسائل جنسی صحبت کند.

در جلسات، سکس تراپیست برای کمک به شخص یا زوج با آن‌ها صحبت خواهند کرد تا به یک وضعیت ذهنی و احساسی بهتر برسند و از تجربه جنسی خود لذت ببرند.

جلسات آموزنده و کلامی هستند و تمام تمرینات و تماس‌های فیزیکی در خارج از جلسه انجام می‌شود. تراپیست‌ها ممکن است به عنوان بخشی از این روند، کسانی را که تحت درمان هستند تشویق کند تا تمرینات خاصی را با شریک زندگی خود انجام دهند اما هیچ‌وقت برای انجام کاری مجبور نمی‌شوند.

 سکس تراپی چیست و چه کسی باید سکس‌تراپی شود؟

چه زمانی مراجعه به سکس تراپیست توصیه می شود؟

در بسیاری از موارد افراد به مدت کوتاهی با سکس‌تراپی مشارکت می‌کنند. (هر چند در بعضی موارد، مراجعه مداوم یا طولانی مدت برای مشاوره لازم است) یک برنامه درمانی خاص براساس نیازهای فرد یا زوج در تراپی تنظیم خواهد شد.

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است فرد به یک سکس تراپی یا مشاوره جنسی مراجعه کند. اما اغلب برای افرادی که کیفیت زندگی آنها تحت تاثیر عملکرد یا میل جنسی آنها قرار گرفته است، یا برای افرادی که در داشتن رابطه جنسی دچار مشکل شده‌اند، بدون در نظر گرفتن سن و جنسیت توصیه می‌شود.

بیشتر ببینید
علت کمر درد بعد از رابطه جنسی چیست؟

همچنین نوجوانانی که در مورد مسائل جنسی گیج شده‌اند یا نگران هستند ممکن است در برخی موارد نیاز به مراجعه به تراپیست داشته باشند.

چگونه یک سکس تراپی می‌تواند موثر باشد؟

مشاوره جنسی مناسب و جامع ، حتی پس از یک دوره ی کوتاه مدت، می‌تواند تاثیرات مثبتی بر سلامت روانی و جنسی یک فرد و زوج داشته باشد. با این حال اثر بخشی درمان، در نهایت بستگی به تمایل فرد برای پذیرش مفاهیم ارائه شده در طول جلسه دارد.

بسیاری از متخصصان معتقدند که سکس‌تراپی مانند سایر تراپی‌ها زمانی که همه جوانب به طور صادقانه در نظر گرفته شود و نگرانی‌ها مطرح شود و تلاش مشترک انجام شود بیشتر مفید است.

سکس تراپی می‌تواند در موارد زیر مورد استفاده قرار گیرد:

فقدان میل جنسی

برقراری رابطه پس از خیانت

اختلاف زن و شوهر در مسائل جنسی

برقراری رابطه پس از داشتن فرزند

مقاربت دردناک

پارافیلیا  یا تمایلاتی که باعث ایجاد ناراحتی در فرد می‌شود

اعتیادهای جنسی یا رفتارهای اجباری

مشکلات در رسیدن به ارگاسم

سکس‌تراپی فقط محدود به این مسائل نمی‌شود اما این‌ها برخی از دلایل رایج فرد یا زوج‌هایی هستند که می‌توانند برای درمان آن به دنبال متخصص سکس تراپی باشند.

محدودیت‌ها و نگرانی‌های سکس تراپی

از آنجا که  رابطه‌جنسی می‌تواند موضوع بحث برانگیز باشد و ممکن است علاوه بر دیدگاه‌های سیاسی و مذهبی ارزش‌های شخصیتی را نیز به چالش بکشد، مراجعه به سکس‌تراپی ممکن است برای برخی از افراد مشکل باشد.

متخصصان سکس‌تراپی به شکل مخصوص برای ایجاد تعادل بین این عوامل در ذهن خود، آموزش داده شده‌اند، اما اثر بخشی سکس‌تراپی در نهایت بستگی به کیفیت روابط و اهداف و انگیزه‌های فرد یا زوج دارد.

بیشتر ببینید
کم‌کالری‌های لذیذ و لاغرکننده!

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

4 + 8 =