آخرین نوشته هاترفند

روش‌های تیز کردن چاقو

مثبت زندگی: هر چند ماه یک بار متوجه خواهید شد که چاقوی آشپزی شما برای تهیه برش های کاملاً نازک و تکه های دقیق مشکل دارد. در این صورت چاقوی شما کند شده است و نیاز به تیز کردن چاقو دارد. چاقوهای خود را مرتباً تیز کنید. حتی بهترین چاقوها نیز با استفاده منظم به مرور زمان کند می شوند.

چاقوی تیز چاقوی ایمن است. تیز نگه داشتن چاقوها بسیار مهم است تا آنها مواد غذایی را با آسیب کمتری قطع کنند. استفاده از چاقوی تیز طعم غذای شما را بهتر می کند. تکه های نازک یا قطعات ریز غذا را به صورت یک شکل و اندازه برش بدهید. این کار را می‌توانید به وسیله تخته و چاقوی تیز انجام بدهید. برش های یکنواخت و یک اندازه خرد شده باعث یکنواخت پخته شدن مواد غذایی و در نتیجه یک غذای خوشمزه تهیه می شود.

تفاوت بین تیز کردن و صاف کردن چاقو

احتمالاً دیده اید که کسی از چاقو تیزکن های میله ای استیل برای «تیز کردن» چاقو استفاده می کند. اما این میله های فولادی چاقوی شما را تیز نمی کنند – فقط لبه برش تیغه را صاف می کند تا برش های نرم و راحت تری ایجاد شود. از طرف دیگر، تیز کردن چاقو، واقعاً خوب، آن را تیز می کند. بنابراین بله، شما باید هر دو را انجام دهید. چاقوی خود را هفتگی روی این میله ها بکشید – در صورت تمایل هر بار که از چاقو استفاده می کنید – و چاقو خود را هر چند ماه یکبار یا حداقل هر سال تیز کنید (بسته به اینکه چند بار از آن استفاده می کنید)

روش‌های تیز کردن چاقو:

1. سنگ آسیاب (سنگ چاقو تیز کن)

روش مورد علاقه ما برای تیز کردن تیغه استفاده از سنگ آسیاب است – یک بلوک مستطیل شکل که تقریباً مانند کاغذ سنباده کار می کند، به شما کمک می کند تا لبه برش تیغه را همزمان با کشیدن چاقو از روی آن صاف و صاف کنید. بیشتر سنگ های آسیابی (سنگ های چاقو تیز کن) طوری ساخته شده اند که قبل از هر بار استفاده در آب خیسانده می شوند ، بنابراین برای اطمینان از دستورالعمل های سازنده استفاده کنید. (واقعیت جالب: در واقع از سنگ های حجیم به این دلیل استفاده نمی شود که بیشتر از آنها به صورت مرطوب استفاده می شود).

این نوشته را از دست ندهید  تمام اتفاقات امیدوارکننده یک سال بد

اگر سنگ آسیاب شما نیاز به خیساندن دارد، آن را به مدت  5 تا 10 دقیقه در آب غوطه ور کنید تا کاملاً اشباع شود و هیچ حبابی از آن خارج نشود. برای استفاده از آن، چاقو را با زاویه ی 15 تا 20 درجه در برابر سنگ آسیاب نگه دارید (زاویه ی چاقوها با توجه به لبه های آن متفاوت است) و هر طرف چاقو را به آرامی چند بار به سمت آن بکشید. (مانند مسیر برف پاک کن) اکثر سنگ های چاقو تیز کن هم دارای یک “طرف دانه های درشت” و “یک طرف دانه های ریز” هستند – اگر چاقوی شما کند است با دانه های درشت شروع کنید، سپس این کار را در قسمت دانه های ریز تکرار کنید.

اگر قبلاً چاقوی خود را سالانه تیز کرده و مرتباً آنرا استفاده می کنید، می توانید مستقیماً به سمت ریز خرد شوید. اگر به نظر می رسد سنگ چاقو تیز کن شما هنگام استفاده از آن، خشک می شود، فقط مقداری آب بیشتر روی آن بمالید و ادامه دهید.

2. چاقو تیز کن

تیز کردن چاقو

این ابزار یک راه حل سریع برای تیز کردن یک چاقوی کند است فقط تیغه چاقو را به سمت درشت فشار دهید. چند بار به سمت خود بکشید و سپس به سمت ریز بروید. یادگیری نحوه استفاده از چاقو تیز کن ممکن است مفید واقع شود، اما بهترین راه حل ممکن نیست.

نگرانی واقعی این است که این ابزارهای تیزکردن ممکن است برای چاقوی شما عالی نباشد. پس این روش را برای تیز کردن چاقوهای کم قیمت در نظر بگیرید. در هنگام تیز کردن چاقوی سرآشپز ژاپنی فانتزی خود به استفاده از سنگ چاقو تیز کن پایبند باشید.

این نوشته را از دست ندهید  ۴ نوع از شایع ترین انواع بیماری‌های مقاربتی را بشناسیم

3. نحوه نگهداری لبه چاقو با میله‌های فولادی (استیل) تیز کن

تیز کردن چاقو

اکنون که چاقو خود را تیز کرده اید، به صورت هفتگی از فولاد تیز کن استفاده کنید. تا لبه چاقو کاملاً صاف باشد (نگران آسیب دیدن تیغه خود با تیز کردن مکرر نباشید. این کار مانند تیز کردن باعث از بین رفتن چاقو نمی‌شود).

به جای اینکه میله‌های فولادی را در هوا نگه دارید و چاقو را بر روی آن بکشید. به صورت عمودی روی صفحه نگه دارید در حالی که نوک آن بر روی یک سطح کار قرار گرفته. و دسته آن، در یک دست محکم گرفته شده است. پایین تیغه چاقو (ضخیم ترین قسمت) را روی فولاد لبه دار فشار دهید و در زاویه 15-20 درجه کار کنید. چاقو را به سمت پایین و به سمت خود بکشید تا به نوک تیغه برسید. با نگه داشتن چاقو در همان دست. حرکت را در سمت دیگر تکرار کنید و زاویه تیغه را در برابر میله فولادی برگردانید.

چاقوها را درست نگه داری کنید

پس از این که چاقوهای خود را تیز و صاف کردید، حتماً آنها را نگهداری کنید تا بهتر بمانند. ما ایده‌های زیادی برای نگهداری داریم، از بلوک‌های چاقو گرفته تا نوارهای دیواری و پایه‌های کشو، تا اطمینان حاصل کنیم که تلاش برای تیز کردن بی فایده نیست.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + یازده =

دکمه بازگشت به بالا