به ۵ دلیل، به فواید آب‌های ویتامینه خوشبین نباشید!

0
246

مثبت زندگی: آب‌های ویتامینه در بسته‌بندی‌های مختلف مدت‌هاست که تحت عنوان محصولات سالم به بازار عرضه می‌شوند و طرفداران زیادی را هم به سوی خود کشانده‌اند. این نوشیدنی‌ها که اغلب با مقادیر زیادی شکر همراه هستند در صورت مصرف بیش از حد می‌توانند آسیب‌های جدی برای سلامت داشته باشند.

تمام ادعاها بر این است که آبهای ویتامینه حاوى رنگ‌ها و طعم دهنده‌هاى طبیعى است، اما شما باید بنا به ۵ دلیل ثابت شده، از مصرف آنها اجتناب کنید:

به اندازه کوکاکولا فروکتوز دارد

یک بطرى آب ویتامینه ، حاوى حدود ١٢٠ کالرى و ٣٢ گرم شکر است. در واقع یک بطرى آب ویتامینه ممکن است به همان اندازه یک بطرى کوکا کولاى معمولى حاوى فروکتوز باشد. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که فروکتوز اصلی ترین ترکیب مضر ناشی از افزودن قند است، نه گلوکز.

شدیدا چاق کننده هستند

در طول زمان کالری‌هایی که از نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر می‌آیند، می‌تواند منجر به افزایش وزن شده و خطر چاقی و بیماری‌های مرتبط را افزایش دهد. مصرف نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر، مهمترین عامل خطر چاقی در سرتاسر جهان است.

خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها را افزایش می‌دهند

تقریبا تمام کارشناسان بهداشتی با این موافقند که افزودن شکر، نقش کلیدی در همه گیری چاقی و بیماری‌های مزمن دارد. از همین رو، توصیه می‌‌شود که دریافت افزودنی شکر را پایین‌تر از ١٠ درصد کل کالری‌‌ها نگه داریم. افزودن شکر می‌تواند ارتباط قوی با دیابت نوع ٢، پوسیدگی دندان، بیماری‌های قلبی، سندرم متابولیک و حتی سرطان داشته باشد.

این مسئله به طور عمده متوجه فروکتوز می‌‎شود که فقط می‌تواند در مقدار قابل توجه در کبد متابولیزه شود. مصرف اضافی فروکتوز، ممکن است منجر به میزان بالای کلسترول و تری ‌گلیسیرید در خون، افزایش فشار خون، افزایش مقاومت به انسولین، پرشدن دور اندام‌‌ها با چربی و افزایش خطر بیماری‌های کبد چرب شود. البته فروکتوز دریافت‌شده از میوه‌ها، مشمول این قانون نمی‌‌شود.

بیشتر ببینید
هزار و یک خاصیت گیاه آلوئه‌ورا

مواد مغذی ضروری ندارد

 تمام انواع آب ویتامینه، حاوى ویتامین‌‌هاى گروه ب و ویتامین سی هستند. همچنین برخى انواع آنها حاوى میزان جزئى ویتامین آ و ای و مواد طبیعى پتاسیم، منیزیم، منگنز، روى و کروم هم هستند. ویتامین‌هاى ب و سی ویتامین‌هاى محلول در آب هستند که تقریبا رژیم غذایى معمول هر فرد فاقد آنها نیست. مصرف مقادیر اضافى از این ویتامین‌ها، هیچ ‌گونه مزیتی برای سلامتی ندارد. آن‌ها ذخیره نمى‌‌شوند، اما به سادگى از طریق ادرار از بدن دفع مى‌‌گردند.

میزان اضافى مواد مغذى در فرم مکمل، مى‌تواند مضر باشد

ویتامین‌‌ها، مواد طبیعى و آنتى اکسیدان‌ها، به عنوان بخشى از یک رژیم غذایى سالم و واقعى مبتنى بر رژیم غذایى، کاملا ضرورى هستند. آن‌ها ممکن است سلامتى را بهبود بخشند و به جلوگیرى از طیفى از بیمارى‌‌ها مانند بیمارى‌هاى قلبى و سرطان، کمک کنند. اما، مصرف مکمل‌هاى ویتامین و آنتى اکسیدان با مزایاى سلامتى ارتباطى ندارد. مصرف مکمل‌هاى برخى آنتى اکسیدان‌ها و ویتامین‌ها مثل ویتامین‌هاى آ و ای در واقع با افزایش خطر مرگ زودرس در برخى مطالعات همراه است.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

13 − 3 =