حسرت‌هایی که والدین امروز در آینده خواهند داشت

0
302

مثبت زندگی: برخی والدین با اشتباهاتی که در رفتار با فرزند خود دارند از دوران کودکی فرزندشان لذت نمی‌برند و در آینده حسرت و پشیمانی بزرگی برای فرصت‌های از دست رفته خواهند داشت.

اشتباهات والدین

همه والدین می‌خواهند که فرزندانشان بهترین زندگی ممکن را داشته باشد، بسیاری از آن‌ها برای خرید ایحتاج فرزندان‌شان سخت کار می‌کنند. هر خانواده‌ای روش‌های خاص خود را دارد. برخی به فرزندان خود حق انتخاب می‌دهند و به آنها آموزش می‌دهند که خودشان تصمیم بگیرند.

یک چیز وجود دارد که همه والدین در آن مشترک هستند: وقتی به گذشته نگاه می‌کنند، همه می‌خواهند برخی از اشتباهاتی که در گذشته مرتکب شده‌اند را رفع کنند. مطمئن هستیم که اولین سال های زندگی یک کودک یک زمان جادویی است که باید از آن لذت ببرید، چون در آینده ممکن است از برخی فرصت های از دست رفته پشیمان شوید، بنابراین، نگاهی به چیزهایی بیاندازید که بسیاری از والدین به دلیل انجام و تکرار اشتباهات مشابه آن پشیمان هستند.

۱۰ حسرت رایج والدین بعد از سپری شدن دوران کودکی فرزندانشان

از ارتباطشان با فرزند خود لذت نمی‌برند

بچه کوچکی که به سرعت از یک کودک به یک فرد نسبتاً خود کفا رشد می‌کند، واقعاً نیاز به تماس دائمی با بزرگسالان دارد، اما حقیقت این است که والدین نیز به این ارتباط نیاز دارند، بله، زمان آزاد کمتری وجود دارد و مشکلی نیست اگر یک مادر کاری انجام دهد در حالی که کودک در حال بازی کردن است، اما اگر این را به یک عادت تبدیل کنید. ممکن است متوجه شوید که کودک شما بدون اینکه بدانید و بفهمید بزرگ شده است و زندگی خودش را می کند و شما ازدوران کودکی او لذت لازم را نبرده‌اید، هیچ راهی برای بازگشت زمان از دست رفته وجود ندارد، بنابراین سعی کنید نه تنها از لحاظ حضوری و فیزیکی به کودک خود نزدیک شوید، بلکه از لحاظ ذهنی نیز به آن‌ها نزدیک باشید و درکشان کنید و از زمانی که با هم سپری می‌کنید لذت ببرید.

بیشتر ببینید
مادر؛ چهره‌ای برای تمام رنج‌های جهان
اشتباهات والدین

اغلب به اندازه کافی بچه هایشان را در آغوش نمی‌گرفتند

دانشمندان اهمیت در آغوش کشیدن برای سلامتی (برای سلامت جسمی و هم روحی) را به اثبات رسانده‌اند. برخی اوقات والدین این کار را به دلایل مختلف انجام نمی‌دهند و اغلب اشتباه می‌کنند، و این نظریه کاملا منسوخ شده است که فرزندان را بیش از حد طولانی بغل نکنید چرا که به شما عادت خواهند کرد. با گذشت زمان، کودک بزرگ خواهد شد و اجازه نخواهد داد او را در آغوش بگیرید و حسرت چنین روزهایی در دلتان خواهد ماند.

از آن‌ها به اندازه کافی عکس و فیلم نگرفته‌اند

البته اگر عکس نگیرید اتفاق بدی رخ نخواهد داد. اما بسیار محتمل است که در آینده، بخواهید برخی از ارزشمندترین لحظات زندگی خود را به یاد بیاورید و این احساسات را با فرزندان بالغ خود به اشتراک بگذارید.

بسیاری از والدین از استفاده نکردن از یک دوربین وقتی که باید می‌بود متاسف هستند، شما هرگز ثبت یک نمایش آتش بازی را تماشا نخواهید کرد اما قطعاً اولین قدم‌های کودکتان (بیش از یک بار) را خواهید دید و آلبوم‌های عکس (با وجود تمام ابزارها و تکنولوژی که امروزه داریم) هنوز بهترین و مطمئن‌ترین روش برای نگه داشتن عکس‌های مهم و زیبا هستند.

حسرت والدین

اولین کلمات فرزندانشان را ننوشتند

این ها صرفا خاطرات خوبی هستند، شما به راحتی می توانید بدون آن ها زندگی کنید و تاثیر بدی در روند زندگی و آینده شما نخواهد داشت، اما بهتر است آن ها را داشته باشید.

به اندازه کافی بازی‌های خلاقانه انجام ندادند

نمی‌گوییم که اگر با فرزندتان بازی‌های خلاقانه کنید او قطعاً به یک هنرمند یا نوازنده تبدیل خواهند شد، اما با این کار قطعا یک فرصت برایش ایجاد خواهید کرد. اول اینکه اگر کودک را در فعالیت‌های مختلف دخیل کنید می‌توانید بفهمید که آن ها به چه چیزی علاقه دارند و در چه کاری مهارت دارند، بعداً می‌توانید بر روی توسعه نقاط قوت آن ها کار کنید.

