تشخیص پرده بکارت غربالی یا مشبک

0
360

مثبت زندگی: پرده بکارت به بافت یا غشای نازکی (لایه ای از جنس پوست) می‌گویند که ورودی مهبل زن را به صورت ناقص می‌پوشاند. پرده بکارت جزو بخش خارجی اندام جنسی زنان است.

• Hymen، نام علمی پرده بکارت بوده و به معنای پوست یا پرده که از نام الهه ازدواج و عروسی یونانیان God Hymen گرفته شده است.

محل قرارگیری پرده بکارت

بسیاری تصور می‌کنند که پرده بکارت، داخل واژن قرار دارد. در صورتی که اینطور نیست. در ورودی دهانه واژن قرار دارد و به سادگی قابل رویت است و در برخی نیز در عمق (حدود یک سانتیمتر داخل تر) است و مشاهده آن به طور معمول امکان پذیر نیست. به همین دلیل، دخول‌های بسیار سطحی نیز ممکن است منجر به آسیب آن شوند.

چگونگی شکل‌گیری پرده بکارت

در مراحل اولیه رشد جنین مونث، هیچ دهانه ورودی به واژن وجود ندارد. لایه باریک بافتی که در این مرحله واژن را می‌پوشاند، قبل از تولد به طور ناقص تقسیم می‌شود، این لایه بعدها پرده بکارت را به وجود می‌آورد.

هنگام تولد دختران با یک غشای پرده‌ای شکل نازک بدنیا می‌آیند که با افزایش سن وتحولات هورمونی ضخیم می‌شود.

در صورتیکه در مرحله قبل از تولد، تقسیم لایه به طور کامل صورت گیرد، موجب می‌شود بعضی زنان به طور مادرزاد، پرده بکارت نداشته باشند. تعداد افرادی‌ که به طور مادرزاد پرده‌ای ندارند، کم بوده و این نوع، در معاینه، با پرده‌ای که پاره شده قابل تشخیص است.

بعضی دیگر پرده‌بکارت‌شان بدون سوراخ است، درحالیکه برخی دیگر پرده‌بکارت بسیارضخیمی دارند که ممکن است برای پاره کردن آن، کمک پزشک مورد نیاز باشد تا از بروز درد در هنگام ارتباط جنسی جلوگیری شود، این شیوه را بریدن پرده بکارت می‌نامند.

پرده بکارت برای هر دختری نوع خاصی دارد و در انواع مختلف می‌باشد. هر پرده از نظر ضخامت و مقدار خونریزی نیز با هم متفاوت است.


سندرم پیش از قاعدگی چیست و چطور درمان می‌شود؟


انواع پرده بکارت

انواع پرده بکارت عبارتند از :

– پرده‌بکارت بسته (مسدود یا بدون منفذ)

– پرده‌بکارت مثلثی

– پرده‌بکارت نوع حلقوی (قابل اتساع و غیرقابل اتساع)

– پرده‌بکارت نوع هلالی

– پرده‌بکارت نوع تیغه‌ای (پل دار یا دو تکه)

– پرده‌بکارت نوع غربالی (مشبک)

– پرده‌بکارت نوع زبانه‌دار

– پرده‌بکارت نوع دندانه‌دار

– عدم وجود پرده‌بکارت به طور طبیعی

– پرده‌بکارت بسیار سخت و سفت

روش تشخیص نوع پرده بکارت

برای دیدن پرده بکارت باید جلوی آینه بنشینید و پاها را کاملا باز کنید و بعد با دو انگشت شصت و انگشت اشاره لبه‌های فرج را کاملا باز کنید و با چراغ قوه نور به داخل بیاندازید که به سادگی قابل مشاهده است.

پرده بکارت به شکلی است که خود شخص به تنهایی قادر به معاینه نیست و در مواردی که ناشیانه این عمل انجام گیرد موجب صدمه زدن به پرده خواهد شد.

در مواردی هم ممکن است به علت قرار گرفتن پرده‌بکارت شخص در ورودی‌ترین قسمت واژن، افراد بتوانند خودشان آن را ببینند، ولی تشخیص اینکه پرده‌بکارت چه نوعی است بر عهده پزشک متخصص است. توصیه می‌شود که برای معاینه خود به ماما و پزشک زنان مراجعه نمایید.

همانطور که در قسمت بالا خواندید پرده‌بکارت انواع مختلفی دارد و با انواع آن به اختصار آشنا شدید. در ادامه پرده‌ی بکارت نوع غربالی را مورد بررسی قرار داده‌ایم.


ترشحات واژنی چیست؟


پرده بکارت غربالی یا مشبک

تشخیص پرده بکارت غربالی یا مشبک

پرده غربالی که با پرده مشبک نیز عنوان می‌شود، پرده‌ای است که به طور کامل در عرض مهبل کشیده شده امّا سطح آن دارای چندین روزنه و سوراخ سوراخ است. این سوراخ‌ها معمولاً ریز هستند. در این نوع پرده امکان خون‌ریزی پریودی وجود دارد.

پرده بکارت غربالی (مشبک)

جنس پرده‌ بکارت غربالی

در پاسخ به سوال آیا پرده‌بکارت غربالی می‌تواند از نوع ارتجاعی باشد باید گفت خیر. پرده‌بکارت غربالی (مشبک) غیر ارتجاعی است.

علائم و تشخیص پاره شدن پرده بکارت چیست؟

پارگی پرده بکارت می‌تواند کاملا بدون علامت باشد. گاهی اوقات خونریزی رخ می‌دهد که می‌تواند از چند قطره تا خونریزی شدید باشد. گاهی درد خفیف تا شدید وجود دارد ولی در کل درد یا خونریزی معیار مناسبی برای تشخیص پارگی پرده‌بکارت نیست و فقط با معاینه می‌توان در مورد آن نظر داد.

در معاینه‌ای که توسط پزشک متخصص انجام می‌شود، سائیدگی‌ها، پارگی‌ها و گاهی کبودی‌های پرده‌بکارت مشخص می‌شود و گاهی بر اساس همین علائم می‌توان قدیمی یا جدید بودن زمان دخول جنسی را هم مشخص کرد و به همین دلیل است که در موارد تجاوزجنسی، توصیه می‌شود هرچه زودتر معاینه پرده بکارت صورت بگیرد تا شاید بتوان در مورد زمان اتفاق نیز نظر داد.

عوامل موثر در پاره شدن پرده بکارت

– برخی فعالیت‌ها می‌تواند سبب آسیب و یا پارگی پرده‌بکارت شوند از جمله :

– ورزش‌های سنگین

– جابه‌جا و یا بلند کردن وزنه و وسایل سنگین

– ضربه‌های شدید در منطقهٔ مهبل (مانند لگد خوردن)

– داخل کردن شیء خارجی به داخل مهبل مانند انگشت

– تصادف

– عملهای لگنی وخیم

– عمل جنسی که همراه با ورود آلت جنسی به مهبل باشد.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

8 + دوازده =