دنیای بازی و دنیای خانواده – بخش اول

0
437
گیمیفیکیشن

مثبت زندگی:ارتباط با کودک و نوجوان همیشه موضوعی چالش‌برانگیز است؛ فرقی نمی‌کند که طرف دیگر این ارتباط، والدین باشند یا معلم‌ها. والدین و معلمان برای پرورش کودکان و نوجوانان دردسرهای بسیاری می‌کشند؛ ولی تا از آن‌ها غافل می‌شوند، فرزندان و شاگردانشان سرگرم «بازی» می‌شوند. بازی‌ها در دل خود ویژگی‌هایی دارند که می‌توانند افراد را در هر سنی جذب و میخ‌کوب کنند. ما می‌توانیم این ویژگی‌های‌ بازی‌ها را وارد زندگی واقعی کنیم تا فعالیت‌های خسته‌کننده را به فعالیت‌هایی جذاب تبدیل کنیم. مثلاً از بازی‌ها برای ارتباط با فرزندانمان استفاده کنیم.

چه چیزی در بازی‌ها وجود دارد که انسان را در هر سن و سالی به خود جذب می‌کند و بدون امر و نهی، ساعت‌ها سرگرم نگه می‌دارد؟
پاسخ به این پرسش باعث شد، در دهۀ اخیر، مفهومی به نام «گیمیفیکیشن» ایجاد شود و به‌ سرعت در همۀ حوزه‌ها، از آموزش و بازاریابی تا ورزش و محیط ‌زیست، وارد شود. نکتۀ کلیدی گیمیفیکیشن این است که می‌توان با به‌کارگیری ویژگی‌های جذاب بازی در حوزه‌هایی که ماهیت بازی ندارند، آن‌ها را به فعالیت‌هایی جذاب تبدیل کرد.


برای نمونه، رابطۀ بازیکن با «راهنمای بازی» را در نظر بگیرید. بازیکن به‌راحتی حرف راهنمای بازی را می‌پذیرد، ولی همین بازیکن حرف پدر خود را به‌آسانی نمی‌پذیرد. نمی‌توان رابطۀ پدر و فرزند را مثل رابطه راهنمای بازی و بازیکن کرد؟ تصور کنید فرزندان، پدرشان را به‌عنوان راهنمای بازی زندگی‌شان ببیند.


با «گیمیفیکیشن» یا «بازی واری»، می‌توان یک فعالیت را با استفاده از قوانین «بازی ها» تبدیل به یک کار سرگرم کننده کرد و بازیکنان (که می‌توانند فرزندان باشند) را ترغیب کرد تا در این «شبه بازی» شرکت کنند.
فعالیت‌هایی مانند «درس خواندن» یا «مسواک زدن» در حالت عادی، فعالیت‌هایی غیرجذاب و اجباری هستند. ولی همین‌ها را می‌توان در قالب بازی‌ها به فعالیت‌هایی جذاب تبدیل کرد!


یکی از ویژگی‌های بازی‌ها پاداش‌ دادن است. اما پاداش‌ها فقط مادی نیستند… 

ویژگی‌های بازی
قبل از اینکه دربارۀ انواع پاداش‌ها صحبت کنیم، باید این موضوع را توضیح دهیم که ما بیشتر پاداش‌ها را مادی به حساب آورده‌ایم و با توجه به این طرز تفکر شاید بعضی از مثال‌هایی که به‌عنوان پاداش در زندگی واقعی زده می‌شود، در ابتدا خیلی پاداش‌گونه به نظر نرسد. اما به «بازی‌ها» اعتماد کنید و مشابه پاداش‌های بازی‌ها را در زندگی واقعی هم اجرا کنید و از نتایج آن شگفت‌زده شوید.

بیشتر ببینید
چطور متوجه افت قند خون نوزاد شویم

انواع پاداش

پاداش‌های مبتنی بر جایگاه
حتماً در میان اطرافیان خود، افرادی را دیده‌اید که «کلش» بازی می‌کنند و از اینکه به سطح ۵۰ یا ۱۰۰ رسیده‌اند یا از اینکه در بین ۱۰۰ نفر، بهترین مهاجم هستند، احساس غرور می‌کنند.

وقتی در یک بازی، نتایج اعلام شده و رتبه‌ها مشخص می‌شود، بازیکن پاداش دریافت می‌کند. در بازی‌ها، این پاداش‌ها در قالب مدال‌ها و یا جدول برندگان به بازیکن داده می‌شود. این نوع  پاداش‌ها در زندگی واقعی هم می‌توانند کاربرد بسیاری داشته باشند و اتفاقاً هزینه‌ای هم ندارند. به‌عنوان مثال:
اعطای لقب «مرد خانواده» به پسران
اعطای لقب «مادر خانه» به دختران

پاداش‌های مبتنی بر قدرت و آزادی
در بازی‌ها، این پاداش‌ها شامل مواردی مانند قدرت‌های ویژه و نیز حق انتخاب است؛ مثلاً بازیکن بتواند بازیکن مقابل را با یک حرکت گرز نابود کند؛ در حالی که حریفش فقط یک شمشیر دارد. و یا اینکه به او اجازه داده شود که بین کاراکترهای مختلف یکی را انتخاب کند و یا بتواند لباس‌های متنوعی به تن کاراکتر بپوشاند.

در خانواده نیز برای داشتن رابطۀ بهتر و صمیمی‌تر با فرزندان می‌توان موارد زیر را مثال زد:
امکان انتخاب هدیۀ روز تولد
امکان انتخاب لباس
امکان انتخاب مهمانی آخر هفته (رفتن به خانۀ خاله، عمو یا …)
امکان انتخاب بین بازی‌های مختلف و یا ساعات بازی‌کردن

ادامه دارد…

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

18 + پانزده =