بیشتر ببینید
۱۰ مزیت قصه گویی برای کودکان؛ نکات مهمی که باید بدانید

دوم اینکه هر نوع فعالیت برای مثال خواندن با صدای بلند یا بازی کردن با خمیر بازی و اسباب بازی‌ها هوش و تخیل و واژگانشان را افزایش می‌دهد و در نهایت این گونه، شما ارتباط بین خود و فرزندتان را قوی‌تر می‌کنید و این تنها دلیل خوب برای انجام هر کاری است.

والدین با تجربه اغلب از این که استعدادهای کودکان خود را درک نکرده‌اند افسوس می‌خورند. اگرچه برخی از توانایی‌های آن‌ها را می‌توان در سن بسیار پایین مشاهده کرد، به کودک خود فرصت دهید تا بازی های مختلف را امتحان کرده و تا جایی که ممکن است حتما در این باره مطالعه کنید.

بازی با فرزند

خیلی سخت گیر بودند

یک افسانه مشهور وجود دارد که هر چه انتظارات بیشتر باشد، فرد موفق تر می‌شود. اما در حقیقت ممکن است اثر معکوس داشته باشد. تنبیه و پاداش به کودکان را فقط برای چیزهایی که واقعاً مهم هستند اختصاص دهید و در هیچ کدام زیاده روی نکنید.

به ایده‌های کودک‌شان توجه نکردند

عباراتی مثل «شما برای تصمیم گیری بیش از حد جوان و کودک هستید»، و یا «بزرگسالان بهتر می‌دانند» این واقعیت وجود دارد که شنیدن این جملات چیزی ناخوشایند است، اما بدترین اتفاق توهین به کودک نیست بلکه کودکانی که نظرشان را غالباً نادیده می‌گیرند، ممکن است نا امن بزرگ شوند.

این واقعاً منطقی است؛ چطور می‌توانید بفهمید چه چیزی از زندگی می‌خواهید، اگر همیشه کسی بود که همه تصمیم گیری‌ها را برای شما انجام می‌داده؟ بگذارید که کودکتان نظر خود را انتخاب کرده و بیان کند، بهتر است درباره خواسته‌های آنها صحبت کنید و مسائل را توضیح دهید، نه اینکه آنها را نادیده بگیرید و محدودشان کنید.

بیشتر ببینید
10 نوشیدنی شگفت انگیز ضد پیری
بزرگترین اشتباهات والدین

بچه‌هایشان را به اندازه کافی خوشحال نکردند

خاطرات خوب از دوران کودکی ارزشمندترین چیزهایی هستند که هیچ کس نمی‌تواند از ما بگیرد. بیشتر از آن، تعطیلات کوچک می‌تواند به دستاوردهای بزرگ تر تبدیل شود: اگر کودک در فضای سالم رشد می‌کند و تجربه‌های جدید زیادی داشته باشد، به این معنی است که آن ها به طور فعال در حال رشد هستند.

کودکان شاد با زندگی بزرگسالی سازگاری بیشتری دارند و روابط جدیدی را شروع می‌کنند، والدین در مورد زمانی که با هم سپری می‌کنند احساس دلتنگی خواهند داشت. بنابراین، از آن لذت ببرید و در مورد این که چطور زندگی خود را می‌توانید جالب تر کنید فکر کنید و مطمئن شوید که کودک‌تان تا آنجا که ممکن است لحظات شاد بسیاری دارد.

اغلب توصیه‌های دیگران را دنبال می‌کردند

افرادی هستند که عاشق نصیحت کردن هستند حتی اگر نادرست باشد و مادران جوان اغلب به آن‌ها گوش می‌دهند. زمانی که این افراد را می‌بنید اطلاعات زیادی در مورد نحوه پوشش، غذا دادن و آموزش بهتر به کودکتان خواهند داشت، اما حقیقت این است که شما پدر و مادر هستید و بهتر از هر کس دیگری می دانید که چه چیزی برای کودک شما خوب و چه چیزی بد است. البته می‌توانید به آنها گوش دهید اما این به آن معنا نیست که باید آن‌ها را دنبال کنید و حتما عملی‌شان کنید.

در مهم‌ترین لحظات زندگی فرزندانشان کنارشان نبودند

بعضی مسایل که برای ما جدی به نظر نمی‌رسند، ممکن است برای فرزندان‌مان واقعاً جدی باشند و همه مردم (بویژه کودکان) باید در لحظاتی مانند لحظه تولد عزیزان‌شان را کنار خود ببینند. حتی اگر دلیل منطقی برای از دست دادن جشن تولد کودک‌تان دارید باز هم این کار را نکنید. چوت وقتی که بچه‌ها بزرگ شوند این لحظات را از دست خواهید داد و دیگر تکرار نخواهد شد.

بیشتر ببینید
چرا شیر مادر بهتر است؟

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

شانزده + چهار =