تغذیه در دوران بارداری – باورهای غلط

0
90
تغذیه در دوران بارداری

مثبت زندگی: همه می‌خواهند بگویند ما هم بلدیم! آن‌وقت است که از تجربه‌های خود می‌گویند. یکی می‌گوید: «من سر بچه دومم که باردار بودم، به توت فرنگی حساسیت کردم. دکتر گفت اگر نخوری، بچه‌ات کچل می‌شه!» دیگری هم برای اینکه از قافله عقب نماند این‌طور می‌گوید: «نمک نخور، هرچی دیگه خواستی بخور! نمک بچه رو کور می‌کنه!» بله! شاید به این جمله‌ها خندیده باشید و با خودتان فکر کرده باشید جای این حرف‌ها اینجا نیست. اما باید بگوییم که جای این حرف‌ها دقیقا همین‌جاست! خانم‌های باردار می‌دانند از چه حرف می‌زنیم.

در این دوران از هر گوشه و کناری به خانم‌های باردار توصیه و نصیحت ارائه می‌شود. از طرف پزشک متخصص زایمان، دوستان و اعضای خانواده و همکاران در محل کار. حتی غریبه‌ها هم دست از اظهارنظر درمورد وضعیت یک خانم باردار برنمی‌دارند. همراه ما باشید تا در ادامه به برخی باورهای غلط و نادرست در مورد رژیم غذایی و تغذیه در دوران بارداری اشاره کنیم.

باور ۱: تو باید برای دو نفر غذا بخوری

در واقعیت، شما برای یک نفر و یک موجود خیلی خیلی کوچک غذا می‌خورید. اکثر خانم‌ها نیاز دارند که فقط ۳۰۰ کالری بیشتر از کالری‌های مصرفی خود، استفاده کنند. این دوره، دوره افراط در غذا خوردن نیست. بارداری دوره‌ای است که باید در نهایت سلامت و عاقلانه غذا بخورید. اضافه وزن معمول در دوران بارداری باید بین ۱۰ تا ۱۵ کیلوگرم باشد؛ اما این مسئله تا حد زیادی به وزن مادر قبل از بارداری و تعداد جنین در شکم او دارد. 

خانمی که وزنش زیر وزن نرمال است ممکن است تا ۲۰ کیلو هم اضافه وزن بیاورد اما خانمی که قبل از بارداری خودش اضافه وزن دارد، اضافه وزن دوران بارداری او نباید از ۱۵ کیلو بیشتر باشد. پزشکتان باتوجه به وزن، قد و شکل بدنتان، وزن بارداری شما را تعیین خواهد کرد.

بیشتر ببینید
بهترین حالت رابطه جنسی برای باردار شدن زنان

باور ۲: رژیم غذایی شما باید کم کربوهیدرات و پر پروتئین باشد

این باور امروزه در بین رژیم‌های غذایی شهرت و طرفداران زیادی پیدا کرده است. اما خوب است بدانید که یک رژیم پر پروتئین برای دوران بارداری به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. بر طبق هرم راهنمای موادغذایی روزانه، حبوبات، میوه جات، و سبزیجات باید بیشتر رژیم غذایی شما را به خود اختصاص دهد نه شیر و موادغذایی گوشتی. درواقع، فقط ۳-۲ وعده پروتئین در روز برای خانم‌های غیرباردار کافی است. این مقدار از پروتئین را می‌توان در یک عدد تخم مرغ، ۱۰۰-۵۰ گرم مرغ یا گوشت قرمز، و ½ فنجان نخودفرنگی یا لوبیا خلاصه کرد.

کالری‌های اضافی که در دوران بارداری باید استفاده شود، باید بین هر ۵ نوع ماده غذایی در هرم موادغذایی پخش شود.

باور ۳: فشارخون ناشی از بارداری به خاطر مصرف نمک زیاد است

واقعیت این است که فشار خون ناشی از بارداری به خاطر تغییرات مختلف فیزیولوژیکی در این دوران است و از این‌رو نباید مانند فشارخون در افراد عادی مورد درمان قرار گیرد. تعادل شرط اولیه است. با اینکه پرخوری در غذاهای پرنمک به هیچ عنوان سالم نیست، اما کاهش نمک مصرفی یا قطع آن از رژیم غذایی نیز به هیچ عنوان صحیح نیست.

تغذیه در دوران بارداری

باور ۴: دوران بارداری بهترین زمان برای شروع مصرف اسید فولیک (ویتامین‌های Bکمپلکس) است

اسید فولیک در روزها و هفته های اول شکل گیری جنین اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل، توصیه می‌شود که خانم‌ها قبل از حامله شدن روزانه از یک عدد قرص مولتی ویتامین استفاده کنند تا اطمینان یابند که اسید فولیک بدنشان در دوره اولیه بارداری کافی است.

بیشتر ببینید
جنسیت فرزندان چه تاثیری بر نحوه حمام کردن آنها دارد

علاوه بر ویتامین‌ها، منابع بسیار عالی از ویتامین‌های B کمپلکس عبارتند از: آب پرتقال، حبوبات، مرکبات، سبزیجات، آجیل.

باور ۵: بهتر از بیشتر از رژیم غذایی خود، روی ویتامین‌ها تکیه کنید

ویتامین‌ها نباید هیچگاه جایگزین رژیم غذایی شما شود. گرچه اکثر پرشک های متخصص زایمان برای بیماران خود مولتی ویتامین تجویز می‌کنند، این ویتامین‌ها فقط حکم مکمل غذایی را دارد و نمی‌تواند جایگزین یک رژیم غذایی سالم شود. بهترین منابع از ویتامین‌ها و موادمعدنی، موادغذایی طبیعی است، چون بهتر جذب می‌شوند.

باور ۶: شیر کامل برای شما بهتر از شیر کم چرب است

شیر کم چرب برای کلیه افراد بالای ۳ سال انتخاب بهتری به شمار می‌رود. شیر کم چرب کلیه مواد مغذی موجود در شیر کامل را در خود دارد اما میزان کلسترول و چربی آن کمتر است. درواقع، می‌توان گفت که حتی کلسیم موجود در آن از شیر کامل هم بیشتر است.

داشتن یک رژیم غذایی سالم طی دوران بارداری که شامل انتخاب‌های عاقلانه و سالم از انواع و اقسام گروه‌های موادغذایی باشد، باعث می‌شود اضافه وزن شما در این دوران در حد نرمال باشد و وضعیت سلامت خودتان و فرزندتان تضمین شود. اگر به وضعیت غذایی خود اطمینان کافی ندارید و سوالاتی در این زمینه دارید، می‌توانید از پزشک‌های متخصص تغذیه یا پزشک خودتان سوال کنید تا شما را راهنمایی کند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

19 − پنج =