سلامتعمومی

روش‌های سم زدایی نیکوتین سیگار و قلیان در بدن

مثبت زندگی: همه می‌دانند که کشیدن سیگار به سلامتی آسیب می‌رساند. ما از بیلبوردها، تبلیغات چاپی و رسانه‌ای و حتی جعبه‌های سیگار شاهد علائم هشداردهنده‌ای هستیم که به معنای واقعی کلمه عواقب این عادت خطرناک را به ما گوشزد می‌کنند. قبل از این‌که سراغ شیوه‌های ترک این عادت خطرناک و همچنین روش‌های سم زدایی و از بین بردن نیکوتین سیگار و قلیان در بدن مان برویم، بهتر است با تاثیری که سیگار روی بدن‌مان دارد کمی آشنا شویم.

مضرات تنباکو

هر بار که سیگار می‌کشیم گازهای سمی به ریه‌ها منتقل شده و سپس وارد جریان خون می‌شوند و به این ترتیب به سایر ارگان‌های بدن نیز می‌رسند. سیگار با استفاده از برگ‌های تنباکو، که شامل نیکوتین و انواع ترکیبات دیگر هستند تهیه می‌شود. در حین اینکه تنباکو و ترکیبات آن می‌سوزنند هزاران مواد شیمیایی خطرناک آزاد می‌شود، از جمله بیش از ۴۰ ترکیب شناخته‌شده که عامل ایجاد سرطان هستند.

تمام اشکال تنباکو خطرناک هستند، از جمله سیگار، پیپ و قلیون و انواع بدون دود تنباکو مانند جویدن توتون و بو کشیدن آن. نیکوتین یک ماده شیمیایی اعتیادآور موجود در تنباکو است که موجب احساس لذت در مغز می‌شود. تکرار مصرف نیکوتین باعث کاهش حس لذت در مغز می‌شود و به این ترتیب فرد بیش‌تر و بیش‌تر ولع مصرف آن را دارد تا بتواند دوباره به حالت عادی برسد.

سم زدایی و از بین بردن نیکوتین سیگار و قلیان در بدن

یک دفتر روزانه برای این کار آماده کنید

دفتر روزنگار مخصوص ترک یک ابزار ارزشمند است که می‌تواند به شما کمک کند تا تمایل خود را برای ترک سیگار تقویت کنید. این دفتر می‌تواند در لحظه‌ای که شما در حال مبارزه و تلاش هستید کمک‌تان کند و زمانی که آن را مرور می‌کنید، می‌تواند چشم‌اندازی به شما بدهد از این‌که تا کجای مسیر را طی کرده‌اید و چه‌قدر تا پایان راه دارید.

اولین چیزی که در دفترتان می‌نویسید، می‌تواند دلایلی باشد که برای ترک سیگار دارید. از بزرگ‌ترین و واضح‌ترین دلایل تا کوچک‌ترین و ساده‌ترین دلایلی که شما را برای ترک سیگار ترغیب کرده‌اند.

آب فراوان بنوشید

برای اینکه بدن عملکرد مناسبی داشته باشد، نوشیدن آب کافی ضروری است. آب دو سوم وزن بدن ما را تشکیل می‌دهد و هر سلول و ارگانی به آن وابسته است. بدون آب، در عرض چند روز می‌میریم.

هنگامی که ما سیگار را ترک می‌کنیم، آب برخی از ناراحتی‌هایی را که اغلب با ترک نیکوتین همراه هستند، کاهش می‌دهد:

یبوست

سرفه

گرسنگی / میل به خوردن

– گرایش شدید به سیگار کشیدن

آب همچنین نیکوتین باقی‌مانده را از بدن خارج می‌کند و با هیدراته نگه داشتن بدن سبب می‌شود که به طور کلی احساس خوبی داشته باشید. این امر می‌تواند به شما کمک کند که اختلالات و مشکلات ناشی از ترک نیکوتین را راحت‌تر پشت سر بگذارید.

خوردن غذای سالم

هنگامی که سیگار را ترک می‌کنیم، بدن‌مان از اندکی شوک رنج می‌برد. اکثر ما نه تنها روزی چند بار نیکوتین را استنشاق کرده‌ایم، بلکه همه‌ی مواد شیمیایی موجود در سیگار را نیز داخل بدن‌مان فرستاده‌ایم. هرچند این حالت ابدا حالت سالمی نیست، اما بدن ما به این روند تکراری عادت کرده‌است، و سم‌زدایی می‌تواند به عنوان شوک فیزیکی، و مسلما شوک احساسی وارد میدان شود.

این نوشته را از دست ندهید
چرا باید شب‌ها بدون لباس بخوابیم

با خوردن مواد غذایی مفید و مغذی که بدن‌مان نیاز دارد می‌توانیم با این حالت شوک مبارزه کنیم. خوردن مولتی ويتامين به صورت روزانه در هنگام ترک سيگار نیز می‌تواند ایده‌ی خوبی باشد.

گاه گاهی هم می‌توانید هله هوله و خوراکی بخورید اما یادتان باشد که زیاده‌روی نکنید. خوردن هله هوله آن ولعی را که برای مصرف نیکوتین دارید از بین نمی‌برد و در واقع شما را در معرض اعتیاد دوباره به سیگار قرار می‌دهد.

اعتدال کلید موفقیت است. نسبت ۸۰ به ۲۰ را در نظر داشته باشید: ۸۰ درصد مواد غذایی سالم و ۲۰ درصد هله هوله که واقعا تمایل به خوردن‌شان دارید. این نسبت باید در طول ناراحتی‌های ناشی از ترک نیکوتین، باعث تقویت انرژی بدن‌تان و احساس رضایت در شما شود.

ورزش کنید

اضافه کردن تمرینات ورزشی به برنامه‌ی روزانه‌تان، هم سلامت جسمی و هم حالت ذهنی شما را بهبود می‌بخشد، به ویژه هنگامی که روزهای ترک نیکوتین را پشت سر می‌گذارید.

ورزش به شما کمک می‌کند تا تغییرات خلقی و میل به کشیدن سیگار را که در این دوران بسیار قوی است، کنترل کنید چرا که سبب می‌شود اندورفین، یا هورمون احساس خوب، در بدن‌تان آزاد شود.

اگر از آخرین باری که ورزش کردید، مدت زیادی گذشته‌است حتما ابتدا با پزشک‌تان مشورت کنید تا مطمئن شوید که هیچ محدودیتی برای شما وجود ندارد و می‌توانید برنامه‌ی ورزشی جدیدی را شروع کنید.

ورزش را با شدت پایین شروع کنید. در صورتی که اخیرا فعالیتی نداشته‌اید، کارتان را چند پیاده‌روی ۱۰ یا ۱۵ دقیقه‌ای در طول روز شروع کنید و بعد کم کم انجام تمرینات ورزشی را نیز مد نظر قرار بدهید. به خودتان زمان بدهید و بلافاصله مشغول انجام تمرینات سنگین نشوید و از همان ابتدا به مدت طولانی ورزش نکنید.

برای خودتان پاداش در نظر بگیرید

ترک دخانیات کار سختی است و هر روزی را که بدون دود و دم پشت سر می‌گذارید، نوعی پیروزی است، ساده و زیبا. علاوه بر این، ما به عنوان آدم‌هایی سیگاری یاد می‌گیریم که انتظار یک رضایت فوری را داشته باشیم و دریافت پاداش در همان روزهای اولیه‌ی ترک می‌تواند کمک شایانی به ما بکند.

نیازی نیست که پاداش خیلی بزرگی برای خودتان در نظر بگیرید، هر چیزی که به شما کمک کند احساس خوبی داشته باشید، می‌تواند کمک‌کننده باشد.

از کشیدن نفس عمیق غافل نشوید

ولع کشیدن سیگار معمولا به سرعت پدیدار می‌شود و نیروی بسیار زیادی هم دارد. این حالت با قدرت بسیار زیادی آغاز می‌شود و در طول سه تا پنج دقیقه کم و کم‌تر می‌شود. هنگامی که به ناگهان میل شدید کشیدن سیگار به سراغ‌تان آمد، نگران نشوید. چند لحظه زمان بگذارید و روی تنفس‌تان تمرکز کنید، به این ترتیب می‌توانید با موفقیت این حالت را پشت سر بگذارید.

حواس‌تان را پرت کارهای دیگر کنید

گاهی اوقات بهترین کاری که ما هنگام میل به کشیدن سیگار می‌توانیم انجام دهیم، این است که به سادگی توجه‌مان را به چیزی متفاوت و جالب توجه هدایت کنیم. در ۹۹ درصد مواقع، ولعی که در وجودتان پیش آمده در عرض چند لحظه از بین می‌رود.

این نوشته را از دست ندهید
خواص شگفت‌انگیز فندق

افکار ما زندگی ما را رنگ می‌کنند اگر متوجه شدید که افکارتان در حال سوق دادن شما به جاهایی هستند که نباید بروید، خودتان کنترل آن‌ها را بر عهده بگیرید و تمرکزتان را روی چیز دیگری بگذارید تا این افکار نامناسب دور شوند.

