رابطه جنسی در قاعدگی ممنوع!

0
414

مثبت زندگی: نزدیکی و برقراری رابطه جنسی در دوره‌های خاصی ممنوعیت دارد که دلیل این ممنوعیت خطرات و عوارضی است که متوجه سلامتی زن و شوهر است و مشکلات ایجاد شده تنها مختص زنان نخواهد بود. یکی از این ممنوعیت‌ها برقراری رابطه جنسی در قاعدگی است.

برقراری رابطه جنسی در قاعدگی به دلیل باز بودن دهانه رحم و احتمال افزایش شانس ابتلا به عفونت حتی با استفاده از کاندوم نیز به هیچ عنوان به زوجین توصیه نمی‌شود. از طرفی دیگر در این دوران به علت آغشته شدن آلت مرد به خون بالطبع لذت جنسی نیز برای طرفین کاهش می‌یابد.

خون محیط مناسبی برای حضور و رشد و انتقال عوامل بیماریزاست. بنابراین درصورت آلودگی یکی از طرفین به یک عامل عفونی میکروبی یا ویروسی (مثل سوزاک، سیفیلیس، کلامیدیا و عامل ایدز و ویروس تبخال) امکان انتقال این عامل به دیگری در زمان قاعدگی افزایش می‌یابد. علاوه بر این قاعدگی ممکن است یکی از عوامل بیرون ریختن تبخال‌های تناسلی در زنان باشد.

در یک مطالعه در دانشگاه میشیگان بر اساس مصاحبه‌های انجام شده نشان داده شد که احتمال ابتلا به عفونت‌های کلامیدیایی با رابطه جنسی در قاعدگی حتی با استفاده از کاندوم ارتباط مستقیم دارد.

رابطه جنسی در قاعدگی چه تاثیری بر مدت زمان و شدت خونریزی دارد؟

گاهی ممکن است بدلیل افزایش انقباضات رحمی ناشی از ارگاسم (و اثر هورمون اکسی توسین) بافت در حال ریزش داخلی رحم سریعتر ریزش کند و قاعدگی زودتر از زمان مورد انتظار پایان یابد. در یک مطالعه در دانشگاهی در آتن در زنان نزدیک به سن یائسگی، بررسی ها حاکی از افزایش همزمانی رابطه جنسی در قاعدگی با افزایش میزان زمان و شدت خونریزی رحمی در زنان بود.

بیشتر ببینید
تاثیر تعداد رابطه جنسی بر سلامت بدن

افزایش خونریزی از علائمی است که ممکن است افراد بدین خاطر تشویق به برداشتن رحم در دوران نزدیک به یائسگی شوند. بعبارت دیگر احتمال داده شد که افرادی که حین قاعدگی اقدام به نزدیکی نمیکنند کمتر تحت عمل هیسترکتومی یا برداشتن رحم قرار می گیرند.

در یک مطالعه دیگر بر روی ۴۹۸ زن نازا آندومتریوز با احتمال داشتن رابطه جنسی در قاعدگی رابطه مستقیم داشت. پزشکان معتقدند رابطه جنسی آزاد غیر از زمانهای ممنوعه مثل مدت دوره ماهانه می‌تواند به کاهش دردهای قبل از دوران قاعدگی یا همان PMS کمک زیادی کند. البته تمامی این موارد جدای از حکمی است که اسلام در این باره داده است. وقتی اسلام چیزی را حرام می‌کند به این معنی است که مضرات آن بیشتر از فوایدش است.

در دوران قاعدگی دهانه‌ی رحم باز است و دیواره‌های آن نیز بر اثر ریزش زخمی شده‌اند. برای همین است که وقتی رابطه جنسی در قاعدگی صورت می‌گیرد، میکروب‌ها به سادگی وارد رحم شده و ایجاد عفونت می‌کنند.

چرا برقراری رابطه جنسی در قاعدگی حرام است ؟

– یکی از مهمترین عوامل لازم جهت مقاربتِ مطلوب وجود آرامش روحی و میل جنسی است که در اصطلاح پزشکی به آن ( Libido ) یا میل جنسی گویند. یعنی طرفین میل به مقاربت داشته باشند و الا در صورت عدم وجود میل از یک یا هر دو طرف عمل جنسی برای طرفی که میل کافی ندارد، نه تنها مطلوب و پسندیده نیست، بلکه موجب تنفر نیز می‏ شود.

در دوران قاعدگی، سطح هورمون‏های جنسی خانم‏ها (استروژن و پروژسترون) کاهش می‏ یابد و در اثر آن دیواره داخلی رحم ریزش یافته و خونریزی می‏ شود. در این دوران از یک طرف به علت کاهش هورمونی، عواطف و روحیه خانم‏ها بسیار حساس و زودرنج شده و کج ‏خلقی و بی‏ حوصلگی خانم‏ها در این دوره بیشتر می‏ شود و حتی گاه تحمل بچه ‏داری را ندارند و از طرف دیگر خونریزی از توان جسمی آنها می‏ کاهد (درست مثل این که شما بروید بانک خون و یک کیسه خون بدهید) و به این دلیل از نظر پزشکی توصیه کرده اند در کارهای منزل مثل لباس شستن، ظرف شستن و… در این مدت به خصوص روزهای اول خانم‏ها را یاری دهید.

