در محیط کار چه لباسی بپوشیم؟

انواع محیط کاری و لباس‌های مناسب برای آن

0
411
تیپ محیط کار

مثبت زندگی: می‌گویند نمی‌توانید شغل مورد علاقه‌تان را به دست آورید؛ مگر اینکه برای همان شغل لباس بپوشید. ما یک قانون جدید را به این قانون اضافه می‌کنیم؛ نمی‌توانید شغل مورد علاقه‌تان را حفظ کنید، اگر لباس مناسب محل کارتان را نپوشید. هر محل کاری قواعد مربوط به خودش را دارد. اگر فکر می‌کنید هر لباسی برای هر محل کاری مناسب است و فرقی نمی‌کند با مانتوی جین یا تی‌شرت به محل کار بروید یا کت و شلوار بهتر است در طرز فکرتان تجدید نظر کنید و خیلی مهم‌تر اینکه از این مقاله چشم برندارید. همراه مثبت زندگی باشید.

شناسایی وضعیت محیط کار

لباس پوشیدن برای مصاحبه کاری معمولا از قوانین ثابتی پیروی می‌کند؛ اما بعد از قبول شدن در مصاحبه و گرفتن شغل باید با توجه به محیط کارتان لباس بپوشید. نپوشیدن لباس مناسب محل کار به این معناست که شما اهمیتی نمی‌دهید بخشی از تیم جدید باشید یا به قوانینشان احترام بگذارید. به طور کلی استایل مردانه محیط کار به سه دسته رسمی، نیمه رسمی و غیر رسمی یا روزمره تقسیم می‌شود.

البته این سه دسته‌بندی قابلیت تقسیم شدن به جزئیات بیشتر را دارد؛ اما از آنجایی که اغلب محیط‌های کاری در ایران خارج از این سه حالت نیستند، در این مقاله به معرفی این سه استایل می‌پردازیم تا در محیط کارتان با بقیه هماهنگ شوید و به اصطلاح وصله ناجور به نظر نرسید.

استایل کاملا رسمی در محیط کار

برای اینکه استایل کاملا رسمی مردانه را بشناسید، باید تعریف محیط کاری رسمی را بدانید. محیط کاری رسمی جایی است که در آن میزان صمیمیت بسیار پایین است. مدیر تیم بیشتر از آنکه تیم را رهبری کند و به آن‌ها انگیزه دهد، مدیریت می‌کند و از رابطه نزدیک دوری می‌کند.

بیشتر ببینید
نشانه‌هایی که می‌گوید یک مرد هیچوقت مال شما نخواهد شد

در این وضعیت معمولا دیواری شیشه‌ای بین افراد وجود دارد که شاید ظاهرا دیده نشود؛ اما همیشه احساس می‌شود. معمولا شرکت‌های بزرگ با تعداد پرسنل زیاد و بخش‌بندی کم، محیطی رسمی دارند.

همچنین شرکت‌هایی که رده سنی آن‌ها بیش از ۴۵ سال است، خود به خود قواعد محیط رسمی را به خودش خواهد گرفت. در محیط کاری رسمی معمولا به طور مرتب جلسه‌های جدی و رسمی برای عقد قرارداد با سایر شرکت‌ها وجود دارد و مهمان‌های حاضر در جلسه غریبه هستند.

لباس مناسب محیط کار

وقتی صمیمیت در کار نیست!

اگر در چنین محیطی کار می‌کنید، روی خرید کت و شلوارهای شیک و خوش دوخت مردانه سرمایه‌گذاری کنید. سراغ کت و شلوارهایی بروید که طوسی یا سرمه‌ای هستند و ترجیحا از کراوات استفاده کنید. موقع خرید کت و شلوار رسمی علاوه بر رنگ به سایز آن هم دقت داشته باشید.

بهتر است از پوشیدن کت و شلوار تنگ یا گشاد خودداری کنید؛ کت و شلوار تنگ از رسمی بودنتان کم می‌کند و کت و شلوار گشاد باعث می‌شود بی نظم به نظر برسید. کت و شلواری را انتخاب کنید که کاملا اندازه شماست. به فکر اینکه چند سال بپوشمش هم نباشید. کت و شلوار باید اندازه شما باشد.

اما اگر بانو هستید و در محیطی رسمی کار می‌کنید کار دشواری در پیش ندارید. مانتو فروشی‌هایی هستند به اسم مانتو فروشی اداری! این مانتوها در رنگ‌های تیره و با دوخت رسمی مانتوها را در اختیاز مشتری‌ها می‌گذارند. شلوار پارچه‌ای و مقنعه یا روسری‌های بلند و تیره رنگ، در کنار مانتوهای اداری یا مانتوهای کُتی، ترکیب مناسبی برای بانوانی است که محل کارشان رسمی است و صمیمیت در آن کم است.

بیشتر ببینید
۳ روش آسان و مطمئن برای شستن کاپشن، کت و پالتو چرم

محیط کار رسمی‌ها به گوش

لباس مناسب محیط کار

سعی کنید دو یا سه پیراهن کاملا رسمی و شیک داشته باشید. رنگ پیراهن‌های شما باید به کت و شلوارتان بیایند. به خاطر داشته باشید نباید یقه پیراهنتان را بیش از حد باز بگذارید. این کار باعث می‌شود بی‌ملاحظه و غیر جدی به نظر برسید.

