تخصصیسلامت

بهترین درمان دارویی فشار خون بالا چیست؟

مثبت زندگی: فشار خون بالا یکی از بیماری‌های شایع در افراد است؛ بیماری مهمی که زمینه ساز بروز بیماری‌های خطرناکی نظیر سکته‌های قلبی، مغزی، نارسایی کلیوی وانواع دیگری از بیماری‌ها است.

فشار خون بالا همانند اغلب بیماری‎‌ها قابل پیشگیری و درمان است فقط کافی است افراد آگاهی‌ درستی در مورد آن داشته باشند چرا که هرگونه باور نادرست و اطلاعات کذب در خصوص بیماری‌ها عواقب خطرناکی به همراه دارد.

چه عددی در اندازه‌ گیری فشار خون، بالا محسوب می‌شود؟

فشار خون نرمال در رنج طبیعی ۱۲۰ ماکسیموم بر روی ۸۰ مینیموم است. از فشار خون ۱۲۰ تا ۱۴۰ در ماکسیموم و ۸۰ تا ۹۰ مرحله مقدماتی فشار خون گفته می‌شود و از ۱۴۰ تا ۱۶۰ و از ۹۰ تا ۱۰۰ مرحله اول فشار خون است به همین ترتیب فشار خون بالا به مرحله دوم وسوم طبقه بندی می‌شود.

فشار خون بالا چه علائمی دارد؟

شایع ترین علامت فشار خون بالا بی علامت بودن است. اگر از افرادی که مبتلا به فشار خون هستند بپرسیم که چه علائمی دارند اغلب می‌گویند که علامتی ندارند و زمانی که بیمار با سردرد صبحگاهی و اختلالات دیگر به پزشک مراجعه کند نشان دهنده آن است که فشارخون بالا باعث عارضه شده که معمولا در موارد بسیار شدید این علائم ظاهر می‌شوند و فشارخون علامت‌دار می‌شود.

علت فشار خون بالا و ناگهانی چیست؟

در ۹۰ درصد از موارد هیچ علتی برای فشار خون بالا وجود ندارد و تنها در ۱۰ درصد از موارد می‌توان برای آن علتی پیدا کرد. تئوری‌های خاصی در زمینه فشار خون وجود دارد. از جمله اختلال عملکرد کلیه در ترشح نمک که باز هم در حد تئوری است و به طور قاطع در مورد آن صحبت نمی‌شود.

از طرفی علل ثانویه‌ای وجود دارد مانند مصرف کورتون و غددی که در بدن شروع به ترشح بیش از اندازه می‌کنند که بسیار نادر بوده و پزشک در موارد خاصی به این علل ثانویه فکر کرده و آن را دنبال می‌کند.

 در مواقعی فرد دچار فشار خون بالای ناگهانی می‌شود و دلیل آن این است که در زمان صبح افراد تحت تأثیر موادی که داخل بدن ترشح می‌شود قرار دارند و تا ۱۲ ظهر فشار خون آنها بالا می‌رود معمولا از این ساعت تا ۱۲ شب این فشار ثابت مانده و در ساعت‌های بعدی کاهش می‌یابد.

استفاده از مواد غذایی حاوی نمک بالا شانس افزایش فشار خون را بالا می‌برد.

همزمان با این علت احساس خشم و عصبانیت تحت تأثیر ترشح برخی از مواد داخلی در بدن می‌تواند باعث افزایش ناگهانی فشار خون شود.

به همین علت بسیاری از افرادی که دچار پارگی عروق مغزی می‌شوند افرادی هستند که یا قرص فشار خون را منظم مصرف نکرده‌اند و یا تحت تأثیر یک مسأله هیجانی دچار افزایش ناگهانی فشار خون شده‌اند.

کدام دارو برای فشار خون بالا مناسب است؟

داروکاندیدهای مناسبعوارض جانبی معمول
دیورتیک تیازید
کلوترالیدون، هیدروکلروتیازید و غیره
انتخاب اول، به تنهایی و یا با داروهای دیگر، برای افراد سالمادرار مکرر، کاهش سطوح پتاسیم و اختلال نعوظ
مهارکننده‌های ACE
بنازپریل (Lotensin و جنریک)، انالاپریل و ژنریک، لیزینوپریل؛پرینیویل، زستریل و غیره
برای افراد مبتلا به دیابت، نارسایی قلبی، بیماری کلیوی ،سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی.  سرفه خشک پایدار، سطوح پتاسیم بالا، کاهش عملکرد کلیه  واکنش آلرژیک غیر معمول (angioedema) به ویژه درافراد با پوست تیره. این داروها نباید همراه با مسدود کننده گیرنده آنژیوتنسین (ARB)مصرف شود.   
مسدود کننده‌های گیرنده آنیوتنسین (ARBs)
لوزارتان، داسارتان و غیره
افرادی که در کاندیدای ACEI هستند، اما به دلیل سرفه بیش از حد می‌توانند از این داروها مصرف کنندمشابه باACEI  بوده اما احتمال ایجاد سرفه کمتراست
نباید با ACEI  مصرف شود.
مسدود کننده‌های کانال کلسیم
آملودیپین، ژنریک، دیلیتازیم (Cardizem، کاردیزم و غیره
افرادی با پوست تیره و افراد مبتلا به آنژین (درد قفسه سینه)، افرادی با برخی اختلالات آریتمی قلب و احتمالا میگرن.
.
سرماخوردگی، ضربان قلب سریع یا آرام، سردرد، لثه های متورم شده، مشکلات تنفسی.

فشارخون بالا چه عوارضی دارد؟

فشار خون بالا به قاتل نامرئی مشهور است. همیشه به بیماران می‌گوییم اینگونه نیست که بی علامت بودن بیماری فشارخون بالا به معنی بی عارضه بودن آن باشد بلکه فشارخون تحت عنوان قاتل نامرئی تمامی اعضای بدن را دچار عارضه می‌کند.