بیشتر ببینید
رابطه جنسی سالم - بخش اول

یکی از مهمترین عوارض نزدیکی در پریود عفونتهای شدید رحمی به خصوص آندومتریوز می باشد. حال با این اوصاف آیا مقاربت که هم آمادگی روحی می‏خواهد و هم آمادگی جسمی صحیح است؟ مسلما در این گونه مواقع فقط مردان به لذت جنسی می‏رسند، ولی زن به لحاظ عدم آمادگی به اوج لذت جنسی یا اُرگاسم نمی ‏رسد و دچار درد ناحیه کمر و لگن و… شده و حتی احتمال سردمزاجی و کاهش میل جنسی حتی در دوران طهارت و پاکی برای او وجود دارد.

با برقراری رابطه جنسی در قاعدگی حتی گاهی به علت عدم آمادگی روحی و جنسی زن، خود مرد هم آن طور که باید و شاید لذت نمی‏ برد؛ یعنی غدد ترشحی دستگاه تناسلی زن که مسیر مقاربت را لزج و آماده می‏ کنند، به خوبی فعالیت نمی ‏کنند و مقاربتی دردناک همراه با خاطره ‏ای بد برای زن به دنبال دارد و خود مرد هم به ارگاسم نرسیده است. در حالی که تمام توصیه‏ های پزشکی این است که بهترین مقاربت، مقاربتی است که هر دو جنس آن هم در یک زمان و یا با فاصله زمانی اندک به اوج لذت جنسی (اُرگاسم) برسند.

– یکی از اهداف مقاربت، تکثیر نسل است. هر چند از نظر پزشکی احتمال آبستنی زن در ایام عادت بسیار کم اراست، ولی در بعضی از قبایل یهودی (در اسرائیل) که به برقراری رابطه جنسی در قاعدگی نیز می‏پردازند و در مواردی زنها حامله می‏شوند، بیماری‏های ارثی و نواقص ژنتیکی متعددی در بچه‏ ها مشاهده شده و حتی در کتب پزشکی ثبت و ضبط شده است. بنابراین جهت اجتناب از پیدا کردن چنین فرزندان ناقص الخلقه ‏ای، اجتناب پسندیده ‏تر است.

بیشتر ببینید
رابطه جنسی خود را قطع نکنید!

– استراحت جنسی برای هر دو جنس (مرد و زن) یک ضرورت است، که علم نیز آن را ثابت کرده است. قاعدگی خانم‏ها وسیله ‏ای اجباری است برای این که زن و مرد مدتی استراحت جنسی داشته باشند و بعد از آن با میل و رغبت بیشتر در کنار یکدیگر باشند. هر بار نزدیکی و مقاربت که همراه با ارگاسم باشد، تمام عضلات بدن به یک باره منقبض شده و به شدت از ذخیره انرژی بدن می‏ کاهد. احساس خستگی شدید بعد از مقاربت به خاطر همین مطلب است.

سخن معروف بوعلی سینا ـ که کتاب قانونش صدها سال در دانشکده ‏های پزشکی تدریس می‏شد ـ این است که انسان با هر بار مجامعت یک میخ به تابوتش می‏زند و چه بسا در اثر افراط، سریعا به پایان زندگی جنسی و دنیوی خود برسد. بنابراین علم حکم می ‏کند اجبارا هم که شده، در این مدت خود و همسرتان استراحت کنید و از رابطه جنسی در قاعدگی بپرهیزید.

اغلب انجام نزدیکی منجر به ایجاد پارگی‏ هاو آسیب‏ های بافتی می ‏نماید که در حالت طبیعی به لحاظ حضور ترشحات این آسیب‏ های جزئی به سرعت و با تکثیر سلول‏ها ترسیم می‏شود. در دوران قاعدگی ترشحات طبیعی واژن (مهبل) حضور ندارند [ که خود به دلیل اُفت هورمونی است ] و لذا ترمیم با اشکال مواجه می‏ گردد. به همین دلیل است که رابطه جنسی در قاعدگی با احساس سوزش و درد توأم خواهد بود.

طول دوران سیکل قاعدگی ۲۸ روز فرض می‏ شود که تخمک‏ گذاری ۱۴ روز قبل از بروز قاعدگی صورت می ‏پذیرد. لذا پیش ‏بینی زمان تخمک‏ گذاری بسیار دشوار است. در برخی موارد زمان تخمک‏ گذاری به جلو افتاده و در اواخر قاعدگی (قاعدگی ‏های طولانی) صورت می‏‌گیرد. لذا برای زوجینی که قصد پیشگیری از بارداری را دارند نزدیکی منجر به باروری می‌شود.

بیشتر ببینید
دانلود سریال «مانکن» قسمت۶

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

2 × پنج =