کفشی که برای پوشیدن در شرکت به آن نیاز دارید، یک جفت کفش جلو بسته کاملا رسمی است. از پوشیدن صندل در تابستان و بوت بلند در زمستان به شدت خودداری کنید.

اگر مرد هستید سعی کنید بین رنگ کمربند و کفشتان هماهنگی ایجاد کنید و در نهایت بین رنگ این دو گزینه و رنگ کت و شلوار و پیراهن هارمونی به وجود آورید. بانوان هم بهتر است رنگ مقنعه و روسری خود را با رنگ شلوار و کیف سِت کنند و بالطبع از رنگ‌های تیره استفاده کنند که با ظاهر همکاران در تضاد نباشد.

محیط کار غیر رسمی

همکارانتان را به اسم کوچک صدا می‌زنید؟ آن‌ها را خارج از محیط کارتان هم می‌بینید؟ با همکارانتان دوست هستید و آیا سن و سال شما و رئیستان به هم نزدیک است؟ اگر جوابتان به این سوال‌ها مثبت است؛ شما در یک محیط غیر رسمی کار می‌کنید که جز زمانی که با غریبه‌های شرکت‌های رسمی قرار مصاحبه دارید، نیازی به پوشیدن لباس رسمی نیست. این نوع محیط در استارتاپ‌ها و شرکت‌هایی با مدیریت و نیروهای جوان دیده می‌شود. محیطی که کار تیمی و صمیمیت در آن به شدت دیده می‌شود.

جین یا پارچه‌ای؟

اگر در یک محیط کاری غیر رسمی کار می‌کنید، بهتر است همیشه در کمدتان جدیدترین انواع شلوار مردانه و زنانه جین (لی) و پارچه‌ای را داشته باشید. پوشیدن شلوار لی به معنی مجاز بودن هر مدلی نیست؛ هر چقدر هم که محیط کار شما غیر رسمی باشد، نباید شلوار جین زاپ‌دار بپوشید یا سراغ مدل‌های غیر متعارف بروید. یک شلوار جین سرمه‌ای تیره و راسته به اغلب لباس‌های شما خواهد آمد.

بیشتر ببینید
کودک چقدر باید بخوابد؟

در تابستان چندین پولوشرت و تی شرت رنگی و ساده تهیه کنید و در زمستان پوشیدن پلیورهای یقه هفت یا پلیورهای یقه گرد و پیراهن را فراموش نکنید. بانوان هم می‌توانند از مانتوهای طرح جین و مانتوهای پارچه‌ای با رنگ‌های مناسب استفاده کنند. روسری و شال امتخاب مناسبی برای پوشش بانوان در این محیط‌هاست.

درباره کفش هم باید بگوییم: با خیال راحت کتانی بپوشید، صندل به پا کنید یا با نیم‌بوت‌هایتان قدم بزنید. در یک شرکت غیر رسمی راحتی شما مهم است چون در نهایت باید بازده کار را بالا ببرد؛ کسی کفش‌هایتان را زیر ذره بین نمی‌برد.

محیط کاری نیمه رسمی

محیط کاری نیمه رسمی نه کاملا در دسته بندی رسمی‌ها قرار می‌گیرد و نه به دسته شرکت‌های غیر رسمی تعلق دارد. رابطه بین کارمندان این شرکت بین این دو محیط است؛ یعنی عده‌ای با هم صمیمی هستند و با بقیه غیرصمیمی. معمولاً این شرکت‌ها وضعیت نیمه خصوصی دارند و گروه سنی کارمندان طیف متنوعی را در نظر می‌گیرد. شرکت‌ها تازه تأسیس نیستند و سابقه‌ای چندین ساله دارند و فضای کاری‌شان نیمه جدی است.

لباس مناسب محیط کار

نیمه رسمی‌ها بخوانند!

چنانچه در شرکتی نیمه رسمی کار می‌کنید، بهتر است چند دست شلوار پارچه‌ای شیک مردانه تهیه کنید. رنگ‌هایی مثل سرمه‌ای، بژ، عاجی و شیری می‌توانند برای شلوارهای شما مناسب باشند.

خرید کت تک را فراموش نکنید. لازم نیست رنگ کت تک شما عین شلوارتان باشد؛ هماهنگی یا هم خانواده بودن آن‌ها هم ایده خوبی خواهد بود. برای یاد گرفتن قواعد رنگ‌ها از چرخه رنگ کمک بگیرید.

بانوانی که در این محیط کار می‌کنند باید در انتخاب اندازه و رنگ مانتو دقت بیشتری داشته باشند. مانتوهای کوتاه یا جلوباز اصلا برای این محیط مناسب نیستند. مانتوهای چارخانه تیره رنگ بهترین انتخاب برای این فضای کاری است. نه خیلی ساده است (مثل محیط کار رسمی) نه رنگی و رنگی مانند محیط کار غیر رسمی.

بیشتر ببینید
بزرگ شدن طحال چه خطراتی دارد؟

استفاده از ساعت‌های فانتزی و دستبندهای مختلف در این محیط منعی ندارد و باعث می‌شود اهمیت دادن به تیپ و ظاهرتان بر کسی پوشیده نباشد.

رنگ پیراهن یا مانتوی شما باید فصل مشترکی با رنگ کت تک و شلوارتان داشته باشد.

می‌توانید به جای کفش کاملا رسمی از کالج مردانه و زنانه استفاده کنید.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

15 − 9 =