آخرین نوشته هاغذای ایرانی

تماشای آشپزی موجب پرخوری می‌شود

مثبت زندگی: نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که تماشای آشپزی منجر به پرخوری شده و در نتیجه خطر ابتلا به چاقی را افزایش می‌دهد. تماشای آشپزی از مسابقات تلویزیون گرفته تا آموزش آشپزی در یوتیوب و غیره برای میلیون ها نفر یک سرگرمی و تفریح محسوب می شود.

اکنون محققان دانشگاه «سوری» در جریان مطالعه ای تاثیر تماشای آشپزی و درست کردن غذا را بر رفتار غذا خوردن ۸۸ زن داوطلب بررسی کردند. محققان این افراد را به سه گروه تقسیم کردند؛ به یک گروه گفته شد که ویدیوی فردی را که در حال درست کردن یک ساندویچ رپ پنیر بود، تماشا کنند. به گروه دوم گفته شد که بر اساس دستورالعمل خود یک ساندویچ رپ درست کنند و به گروه سوم گفته شد که یک نقاشی را رنگ کنند.

سپس محققان ساندویج هایی را برای خوردن در اختیار این سه گروه قرار دادند. آنها متوجه شدند افرادی که ویدیوی آشپزی نگاه می‌کردند و یا خود به تهیه غذا مشغول بودند، ۱۴ درصد بیشتر از افراد گروهی که نقاشی رنگ می کردند ، غذا مصرف کردند.

نویسندگان می‌گویند یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که محدود کردن «نشانه‌های غذایی» به ویژه در مورد فست فودها در برنامه‌های آشپزی در رسانه‌ها، می‌تواند به کاهش سطح چاقی در جامعه کمک کند. یافته‌های این مطالعه در واقع تاییدی است بر نتایج مطالعات قبلی که نشان داده‌اند تماشای آشپزی یا تهیه غذا منجر به پرخوری می‌شود.

با توجه به ارتباط واضح میان رفتار غذا خوردن و اضافه وزن، از یافته‌های این مطالعه می توان برای حمایت از کاهش وزن و کاهش مصرف غذا از طریق کاهش انتشار نشانه‌های غذایی در رسانه‌ها استفاده کرد. در این راستا، برنامه‌ها و تبلیغات آشپزی در رسانه‌ها که باعث پرخوری یا مصرف غذاهایی با ارزش غذایی کمتر می‌شوند، باید به عنوان ابزاری برای کاهش رفتار غذا خوردن افرادی که در معرض این نشانه‌ها قرار دارند، هدف قرار گیرند.

این نوشته را از دست ندهید  اگر این نکات را نمی‌دانید کرم ضدچروک نخرید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا