خانم‌های باردار مراقب مصرف کافئین باشید!

عوارض مصرف بیش از حد روی جنین

0
535
مصرف کافئین در بارداری

مثبت زندگی: خانم‌ها در دوران بارداری به سلامت خود توجه بیشتری دارند و از خوردن مواد غذایی مضر مانند پنیر غیرپاستوریزه، فست فودها و… پرهیز می‌کنند. اما ممکن است درخصوص مصرف کافئین این دقت را نداشته باشند. این در حالی است که پزشکان و متخصصان تغذیه، مصرف متعادل مواد غذایی حاوی کافئین به ویژه در دوران بارداری را سفارش می‌کنند.

توصیه‌هایی درباره کافئین برای داشتن بارداری سالم

بسیاری از نوشیدنی‌ها، غذاها و خوراکی‌ها، حاوی کافئین هستند بنابراین حتی اگر خودتان هم بخواهید کار سختی است که به طور کلی از خوردن آن صرف نظرکنید. پژوهشگران می‌گویند خوردن ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز، سلامت شما را به خطر نمی‌اندازد، (یک یا دو فنجان با اندازه مناسب).

قهوه مانند یک مسکن است و عوارض جانبی هم دارد و مانند محرکی که ضربان قلب و فشارخون را افزایش می‌دهد، ممکن است شما را بیدار نگه دارد و به شما انرژی دهد اما مصرف کافئین بیش از حد، سبب اضطراب شما می‌شود و همچنین اختلال در خواب شما به وجود می‌آورد. ترک ناگهانی کافئین هم عوارض خودش را به همراه دارد از جمله: سردرد، تحریک‌پذیری و خستگی. بنابراین بهتر است قبل از بارداری میزان کافئین مصرفی خود را کاهش دهید.

تاثیر کافئین بر جنین

کافئین با عبور از جفت، به بدن جنین راه پیدا می‌کند. در دوران بارداری بدن نوزاد هنوز درحال رشد است. کبد، مغز و سیستم عصبی جنین نمی‌توانند به شیوه بزرگسالان عمل کنند. کافئین سبب تحریک نوزاد می‌شود بنابراین ممکن است احساس کنید کودک بعد از خوردن قهوه یا نوشابه فعال‌تر می‌شود.

بیشتر ببینید
دخل و خرج را به هم بخورانید!

این ممکن است موجب اختلال ضربان قلب و خواب نوزاد شود. با استفاده بیش از حد کافئین تحریک‌پذیری، لرزش و اختلال در خواب را مشاهده خواهید کرد. در این شرایط با مشورت پزشک، میزان مصرف کافئین خود را به کمتر از ۲۰۰ میلی‌گرم در روز محدود کنید.

زنان باردار اغلب نگران هستند که آیا کافئین می‌تواند سبب نقایص مادرزادی، بارداری، زایمان زودرس یا دیگر مشکلات مربوط به زایمان شود؟ تحقیقات هنوز در حال انجام است. درخصوص سقط جنین، اطلاعات متناقضی وجود دارد. براساس ۲۶ مطالعه انجام شده، کافئین می‌تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد. محققان بیان کردند مصرف کافئین به میزان ۱۵۰ گرم در روز، تا ۱۹ درصد و مصرف روزانه بیش از ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین در روز احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهد.

اما همه مطالعات انجام شده با این نظر موافق نیستند و بعضی می‌گویند کافئین به تنهایی خطر بروز سقط جنین را افزایش نمی‌دهد. تنها زمانی که کافئین با سایر مواد مانند سیگار یا مواد مخدر ترکیب شود، میزان سقط جنین افزایش می‌یابد.

مصرف کافئین در بارداری

وزن کم هنگام تولد

مطالعات نشان می‌دهد بین کافئین و کم وزنی نوزاد هنگام تولد رابطه وجود دارد و احتمال تولد بچه‌هایی با ۱۰ درصد کمتر از وزن عادی زیاد است.

برخی نوشیدنی‌ها و میزان کافئین موجود در آنها

توجه: هر موردی که در زیر آورده شده یک میانگین کلی است و مقدار واقعی کافئین در هر محصول، بستگی به نام تجاری و نحوه ساخت آن دارد!

* قهوه معمولی (یک فنجان) ۹۵ میلی‌گرم کافئین
* قهوه نعناع (یک فنجان) ۲ میلی‌گرم
* دونات قهوه داغ (کوچک) ۱۵۰ میلی‌گرم
* قهوه تلخ قهوه‌ای (یک لیوان استارباکس کوتاه) ۱۳۰ میلی‌گرم
* چای سیاه (یک کیسه) ۴۰ میلی‌گرم
* چای سبز (یک کیسه) ۲۰ میلی‌گرم
* چای نعناع (یک کیسه) ۲ میلی‌گرم
* شکلات داغ (یک فنجان) ۵ میلی‌گرم
* پپسی (یک قوطی) ۳۴ میلی‌گرم
* نوشیدنی انرژی‌زا (یک قوطی) ۸۰ میلی‌گرم

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

هفده − نه =