روش‌هایی برای بند آوردن خونریزی بینی

0
124

مثبت زندگی: بعد از خونریزی‌های قاعدگی، خون‌ریزی بینی شایع‌ترین نوع خون‌ریزی در انسان است که به علت پارگی عروق مخاط بینی اتفاق می‌افتد. طبق آمار، به طور تقریبی یک نفر از هر ۱۰ نفر، دست کم یک بار سابقه خونریزی شدید از بینی داشته است. خونریزی بینی بخصوص در کودکان شیوع بیشتری دارد. علت آن هم نزدیک بودن عروق خونی به پوسته مخاطی بینی است.

خون دماغ و سردرد

وقوع همزمان سردرد و خون دماغ نسبتا شایع است. خون دماغ‌های پشت سر هم معمولا به علت آسیب به عروق خونی در بینی رخ می‌دهد. اما داشتن سردرد و خون دماغ می‌تواند نشانه‌ای از یک مسئله جزئی، مانند تب یونجه و یا چیزی شدیدتری، مانند کم خونی، و یا کمبود گلبول قرمز خون باشد.

عوامل محیطی و شیوه زندگی می‌تواند به سردرد و خون دماغ کمک کند. این موارد به آسانی موجب پارگی عروق خونی کوچک در بینی، به ویژه هنگامی که غشای داخل آن خشک است، می‌شود. انحراف تیغه بینی، و یا تغییر دیواره بینی یک علت شایع برای هر دو علائم است. انحراف تیغه بینی همراه با سردرد و خون دماغ می‌تواند انسداد در یک یا هر دو سوراخ بینی، درد صورت و تنفس پر سر و صدا در هنگام خواب را ایجاد کند.

دیگر موارد خفیف که می‌توانند سردرد و خون دماغ را به طور همزمان ایجاد کنند عبارتند از:

 • رینیت آلرژیک، یا تب یونجه
 • سرماخوردگی
 • عفونت سینوسی
 • استفاده بیش از حد از ضد احتقان بینی و اسپری‌های بینی
 • وجود مخاط خشک در بینی

سردرد همراه با خون دماغ نشانه چیست؟

خون دماغ و سردرد، هر دو با یکدیگر، نشانه‌های فشار خون بالا هستند. به منظور جلوگیری از پیش آمدن عوارض بیشتر، خونریزی بینی ناشی از فشار خون بالا بایستی در اسرع وقت ریشه کن شود.

بیشتر ببینید
دستورهای ساده برای چاق شدن

این وضعیت آمیخته همچنین نشانه‌‌ای از کم خونی است. یک معاینه‌ی کامل بایستی انجام شود تا مشخص گردد که آیا فرد از کم خونی رنج می‌برد و یا به فشار خون بالا دچار شده است یا خیر. چنانچه فشار خون و سایر آزمایشات نرمال باشند، نشان دهنده‌ی آن است که فرد از خونریزی شدید بینی رنج نمی‌برد.

شایع‌ترین علت خونریزی

یکی از علت‌های شایع خونریزی بینی وارد شدن ضربه به سر است. ضربه به سر می‌تواند عروق خونی بزرگ موجود در پشت بینی را متحمل آسیب سازد. که این وضعیت به خون دماغ خلفی اشاره دارد، و در میان افراد مسن و کسانی که مبتلا به فشار خون بالا هستند، شایع است. در چنین مواردی، خونریزی بینی با سردرد همراه خواهد بود.

در اغلب اوقات، خشکی غشاء مخاطی که بینی را می‌پوشاند همچنین می‌تواند باعث خونریزی بینی و سردرد شود. خشک شدن غشای مخاطی باعث ترک خوردگی و خونریزی می‌شود، که همچنین ممکن است ناراحتی و سوزش بینی را به بار آورد.

اگر سردرد همراه با علائم زیر را دارید حتما با اورژانس تماس بگیرید:

 • گیجی
 • غش
 • تب
 • فلج شدن یک طرف از بدن
 • مشکل در حرکات، مانند صحبت کردن و یا راه رفتن
 • تهوع یا استفراغ که مربوط به آنفلوآنزا نیست

خون دماغ شدن از یک سوراخ بینی

بیماران معمولاً از خونریزی هر دو سوراخ بینی شکایت دارند، در حالی که در حقیقت یک سوراخ بینی خونریزی دارد و مشکلی جدی تلقی نمی‌شود، اما آزاردهنده بوده و ایجاد ترس می‌کند

شایع‌ترین علت خونریزی بینی، ضربه (تروما) تلقی می‌شود. ضربه‌های خفیف، نظیر دست کاری بینی با انگشت، سبب از بین رفتن ترشحات طبیعی که محافظ پوست و عروق هستند، می شود و منجر به خون‌ریزی بینی می‌گردد.

بیشتر ببینید
۱۰ فیلم برتر که داستان واقعی دارند

افراد با فشار خون بالا نیز مستعد خون‌ریزی بینی هستند. این مشکل در میان افراد مسن و به خصوص زنان یائسه که موجب جمع و خشک شدن بافت‌های بدن از جمله مخاط بینی می‌شود، رایج‌تر است.