از خواب به عنوان ابزاری برای ترک و از بین بردن نیکوتین سیگار استفاده کنید

آن حالت کسالت‌آور و افسردگی که پس از ترک سیگار تجربه می‌کنید، کاملا طبیعی است.

ما به عنوان آدم‌های سیگاری، عادت داریم که ۲۰ تا ۴۰ بار دوز نیکوتین‌مان و همین‌طور حدود ۷۰۰۰ ماده‌ی شیمیایی دیگر را در طول روز دریافت کنیم. استرسی که در اثر قطع ناگهانی این جریان (هر چه‌قدر هم که ناسالم باشد) رخ می‌‌دهد، می‌تواند سبب شود که به شدت احساس خستگی داشته باشیم.

اگر خسته هستید و برایتان مقدور است، وسط کار یک چرت کوتاه بزنید. در صورت نیاز کمی زودتر از حد معمول به رختخواب بروید. بدن شما در حال حاضر سخت در حال تلاش است که بر اثرات ترک نیکوتین غلبه کند، و کمی بیش‌تر از حد معمول خوابیدن می‌تواند تا حدی زیادی کمک‌کننده باشد.

از سوی دیگر، اگر شما در سر دیگر این طیف قرار دارید و به دلیل ترک نیکوتین خواب از چشم‌تان رفته، از این نکات استفاده کنید تا بتوانید اوضاع خواب‌تان را بهبود دهید.

فرد مناسبی را برای پشتیبانی از برنامه‌ی ترک‌تان پیدا کنید

در صورتی که حمایتی قدرتمند و مثبت از سوی اطرافیان‌تان دریافت کنید، تعهد شما برای ترک همیشگی سیگار بسیار آسان‌تر خواهد بود.

دوستان و خانواده می‌توانند حامی خوبی برای شما باشند، اما ممکن است شرایط کنونی شما را که در اثر ترک سیگار دچارش شده‌اید، به طور عمیق درک نکنند، به خصوص در صورتی که هرگز سیگار نکشیده باشند.

با اطمینان از این‌که آدم‌های دور و برتان اهداف مشابه شما را دارند، عزم و اراده‌تان بیش از آن‌چه که تصورش را دارید، تقویت می‌شود.

تمرین تنفس یوگا

تمرین تنفس یوگا

دو تمرین تنفس به طور خاص در طول عمل ترک و پس از آن بسیار مفید هستند. این تمرینات را از قبل یاد بگیرید تا زمانی که فرایند ترک را شروع کردید بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. این تمرینات تنفسی، تغییراتی را که در دم و بازدم مرتبط با سیگار کشیدن رخ می‌دهد، تسهیل می‌کنند و همچنین کمک می‌کنند تا اکسیژن را به خون و مغز بازگردانید. این دو تمرین، «تنفس آهسته و طولانی» و «تنفس آتش» نام دارند.

۱۲. تنفس آهسته و طولانی

در مواجهه با استرس زیاد یا هنگامی که احساس اضطراب دارید، تنفس طولانی و آهسته را به مدت ۱ تا ۲ دقیقه انجام بدهید. زمانی که نفس‌تان را تو می‌دهید تا چهار بشمارید، و قبل از این‌که نفس‌تان را بیرون بدهید، چهار شماره نفس‌تان را نگه دارید. دوباره قبل از این‌که نفس‌تان را تو بدهید تا چهار بشمارید و مکث کنید. این تمرین را ۴ تا ۸ مرتبه انجام بدهید.

تنفس آتش

این تکنیک بخشی از مکتب کندالینی یوگا است و همچنین کاپلابهاتی نامیده می‌شود که «روشن کردن جمجمه» نام دارد، احتمالا به این دلیل است که باعث افزایش آگاهی می‌شود. هر زمانی که احساس کردید لازم است سیگار بکشید، می‌توانید این تمرین تنفس را به مدت ۱ دقیقه انجام بدهید. این تمرین انرژی‌دهنده است و ولعی را که برای دریافت نیکوتین دارید، کاهش می‌دهد.

این نوشته را از دست ندهید
عوارض کمبود ویتامین D3 چیست؛ میزان مصرف و عوارض جانبی آن

تنفس آتش متشکل است از بازدم‌های کوتاه، پرقدرت و نسبتا طولانی و دم منفعل. بازدم توسط انقباض‌های قدرتمند قسمت پایین شکم تولید می‌شود و به این ترتیب هوا را با فشار از ریه‌ها خارج می‌کنید. دم واکنشی نسبت به این انقباض است که هوا را به ریه‌ها بازمی‌گرداند.

