راهکارها

بهبود کیفیت اسپرم با گوجه فرنگی

مثبت زندگی: رنگدانه موجود در گوجه فرنگی کیفیت اسپرم‌ در مردان را بهبود می‌بخشد. “لیکوپن” یک رنگدانه قرمز رنگ است که به طور طبیعی در “گوجه فرنگی” وجود دارد. پیش از این محققان به خاصیت زیاد این ماده پی برده بودند، ولی به تازگی چیزهای جدیدی راجع به آن کشف کرده‌اند.

لیکوپن چیست

این ماده می‌تواند برای تولید برق هم مورد استفاده قرار گیرد و همچنین می‌تواند کیفیت اسپرم را هم به طرز چشمگیری بهبود ببخشد.

این یافته، نتیجه مطالعه‌ای است که توسط محققان دانشگاه “شفیلد” انگلیس انجام شده است و ۶۰ مرد در سنین ۱۹ تا ۳۰ سال را مورد بررسی قرار داده است. نیمی از مردان به مدت ۱۲ هفته، روزانه چند عدد گوجه فرنگی به همراه یک قرص مکمل خوردند که در آن لیکوپن وجود داشت.

نیمه دیگر این داوطلبان هم در این مدت دارونما مصرف کردند. نه داوطبان و نه محققان پروژه نمی‌دانستند که کدام یک از افراد دارونما مصرف کرده‌اند و یا کدام یک خود قرص مکمل را استفاده کرده‌اند.

زمانی‌که نمونه اسپرم این افراد دریافت شد، در پایان هفته دوازدهم مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. به این ترتیب، داوطلبانی که “لیکوپن” مصرف کرده بودند، در اسپرم موجود در بدن خود شاهد بهبود کیفی بسیاری بودند.

تا جایی که “آلن پیسی” محقق ارشد پروژه می‌گفت: ما واقعا انتظار نداشتیم که در پایان مطالعه چنین تغییراتی را شاهد باشیم. و برای انجام اندازه‌گیری‌های پروژه از یک سیستم رایانه‌ای استفاده کردیم که خطاهای انسانی در آن وجود نداشته باشد.

قرار است در گام بعدی پروژه مردانی که مشکل باروری دارند، بررسی شوند. مکانیسم عمل این ماده طبیعی هنوز مشخص نیست، ولی احتمالا اثر آنتی‌اکسیدانی قوی آن باعث می‌شود که از اسپرم‌ها در برابر صدمات ناشی از اکسیداسیون محافظت کند.

این نوشته را از دست ندهید
۵ درمان خانگی اختلال نعوظ

منبع
ایسنا
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − دو =

دکمه بازگشت به بالا