آخرین نوشته هاکرونا

باورهای اشتباهی که شما را از فواید واکسن کرونا محروم می‌کند

مثبت زندگی: علی‌رغم این که سازمان بهداشت جهانی، مجامع علمی و تقریبا همه متخصصان راهکار اصلی مقابله با کرونا و قطع زنجیره پاندمی را واکسیناسیون عمومی می‌دانند ولی همچنان بعضی از مردم برای واکسینه شدن مردد هستند و یا به طورکلی از اساس با آن مخالفند. آنچه که درادامه می خوانید متدوال‌ترین دلایل برخی از مردم برای واکسن نزدن است که دکتر شروین شکوهی رییس بخش عفونی بیمارستان امام حسین(ع) و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی بی‌پایه و اساس بودن این باورها را از نظر علمی شرح می‌دهد.

1- صبر می‌کنم تا واکسن‌های باکیفیت‌تر در دسترس قرار گیرد

تمام واکسن‌هایی که مجوز استفاده دارند از نظر میزان کاهش مرگ و میر تفاوت چندانی باهم ندارند و تاثیرات مثبت تمامی این واکسن ها ثابت شده، چرا که بیشترین کاری که همه واکسن های موجود در دنیا انجام می دهند کاهش مرگ و میر است.
ضمن این که به طور واضح و به صورت رسمی اعلام شده که واکسن هایی هماننند فایزر در صورت وارد شدن به کشور صرفا برای چه گروه‌هایی مورد مصرف دارد. بنابراین هر واکسنی موجود بود استفاده کنید تا بتوانیم زودتر پاندمی را کنترل و از جهش‌های ویروس پیشگیری کنیم. هر واکسنی در دسترس بود و هرچه زودتر استفاده شود به نفع همه مردم دنیاست.

۲- از بی خطر بودن واکسن‌ها مطمئن نیستم؟

به گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO) واکسن ها بسیار کم خطرند و سالانه جان دو تا سه میلیون نفر را در جهان نجات می دهند.
با این حال هیچ واکسنی هم کاملا بی‌خطر نیست، اما ریسکی که از تزریق آن ها متحمل می شویم در مقابل منافعی که به همراه دارند بسیار ناچیز است.
مثلا درد در ناحیه بازو از جمله عوارض جانبی تزریق واکسن است، ولی این درد معمولا شدید نیست. عوارض جدی‌تری هم ممکن است رخ بدهند، ولی احتمال بروز آنها بر اساس تخمین‌های سازمان جهانی بهداشت “بسیار نادر” است. به گفته این سازمان “احتمال آسیب دیدن فرد از خود بیماری بسیار بیشتر از آسیب دیدنش بر اثر تزریق واکسن بیماری است”.
بیشتر واکسن‌هایی که امروزه از آنها استفاده می‌کنیم، دهه‌هاست که مورد استفاده هستند و جان میلیون‌ها نفر را نجات داده‌اند.

۳- واکسن‌ها باعث جهش‌های سلولی در بدن می‌شوند

واکسن ها به هیچ عنوان وارد ژن بدن انسان نمی شود و به طور کلی واکسن ها با تولید پروتئین ایمنی زایی ایجاد می کنند.
همچنین بیشتر واکسن های موجود ویروس‌های کشته شده هستند که به ژن انسان و ایجاد تغییرات سلولی هیچ ارتباطی ندارد.

این نوشته را از دست ندهید  دانلود سریال «حرفه‌ای» قسمت ۴

۴- باعث ناباروری می‌شود

به هیچ عنوان به شایعاتی که در شبکه های اجتماعی وجود دارد توجه نکنید و تا به امروز تمام مطالبی که مبنی بر تاثیر واکسن کرونا بر باروری منتشر شده، هیچ پایه و اساس علمی ندارد و تمام این شایعات از سوی افراد و یا شبکه های غیر علمی منتشر می شود.

۵- واکسن‌های تولید داخل و یا وارداتی به ایران بسیار بی کیفیت هستند

این موضوع ثابت شده که واکسن کرونا در کاهش مرگ و میر اثر مستقیم دارد و تنها تفاوتی که واکسن ها با هم دارند در کاهش ابتلا به کروناست که این موضوع هم درصد های ناچیزی را شامل می شود. تمام واکسن هایی که در داخل کشور تولید و یا استفاده می‌شود از استانداردهای قابل قبول کافی برخوردار هستند. تمام واکسن‌هایی که در ایران مصرف می شود تاییدیه معتبرترین سازمان‌های بهداشتی و علمی جهان را دارد و در تمام کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار گرفته است.

