با افراد خودشیفته چگونه رفتار کنیم؟

0
282
خودشیفته

مثبت زندگی: کم نیستند دور واطرفمان که فقط خودشان را قبول دارند و می‌گویند بهترین ماییم! هر چه که من می‌گویم و می‌پوشیم و می‌خورم بهترین است. دانشگاهی که من درس می‌خوانم بهترین است. خانواده من بهترین خانواده هستند و در کل فقط من خوبم و تمام جهان بد! شاید با خواندن این جمله‌ها زیر لب گفته باشید: چه خودشیفته! بله! قرار است در این مقاله درباره خودشیفته‌ها بنویسم. البته آن‌ها به قدری کافی ار خودشان برای ما می‌گویند در این مقاله از مثبت زندگی قرار است رفتار درست با خودشیفته‌ها را روایت کنیم.همراه ما باشید.

دیدگاه مثبت‌تان را حفظ کنید

اگر با فرد خودشیفته‌‌ای در ارتباط هستید که از دیدن رنج کشیدن بقیه لذت می‌‌برد، دیدن دردی که آنها باعثش شده‌اند فقط در جهت یک رفتار پرخاشگرانه‌تر تحریکشان می‌‌کند. حتی اگر با این رفتار اذیت می‌‌شوید سعی کنید آشفته به نظر نرسید تا در نهایت این رفتار کاهش یابد. به علاوه با به خاطر داشتن نکات قبلی ممکن است بتوانید به آسان شدن موقعیت و در نتیجه بهتر شدن اوضاع کمک کنید.

دلخوری‌تان را اعلام کنید

افراد خود‌شیفته ممکن است عالی‌نما باشند و شما را کلافه کنند. اگر سعی می‌کنید کاری را به سرانجام برسانید اما کسی مدام حرف یا کار شما را قطع می‌کند و می‌‌خواهد خودش نقطۀ عطف باشد، دانستن نقطه‌ی ضعفتان می‌تواند به شما کمک کند قدرت لازم را کسب کنید تا جلوی آن فرد را بگیرید.

زمینه را ارزیابی کنید

خودشیفته

خودشیفتگی یک ویژگی همه-یا-هیچ نیست. بعضی از موقعیت‌ها ممکن است بی‌اعتمادی فرد را بیش از سایرین برانگیزد. فرض کنید تقاضای ترفیع یک کارمند خانم رد می‌شود و بعد این پست به شخص دیگری داده می شود. بی‌اعتمادی او با گذشت زمان بدتر می‌‌شود و منجر به خودشیفتگی، انتقام و کینه توزی می‌شود. اگر فردی مانند این را می‌شناسید بهتر است به یاد داشته باشید که موقعیت کمک می کند تا از چنین فردی یک هیولا درست شود.

بیشتر ببینید
درون‌گرایی چیست؛ فواید حیرت‌انگیز درون‌گرایی در زندگی

اجازه ندهید که خودتان از خط خارج شوید

وقتی یک فرد خود شیفته سعی می‌کند میدان را به دست بگیرد، گم کردن هدف شما آسان می‌شود. نیازی نیست که شما در هر چیزی که این فرد می‌گوید یا انجام می‌دهد حضور پیدا کنید. مهم نیست این فرد چقدر مصرانه تلاش می کند تا توجه شما را جلب کند. بین حرکت در راستای هدف خودتان و آرام کردن اضطراب و بی‌اعتمادی فرد خودشیفتۀ آسیب پذیر تعادل برقرار کنید. اگر خودشیفتگی فرد از نوع عالی نمایی باشد بهتر است از احساسش قدردانی کنید اما مجدداً به مسیر خودتان برگردید.

بفهمید که این رفتار از کجا ناشی می شود

افراد خود‌شیفتۀ آسیب ‌پذیر نیاز دارند تا حس خوبی را نسبت به خودشان ایجاد کنند و به همین دلیل است که سعی می‌کنند آب زیر کاه باشند یا روی دست شما بلند شوند. ممکن است فقط از روی شیطنت و زرنگ بودن، قدرت شما را زیر سوال ببرند. وقتی مطمئن شدید این کار را بدون اطمینان کافی انجام می دهند، می‌توانید اطمینان کافی برای آنها فراهم کنید تا آرام شوند و بتوانید به بقیۀ کارتان برسید. اگر اطمینان بخشی شما بیش از حد باشد به خودبینی آنها دامن می‌زنید اما مقدار کافی آن این امکان را به شما می‌دهد تا آنها را آرام کنید و به کارتان برسید.

حس شوخ طبعی‌تان را حفظ کنید

خودشیفته

اگر دست یک فرد خودشیفته را بخوانید این به معنی نادیده گرفتن آن فرد است. البته می‌تواند به این معنی نیز باشد که حداقل هر از گاهی با خنده یا بلوف او مواجه می‌شوید. با یک لطیفه یا یک لبخند-بدون اینکه رفتار ظالمانه‌ای داشته باشید- می‌توانید به نامناسب بودن رفتار عالی نمایی فرد اشاره کنید. این کار برای افراد خودشیفتۀ عالی نما، که این کار را تفریح یا احتمالاً آموزنده می بینند، مؤثرتر است.

بیشتر ببینید
درمان دلشوره و اضطراب بدون دارو

بفهمید که ممکن است فرد به کمک نیاز داشته باشد

از آنجایی که افراد خودشیفته عزت نفس پایین و حس بی‌کفایتی زیادی دارند، فهمیدن اینکه چه موقع به مداخله‌های حرفه‌ای نیاز دارند حائز اهمیت است. علی‌رغم این باور که شخصیت غیرقابل تغییر است، تحقیقات روانشناختی نشان داده اند که افراد می‌توانند حتی رفتارهایی که برای طولانی مدت داشته‌اند را تغییر دهند. تقویت عزت نفس یک شخص کاری نیست که بتوانید به تنهایی از پسش بر بیایید اما می‌توانید از طریق کمک‌های بیرونی آنرا انجام دهید.

پاسخ دادن

دیدگاه خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید

2 × چهار =