درباره لکنت زبان و ویژگی‌های تشخیصی آن

مریم محسنی - گفتار درمانگر

0
240
لکنت زبان

مثبت زندگی: در بین نارسایی‌های کودکی، اختلالات ارتباطی از جمله شایع‌ترین این نارسایی‌هاست. رشد و تکامل زبان و گفتار در کودکان تاثیر عمیقی بر سایر جنبه‌های رشدی آنان دارد و بروز اختلال در هر یک از جنبه‌های گفتار، از جمله روانی گفتار، باعث ایجاد مشکلات مختلف روحی، روانی و عاطفی در کودک می‌شود.

لکنت یکی از شایع‌ترین و در عین حال پیچیده‌ترین اختلالات گفتاری است که متناسب با شدت و عوارض ایجاد شده، فرد را به درجات مختلف در زندگی فردی و اجتماعی دچار آشفتگی و نگرانی ساخته و باعث ایجاد اختلال در ارتباط فرد با سایرین می‌شود. بسیاری از کودکان دچار لکنت، ناراحتی روانشناختی قابل‌ ملاحظه‌ای را تحمل می‌کنند و لکنت زبان زندگی روزمره بسیاری از کودکان مبتلا را مختل می‌کند. در کودکان سنین پیش‌دبستانی و سنین مدرسه مبتلا به لکنت زبان، میزان بروز اضطراب اجتماعی و امتناع از رفتن به مدرسه و سایر علائم اضطراب شایع‌تر است.

بروز لکنت زبان نسبتا زودرس است. آغاز ناگهانی لکنت زبان معمولا بین ۲ تا ۷ سالگی اتفاق می‌افتد و بیشترین میزان وقوع آن در ۵ سالگی است. در موارد متعدد دیگر، لکنت زبان به هنگام شروع مدرسه یعنی حدود ۶ سالگی بروز می‌کند.

میزان شیوع این نارسایی تا قبل از بلوغ ۱ درصد و در نوجوانی ۸/۰ درصد برآورد شده است و از نظر نسبت در پسران تقریبا ۳ برابر دختران برآورد می‌شود. این اختلال در اعضای خانواده کودکان مبتلا شایع‌تر از جمعیت کلی است (کاپلان و سادوک، ۲۰۰۷). پیش‌آگهی این نارسایی مثبت است زیرا حدود ۴۰ درصد از مبتلایان به آن تا پیش از ورود به دبستان و ۸۰ درصد نیز تا دوره نوجوانی بهبودی حاصل می‌کنند(کاشانی و وزیری، ۱۳۸۷).

ویژگی‌های تشخیصی

تکلم نابهنجار، گفتاری است که با بیان عادی وگفتار عموم افراد تفاوت قابل‌توجهی دارد. این تفاوت در حدی است که موجب جلب‌ توجه دیگران شده، ارتباط را مختل ساخته و فرد مبتلا و شنونده هر دو دچار ناراحتی و خستگی می‌شوند. لکنت زبان اختلالی است که در آن جریان طبیعی گفتار بر اثر رویدادهای حرکتی و غیرارادی گفتاری از بین می‌رود. حوادث مختلفی در زمینه حرکات گفتار ممکن است سبب اختلال در روانی‌ گفتار شوند.

لکنت زبان شامل یک یا چند مورد زیر است: تکرار هجاها یا کلمات، کشیده‌گویی صداها، گیر در شروع کلمات، وارد کردن صداهای اضافی، مکث بین کلمات، جایگزینی مشهود کلمات برای اجتناب از وقفه و وقفه خاموش یا قابل شنیدن، جانشین‌سازی کلمات برای اجتناب از کلماتی که تلفظ دشواری دارند، واژه‌هایی که با یک فشار فیزیکی مضاعف تولید می‌شوند.

لکنت زبان شدید اصولا حاوی خصوصیات ثانویه‌ای است که ممکن است شامل اختلال در تنفس، لب ورچیدن و قفل زبان باشد. این نارسایی ممکن است با نشانه‌های بدنی مانند پلک زدن، تیک، لرزش، تکان‌های سر و گره کردن مشت‌ها همراه باشد. رفتارهای اضافی نظیر شکلک، حرکات ناگهانی سر یا حرکات غیرطبیعی بدن در حین تکلم منقطع نیز شایع هستند. اضطراب انتظاری وقوع لکنت زبان، در بسیاری از مبتلایان به این نارسایی دیده می‌شود. همچنین این نارسایی ممکن است در شرایط پر فشار هیجانی بدتر شود. البته به نظر می‌رسد که لکنت زبان در بیشتر موقعیت‌ها مثل هم‌خوانی، آواز خواندن یا صحبت کردن با حیوانات و اشیاء بی‌جان ظاهر نمی‌شود (اورکی و همکاران، تحت چاپ).


پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

18 − شانزده =