فشار خون در مغز در سنین بالا ایجاد آلزایمر می‌کند و همچنین باعث بروز سکته مغزی می‌شود که در دو حالت ایجاد می‌شود: سکته‌های مغزی ناشی از لخته خون و سکته‌های مغزی ناشی از پارگی رگهای مغزی. از طرف دیگر فشار خون بر روی قلب قادر به گشاد کردن رگ‌های قلبی به مرور زمان بوده و ایجاد سکته قلبی می‌کند.

در مراحل بالاتر فشار خون بالا فرد را مبتلا به نارسایی قلبی می‌کند. به علاوه این بیماری ( فشار خون بالا) اثرات سوء بسیاری بر کلیه دارد بطوریکه در درازمدت باعث کم کاری کلیه شده به گونه‌ای که فرد مبتلا نیازمند دیالیز می‌شود و بهتر است بدانید دومین علت فشار خون در تمام دنیا بعد از دیابت فشار خون بالا است.

در نهایت فشار خون در چشمها می‌تواند باعث بروز خونریزی در شبکیه شده و یکی از علل کوری باشد همچنین یکی از شایع‌ترین علل ناتوانی‌های جنسی فشار خون بالا است.

چگونه می‌توان فشار خون بالا را پایین آورد؟

روش‌های متفاوتی برای درمان فشار خون وجود دارد. از روش‌های غیردارویی گرفته تا روش‌های دارویی. از نظر دارویی حتما دارو باید تحت نظر و تجویز متخصص بر اساس شدت بیماری، سن بیمار و عوامل خطر مصرف شود. بخش دیگر درمان بر اساس روش‌های غیردارویی است.

مهمترین این روش‌ها استفاده از ورزش منظم است که اگر همراه با کاهش وزن باشد به خوبی قادر به کاهش فشارخون است. یکی دیگر از راه‌های کاهش فشار خون مصرف کم نمک است و همیشه یکی از توصیه‌های مهم پزشکان به بیماران مبتلا به فشار خون بالا پرهیز از افزودن نمک اضافی به غذا است .

درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی چگونه است؟

برای درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی می‌توانید از دم کرده دارچین و گل گاو زبان استفاده کنید. چای ترش هم در پایین آوردن فشار خون تاثیر بسزایی دارد.

از دیگر عرقیات گیاهی مفید در پایین آوردن فشار خون مصرف روزانه عرق بید مشک است. استفاده از گل گاو زبان، دمنوش نسترن، بادرنجبویه و لیمو امانی هم می‌توانند فشار خون را پایین بیاورند.

البته باید دقت کرد که در مصرف این نوع عرقیات به هیچ وجه افراط نکرد و در حد روزانه یک الی دو فنجان میل کرد.

آیا درمان‌های خانگی نظیر مصرف آبغوره موثر است یا خیر؟

استفاده از برخی از گیاهان و مواد غذایی برای کاهش فشار خون خیلی توصیه نمی‌شود زیرا طول مدت پایین آوردن فشار خون توسط این مواد پایین است و فرد ممکن است یکی دو ساعت بعد از مصرف این مواد مجدد دچار فشار خون بالا شود.

مصرف میوه‌جات به دلیل اینکه غنی از پتاسیم هستند می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند ولی باز هم به تنهایی کمکی به درمان نمی‌کنند و تأثیر موقتی دارند.

نحوه مصرف صحیح داروهای فشارخون به چه صورت است؟

در دنیای امروز داروها ترکیبی هستند به این معنی که اگر سابق بیمار مجبور به استفاده چند قرص برای درمان مشکل خود بود امروز تمامی فوائد دارویی در یک قرص جمع شده است. طبیعی است بر اساس عمر دارو پزشک تعیین می‌کند که دارو در چند مرحله و به چه صورت مصرف شود تا اثر مطلوب را بگذارد.

نکته مهمی که در مصرف داروهای فشار خون وجود دارد این است که مصرف آن باید منظم باشد زیرا در غیر این صورت بیمار دچار افزایش ناگهانی فشار خون می‌شود و در این حالت به این دلیل که مغز آمادگی فشار خون بالا را ندارد یکی از عروق آن پاره می‌شود و سکته مغزی رخ می‌دهد. بنابراین مصرف منظم دارو در درمان فشار خون از اهمیت بالایی برخوردار است.

آیا می‌توان از متورال برای درمان فشار خون استفاده کرد؟

متورال یکی از داروهایی است که می‌تواند تعداد ضربان قلب را کاهش دهد. در بعضی مواقع می‌توان از اثرات ضد فشار خون این دارو استفاده کرد اگر چه در مقایسه با دیگر داروهای فشار خون از این دارو کمتر استفاده می‌شود.

متورال شامل قرص های ۵۰ میلی گرمی است. این دارو عمدتا در بیمارانی که دارای فشار خون بالا و ضربان قلب بالا و تپش قلب هستند تجویز می‌شود. همچنین این دارو در بیمارانی که نارسایی قلبی دارند هم تجویز می‌شود و طول عمر بیماران را افزایش می‌دهد. البته این دارو حتما باید تحت نظر پزشک متخصص تجویز شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. سلام من داخل یه مقاله درباره درمان فشار خون با عرقیات گیاهی خوندم که عرقیاتی مثل عرق گزنه و رازیانه و طوبی گستر برای درمان فشار خون و تنظیم کردنش مفیده؛ خواستم بدونم کسی میدونه بهتره از چه عرق گیاهی و به چه میزانی استفاده بشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 18 =

دکمه بازگشت به بالا