دست کاری بینی با انگشت، فشار خون بالا، تحریک غشاء مخاط بینی توسط جسم خارجی، تخلیه شدید بینی به هنگام سرماخوردگی، خشکی مخاط در فصل زمستان، یا تحریک آن زیر آفتاب شدید تابستان، عفونت‌های بینی و پولیپ یا مصرف برخی از داروها از عوامل بروز خون ریزی بینی هستند.

خون دماغ شدن کودکان در خواب

اصلی‌ترین علت خونریزی بینی در کودکان ضربه مستقیم به بینی، خشک شدن مخاط بینی بر اثر هوای خشک محیط، عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، جسم خارجی و آلرژی بینی است. کودکان معمولاً بینی خود را دستکاری می‌کنند که علت بسیاری از خونریزی‌های بینی محسوب می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق، ناخن‌های کودکتان را همیشه کوتاه نگه دارید.

نود و نه درصد موارد خون دماغ از خونریزی عروق خونی‌ ریز در تیغه بینی قسمت میانی بینائی که حدود یک سانتی‌متر تا سوراخ‌های بینی فاصله دارد اتفاق می‌افتد. این عروق خونی کوچک به‌ راحتی توسط یک ضربه ملایم به بینی پاره می‌شود و لخته‌ای که در جریان التیام تشکیل می‌شود به‌ راحتی با یک لمس ملایم یا مالش بینی کنده می‌شود که مجدداً موجب شروع خونریزی می‌شود.

این سری از حوادث می‌‌تواند با داشتن یک واکنش آلرژیک یا عواملی که موجب گشادی عروق خونی می‌شوند، با تنفس هوای داغ که موجب خشکی مخاط بینی می‌شود، با عطسه، سرفه و خالی کردن بینی (فین کردن) یا با مالیدن و یا خراش دادن بینی به‌ویژه در جریان خواب (بیشتر خون دماغ‌ ها در شب اتفاق می‌افتند) تشدید شوند.

بیشتر ببینید
آثار مخرب طلاق بر روی کودکان

درمان خون دماغ در طب سنتی

۱- پودر مازو را به اندازه یک گرم با لوله نازکی به داخل بینی فوت می‌کنند خون بند می‌آید.

۲-ضماد برگ تازه گزنه برای بند آمدن خونریزی بینی مفید است. ( برای کسانیکه سرد مزاج هستند، در مصرف خوراکی آن باید احتیاط شود و زیاد خوردن آن برای کلیه و روده مضر است و باید آن را با صمغ عربی خورد)

۳- برای بهبود زخم داخل بینی آب انار ترش را بجوشانید تا غلیظ شود. سپس با عسل مخلوط نموده و روی زخم بگذارید.

۴-چند قطره از جوشانده شکوفه زردآلو را در بینی بچکانید.

۵- چند قطره از مخلوط آب تره با سرکه را در بینی بچکانید.

۸- ضماد آب سماق به پیشانی و روی بینی، خونریزی بینی را قطع می‌کند . ( بانوانی که دارای خونریزی زیاد رحم هستند نیز می‌توانند مقداری سماق را روی کباب چنجه پاشیده و میل نمایند خونریزی قطع می‌شود)

۹- به بینی کشیدن ۵گرم گرد سی سنبر خونریزی را رفع می‌کند.( اسراف در خوردن آن مضر است مخصوصا گرم مزاج‌ها بایستی آنرا با کتیرا بخورند)

۱۰- مصرف سیر و دارچین در جلوگیری و بند آوردن خون دماغ موثرند.

راه حل‌هایی برای بند آوردن خون دماغ

– خونسردی خود را حفظ کنید.

– اگر هنگام خونریزی به حالت دراز کشیده قرار گرفته و بنا به توصیه عامه مردم سرتان را عقب می‌گیرید، باید به شما تذکر دهیم که ممکن است مقدار زیادی خون وارد حلق شما شده و احساس خفگی ایجاد کند، بنابراین صاف بنشینید.

– راست و مستقیم بنشینید، سر را به جلو خم کنید تا خون به گلو وارد نشود.

بیشتر ببینید
چرا بدن‌تان خودبخود کبود می‌شود؟

– با ملایمت هر نوع لخته خون را که می‌تواند از بسته شدن رگ‌ها و قطع خون ریزی جلوگیری کند، از دماغ خارج سازید (با فین کردن ملایم)

– در حالی که بالاتنه خود را به جلو خم کرده‌اید، دهان خود را باز نمایید. در این حالت می‌توانید خون را تف کرده و آن را قورت ندهید. سرانجام بالاتنه باید به حالت معمول درآید.

– اگر برای مدت  ۵ تا ۷ دقیقه بینی را در سمت خونریزی به روی تیغه بینی با انگشت دست بفشارید، بسیاری از خونریزی‌های بینی، مهار می‌شوند. ولی بهتر است مدت ۲۰ دقیقه بینی را با انگشتان دست فشار دهید.

– توصیه می‌شود از فرو کردن پنبه یا دستمال در بینی خودداری کنید. زیرا ممکن است هنگام درآوردن آنها  دچار مشکل شوید و مخاط بینی بیشتر آسیب ببیند.

– قرار دادن کیسه یخ بر روی تیغه میانی بینی و حتی پیشانی، می‌تواند در قطع خونریزی تأثیرگذار باشد، زیرا سرما سبب انقباض رگ‌ها شده و لخته سریع‌تر تشکیل می‌شود و بالاخره خونریزی پایان می‌یابد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

5 + دو =