۶- جوان و سالم هستم و نیازی به تزریق واکسن کرونا ندارم

اگرچه اکثر افراد این بیماری را بدون مشکل طی می‌کنند، ولی همچنان خطر بیماری و احتمال بالای انتقال به سایر اعضای خانواده و همکاران و عوارض احتمالی ناشی از آن بسیار بالاتر از واکسن است و هیچ فردی در برابر ابتلا به نوع شدید بیماری مصون نیست.

۷- یک یا چند بار به کرونا مبتلا شده‌ام و آنتی بادی طبیعی در بدنم ایجاد شده است

ذات تمام ویروس‌ها از جمله کرونا، گریز از سیستم ایمنی بدن است در صورتی که واکسن طراحی شده تا ایمنی بدن را تضمین کند، بنابراین باید توجه داشته باشیم که باقی ماندن ایمنی به دنبال تزریق واکسن پایدارتر و ایمن تر در مقایسه با ایمنی طبیعی است.
اگر چنانچه یک یا چند بار به ویروس کرونا مبتلا شده‌اید و اکنون از واکسن علیه این بیماری هم استفاده کنید مطمئنا ایمنی بسیار باکفایت، مطمئن‌تر و قابل قبول‌تری در برابر جهش کرونا خواهید داشت. بی‌تردید ایمنی‌زایی برای افرادی که به کرونا مبتلاشده و واکسن هم دریافت کرده اند به مراتب بیشتر است.

این نوشته را از دست ندهید  دانلود سریال «آقازاده» قسمت ۲۴

۸- خیلی از کسانی‌که واکسن استفاده کرده‌اند دوباره به کرونا مبتلا شده‌اند، بنابراین واکسن‌ها بی‌اثر هستند

اثرگذاری واکسن‌ها در کاهش مرگ و میر و پیشگیری از وخامت وضعیت بیماری تاثیر چشمگیر دارد. ولی در عین حال درصد قابل قبولی هم از مبتلا شدن پیشگیری می‌کند، در عین حال علیرغم تزریق دو دوز واکسن کرونا دوباره مبتلا شدن به این ویروس موضوع عجیبی نیست؛ در حالی که به میزان قابل توجهی در صورت ابتلا از مرگ و میر پیشگیری خواهد کرد.

۹- از عوارض استفاده از واکسن مثل تشنج و لخته شدن خون می‌ترسم

عوارض واکسن به مراتب کمتراز ابتلا به ویروس کروناست، یعنی این که اگر به ویروس مبتلا شوید. به مراتب عوارض بیشتری نسبت به تزریق واکسن دارد. چه بسا که ممکن است عارضه‌هایی که در پی ابتلا به کرونا ایجاد می‌شود تا سال‌ها با شما همراه باشد.

۱۰- کرونا به ژنتیک بستگی دارد و ممکن نیست به این بیماری مبتلا شوم

به طور طبیعی ویروس مدام دستخوش تغییرات و جهش‌های گوناگون می‌شود. بنابراین هیچ کسی در برابر ابتلا به کرونا مصون نیست ضمن این که احتمال دارد. برخی افراد به مدل های بدون علامت کرونا مبتلا شده باشند. بر اساس آمار ۲۰ تا ۳۰ درصد مبتلایان به کرونا ممکن است علامتی از ابتلا به ویروس نداشته باشند. و بنابراین حتما در اولین فرصت نسبت به کرونا خود را واکسینه کنید. چرا که هیچ تضمینی وجود ندارد که دفعه بعد هم که مبتلا شوید. بدون علامت باشید و ممکن است با شرایط سخت کرونا روبه رو شوید.

۱۱- واکسن ابزار جاسوسی و حقه‌ای برای فروش دارو توسط شرکت‌های داروسازی است

اگر حقه بازی برای شرکت دارویی باشد این سوال مطرح می شود. که چرا کشورهایی که بیشترین مرگ و میر کرونایی را داشته اند. به محض واکسینه شدن در برابر این بیماری، در حال بازگشت به زندگی عادی هستند. و مرگ و میرها صفر و یا به پایین ترین میزان خود رسیده است. بی‌تردید واکسن‌ها نقش موثری در تضمین سلامت جامعه و کاهش آمار مبتلایان به کرونا دارد.

این نوشته را از دست ندهید  طرز تهیه خورش انار مسما گیلانی؛ غذایی برای شب یلدا
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا