تعمیر مبل شکسته، ۶ راهکار برای استفاده دوباره!

0
67

مثبت زندگی: یکی از اتفاقاتی که ممکن است هر کدام از ما تجربه کرده‌ باشیم، شکستن مبلمان منزل است. مبلمان یکی از وسایل اصلی هر خانه‌ای است که هر چقدر هم اتصالات و جنس چوب محکمی داشته باشد بعد از سال‌ها استفاده، ممکن است دچار شکستگی شود. تصور کنید بخشی از مبلمان منزل شما شکسته است، راه حل چیست؟ قید مبلمان را بزنید و به دنبال خرید یک دست مبل جدید باشید؟ می‌توانید همان یک صندلی یا مبل شکسته را دور بیندازید و یک ست مبلمان ناقص را نگه‌دارید!؟ یا به فکر یک راه‌حل خلاقانه‌ و اقتصادی‌تر باشید. شما می‌توانید با تعمیر مبل شکسته و با هزینه‌ی کمی مبلمان را چندین سال بیشتر استفاده کنید.

تعمیر مبل شکسته

تعمیر مبل شکسته روش‌های مختلفی دارد که با توجه به اینکه کدام قسمت از مبل شکسته و یا میزان شکستگی چقدر باشد از روشی مناسب برای تعمیر آن استفاده می‌شود. اگر مبلمان شما به صورت جزئی و سطحی دچار شکستگی شده باشد احتمالا خودتان با کمی سلیقه و دقت می‌توانید تعمیرش کنید ولی اگر شکستگی زیاد باشد در اینصورت باید کار را به کاردان بسپارید و یک تعمیرکار ماهر مبل آن را مثل روز اول تعمیر کند.

ارزششو داره؟

تعمیر مبل شکسته

قبل از اینکه تصمیم نهایی برای تعمیر مبل منزل بگیرید باید مواردی را مد نظر قرار بدهید.

در ابتدا توجه کنید که هر مبلی ارزش تعمیر ندارد. اگر مبلمان شما کلاف خوب و محکمی دارد و بدون شکستگی است تعمیر مبل ایده خوبی به نظر می‌رسد. در صورتی که کلاف مبل (اسکلت مبل که از چوب‌های مختلف، فوم، فنر، اسفنج و.. ساخته می‌شود) استحکام بالایی نداشته و فرسوده باشد هزینه کردن برای پارچه مبل کار بیهوده‌ای است و مبلمان شما با فرسوده بودن کلاف مدت کمی دوام خواهند آورد.

بیشتر ببینید
با قطع ناگهانی رابطه عاطفی چه کنیم؟

اگر چوب مبلمان شما سالم است و قسمت‌های کمی از آن رنگ پریده و یا خراشیده باشد با زحمت و هزینه‌ی کمی می‌توانید بخش‌های رنگ پریده را ترمیم کنید. ولی اگر خراشیدگی چوب زیاد است و نیاز به رنگ مجدد و صیقل دادن باشد باید آن را به متخصص بسپارید. در این صورت ممکن است نیاز به دستگاه های خاصی باشد در نتیجه هزینه‌ی بیشتری باید بپردازید.

پیشگیری بهتر از درمان است!

تعمیر مبل شکسته

قبل از اینکه بخواهیم به تعمیر مبل فکر کنیم، بهتر است بدانیم که چرا مبلمان دچار آسیب و شکستگی می‌شوند. با این آگاهی بهتر می‌توانیم از مبلمان منزل نگهداری کنیم تا مبل دچار شکستگی نشود. مواردی مانند:

  • جابه‌جایی نادرست مبلمان
  • نشستن روی دسته مبل
  • گذاشتن وسایل سنگین روی مبل که خارج از مقاومت مبل در تحمل وزن آن باشد.
  • قرارگیری مبلمان در سطح ناصاف
  • باز شدن درز مبل در اثر ضربه و یا اتصال نامناسب
  • کشیدن مبل روی سطح زمین

باعث شکستگی و آسیب مبل می‌شوند. بهتر است به خوبی از مبل خود نگهداری کنید.

شکستگی مبل و راه‌کارهای آن

تعمیر مبل شکسته

توجه کنید که با ایجاد هرگونه صدمه برای مبلمان خود در ابتدا به خوبی آن را بررسی کنید و سپس اقدام به تعمیر آن کنید و در مرحله بعد اگر تعمیر تخصصی نیاز است آن را به تعمیرکار مبلمان بسپارید. از صدمات شایعی که برای مبلمان ایجاد می‌شود موارد زیر هستند، برخی از راه کارهای تعمیر شکستگی مبل برای آنها آمده است.

۱.لقی پایه مبل

تعمیر مبل شکسته

وقتی پایه مبل لق می‌شود قبل از شکستگی کامل، پایه آن را تعمیر کنید تا هزینه‌ی زیادی را متحمل نشوید. برای حل این مشکل استفاده از چسب چوب و ثابت کردن آن می‌تواند راهگشا باشد. اگر بعد از زدن چسب باز هم پایه لق بود می‌توانید از میله‌های نگهدارنده که مانند تکیه‌گاهی برای هر یک از پایه‌ها عمل می‌کن، استفاده کنید. سوپاپ‌ و یا واشر از دیگر ابزارهای بازار هستند که با چسباندن آنها در انتهای پایه ممکن است مشکل شما به راحتی حل شود.

بیشتر ببینید
این هفت خوراکی شما را عصبی می‌کند!

۲.شکستگی کامل پایه مبل

تعمیر مبل شکسته

اگر پایه مبل کاملا شکسته و جدا شده است، می‌توانید از بلاک که برای چسباندن دو قسمت استفاده کنید، اگر فکر می‌کنید با استفاده از این ابزار نمی‌توانید آن را تعمیر کنید این کار را به یک شرکت معتبر تعمیر مبل بسپارید.

۳.شکستگی لبه یا گوشه مبل

در صورتی که لبه یا گوشه مبل شما شکسته است، اگر شکستگی جزئی باشد می‌توانید از چسب چوب برای چسباندن آن استفاده کنید. چسب چوب را در محل شکستگی بریزید، آن را به خوبی بچسبانید و نگه‌دارید تا خشک شود. پس از آن سطح را سمباده بکشید و اگر جای آن مانده است رنگ بزنید تا کاملا یکدست شود.

۴.شکستن تاج مبلمان

تعمیر مبل شکسته

اغلب مبل‌های سلطنتی دارای تاج هستند، در صورت شکستگی تاج مبلمان باید آن را به کارگاه‌های معتبر تعمیر مبلمان بسپارید تا به بهترین نحو آن را تعمیر کند چرا که نیاز به منبت‌کاری و تزیینات خاص دارد.

۵.باز شدن درزهایی از مبل

در صورتی که شکستگی مبل شما از درزها اتفاق افتاده می‌توانید از گیره یا بلاک‌هایی که دو طرف درز را به هم متصل می‌کنند استفاده کنید. برای تمیزی این کار از پیچ‌های کوچک استفاده کنید.

۶.شکستن دسته مبل

این نوع شکستگی مبل به دلیل نشستن روی دسته مبل ایجاد می‌شود. اگر دسته مبل جدا شده باشد می‌توانید از چسب‌های قوی و یا چسب چوب برای اتصال آن استفاده کنید. اگر فکر می‌کنید مشکل با چسب چوب قابل حل نیست از متخصصان تعمیر مبل کمک بخواهید.

تعمیر مبل راحتی

از آنجایی که مبل راحتی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد، در نتیجه بیشتر در معرض شکستگی و خراب شدن و یا خرابی فنر قرار دارد در این صورت نشستن روی مبل احساس راحتی به شما نمی‌دهد. با تعمیر مبل راحتی خود می‌توانید مبلمان خود را نو کرده و از نشستن بر روی مبل راحتی احساس خوبی داشته باشید.

بیشتر ببینید
دکوراسیون تراس خانه‌های کوچک به زیباترین شکل ممکن

تعمیر مبل استیل

مبلمان استیل دارای ظرافت و جزئیات زیادی هستند که آنها را در معرض شکستگی و خراب شدن قرار می‌دهد. و به دلیل اینکه افراد برای خرید مبلمان استیل هزینه‌ی بیشتری صرف می‌کنند، ترجیح می‌دهند در صورت شکستگی با هزینه‌ی کمی آن را تعمیر کنند تا اینکه یک دست مبلمان استیل نو خریداری کنند. با توجه به ظرافت مبلمان استیل تعمیر این سبک مبلمان باید با دقت و توجه بالایی انجام شود. اگر تصمیم دارید مبلمان استیل خود را تعمیر کنید، نسبت به تجربه و مهارت استادکار تعمیر مبل مطمئن شوید.

کلام آخر:

شکستن و آسیب مبل ممکن است برای هر کدام از ما اتفاق بیفتد، در صورتی که مبلمان‌تان آسیب دیده است با کارشناسان و متخصصان تعمیر مبل مشورت کنید چرا که تعمیر خودسرانه ممکن است هزینه‌ی تعمیر مبل شما را بیشتر کند.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

نوزده − ده =