لوبلایا، گل ساعتی و کاوا

لوبلیا، ریشه‌ی شیرین بیان، عصاره‌ی گل ساعتی و کاوا نیز به کاهش اضطرابی که در دوران ترک با آن مواجه خواهید شد، کمک می‌کنند و در عین حال سبب کاهش ولع کشیدن سیگار می‌شوند. ویتامین‌ها و مواد معدنی روند سم‌زدایی را تسهیل می‌کنند، سیستم عصبی و قند خون را به تعادل می‌رسانند و در عین حال سبب کاهش اضطراب می‌شوند. ب کمپلکس حاوی تیامین زیاد نیز در این دوران از سیستم عصبی حمایت می‌کند.

زنجبیل

زنجبیل دارای خواص ضد التهابی است که به حذف سموم از دستگاه تنفسی کمک می‌کند. این ریشه‌ی پرقدرت حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی زیادی است از جمله پتاسیم، منیزیم، بتا کاروتن و روی و برتر از همه‌ی این ویژگی‌ها اینکه عطر و طعم بسیار خوبی به همه‌ی غذاها می‌دهد! ثابت شده‌ است که برخی از عصاره‌های زنجبیل نیز سلول‌های سرطانی را از بین می‌برند. شما می‌توانید زنجبیل را به عنوان یک گیاه به بسیاری از غذاها اضافه کنید یا آن را به صورت چای زنجبیل مصرف کنید.

زردچوبه

زردچوبه که به عنوان ادویه‌ی طلایی نیز شناخته شده، به دلیل خواص ضد التهابی که دارد، به پاکسازی ریه‌ها کمک می‌کند.

سیب

حتما شنیده‌اید که می‌گویند «اگر روزی یک سیب بخورید، دور از پزشک و دوا و درمان خواهید ماند.» این میوه شامل طیف گسترده‌ای از فلاونوئیدها، ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها، به ویژه ویتامین C است که به طور موثر به مبارزه با بیماری‌های ریه کمک می‌کند.

سیر

این ماده‌ی خوراکی قدرتمند شامل ترکیبی به نام آلیسین است که به عنوان یک آنتی‌بیوتیک قوی عمل می‌کند و سبب می‌شود که بر عفونت‌های تنفسی که ریه‌های ما را آلوده می‌کنند، غلبه کنیم. سیر همچنین باعث کاهش التهاب، بهبود آسم و کاهش خطر ابتلا به سرطان ریه می‌شود.

چای سبز

چای سبز حاوی آنتی‌اکسیدان‌های قدرتمندی است که به بهبود سلامت قلب و عروق کمک می‌کنند، در مقابل سرطان‌های مختلف از بدن محافظت می‌کنند و سبب حذف مایعات از ریه‌ها می‌شوند. ترکیباتی که در چای سبز حضور دارند، موجب از بین رفتن موکوس از دیواره‌ی ریه‌ها می‌شوند و در واقع طبیعتی ضد میکروبی دارند.

انواع آبمیوه‌های طبیعی

استفاده از انواع آبمیوه‌های طبیعی نیز یکی از روش‌های مناسب برای سم‌زدایی بدن بعد از ترک نیکوتین است. آبمیوه‌ها سموم را از بدن شما خارج می‌کنند.

نوشیدن آبمیوه از بدن‌تان در برابر انواع بیماری‌های مربوط به سیگار محافظت می‌کند. می‌توانید آب میوه و سبزیجات تازه را با آبمیوه‌گیری یا دستگاه میکسر در خانه تهیه کنید.

این نوشته را از دست ندهید
با این تجربیات تور استانبول را 20 تا 50 درصد ارزان‌تر می‌خرید

آب هویج تازه، کرفس، چغندر، سیب، گوجه‌فرنگی و انگور برای تمیز کردن بدن عالی هستند. آب چغندر، آب مارچوبه، آب گوجه‌فرنگی و آب گریپ‌فروت برای از بین بردن سموم ناشی از سیگار در بدن بسیار مفید و موثر هستند.

مواد غذایی سرشار از فیبر

فیبر می‌تواند به از بین بردن سمومی که در طول زمان در اثر سیگار کشیدن در بدن‌تان جمع شده‌اند، کمک کند. فیبر به جلوگیری از سرطان روده‌ی بزرگ کمک می‌کند.

غذاهای غنی از فیبر عبارتند از لوبیا، سبزیجات برگ سبز خام، کلم کالی، برنج قهوه‌ای، هویج، کلم، مارچوبه، نخود فرنگی و غلات کامل.

ویتامین E و C

سیگار کشیدن ویتامین‌های ضروری از جمله ویتامین C را در بدن کاهش می‌دهد و بنابراین نوشیدن آب پرتقال و خوردن میوه‌های حاوی ویتامین C کمک خواهد کرد که بدن سلامت و تندرستی خود را بازیابد.

سیگار کشیدن ویتامین E بدن شما را کاهش می‌دهد، اما خوردن سبزیجات برگ سبز مانند اسفناج و کلم کالی به بازیابی این ویتامین در بدن شما کمک می‌کند.

اساسا، ویتامین E به دفاع از سلول‌ها و اندام‌های شما در برابر آسیب ناشی از سیگار کشیدن و نیکوتین کمک می‌کند.

کیوی و لیمو

افراد سیگاری برای جذب ویتامین A ,C و E دچار مشکل است. رساندن این ویتامین‌ها به میزان زیاد سبب می‌شود که سلامت بدن‌تان را حفظ کنید و در عین حال آسیب ایجاد شده را از بین ببرید. کیوی و لیمو سرشار هستند از این ویتامین‌ها و برای برنامه‌ی غذایی بعد از ترک سیگار گزینه‌های بسیار مناسبی محسوب می‌شوند.

هویج

اگر سیگاری هستید، باید بدانید هر بار که سیگار می‌کشید، نیکوتین به مدت سه روز در بدن شما باقی می‌ماند. نیکوتین به پوست نیز آسیب وارد می‌کند. آب هویج برای پوست مناسب است و دارای ویتامین‌های A، C، K و B است که برای حذف نیکوتین از بدن تاثیرگذار هستند. البته مصرف بیش از حد ویتامین A می‌تواند برای انسان سمی باشد، اما بعید است که از طریق رژیم غذایی صرف به دست بیاید (دریافت بیش از حد ویتامین‌ها معمولا در اثر خوردن مکمل‌ها رخ می‌دهد). مصرف بیش از حد کاروتن ممکن است رنگ پوست را نارنجی کند اما برای سلامتی مضر نیست.

اسفناج

اسفناج یکی از سالم‌ترین سبزیجات محسوب می‌شود، زیرا نه تنها غنی از ویتامین‌ها است، بلکه مقدار زیادی هم اسید فولیک دارد.

اسفناج و سایر سبزیجات سبز حاوی کلروفیل هستند که ثابت شده در جلوگیری از اثرات سرطان‌زای آمین‌های هتروسیکلیک تاثیر بسزایی دارند. آمین‌های هتروسیکلیک در هنگام کباب کردن غذاها با درجه حرارت بالا تولید می‌شوند. اسفناج دارای پتاسیم فراوانی است، و مصرف آن برای افرادی که دارای فشار خون بالا هستند توصیه می‌شود تا اثرات سدیم در بدن را از بین ببرد. مصرف پتاسیم کم ممکن است به اندازه‌ی مصرف سدیم در بروز فشار خون بالا اثرگذار باشد.

کلام پایانی

روش‌های سم زدایی نیکوتین سیگار و قلیان در بدن

رهایی از شر اعتیاد به نیکوتین و از بین بردن نیکوتین سیگار یک روند تدریجی است که در نهایت کمک‌تان می‌کند به نتیجه برسید. صبور باشید و اجازه بدهید که روند بهبودی کار خود را روی بدن‌تان انجام بدهد. از این مسیر لذت ببرید، و یادتان باشد که از لحظات گرانبهای امروز به بهترین نحو استفاده کنید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. سلام وخسته نباشید خدمت شماعزیزان
    بنده۲۲همین ماه آزمایش خون و ادرار دارم وسیگارمصرف میکنم آیابایدتا۷۲ساعت قبل از آزمایش مصرف‌ نکنم؟
    من دربعضی از سایت هاخوانده ام که ۸تا۱۲ساعت قبل ازآزمایش نبایدمصرف کنیم آیا درست است؟
    لطفا ب من کمک کنید؟

    1. با سلام به شما. اغلب پزشکان در حالت عادی معتقدند طی 8 تا 12 ساعت قبل از آزمایش نباید سیگار بکشید. اما درنهایت شما با پزشکتان در این مورد مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 4 =

دکمه بازگشت به بالا